گروه: شغل
تاریخ: ۱۲:۱۳ :: ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
۱۱۰۰ نفر در کشت و فر‌آوری سیر همدان اشتغال دارند

– اخبار استانها – حسین فضلی در گفت‌و گو با خبرنگار تسنیم در همدان، اظهارداشت: در روز‌های گذشته با هدف شناسایی و معرفی هر چه بهتر سیر سفید و صدفی همدان سومین جشنواره سیر و موسیر سولان به مدت ۳ روز برگزار کردیم که مانند سال‌‌های قبل با استقبال برندهای شناخته شده صنایع فر‌آوری سیر […]

– اخبار استانها –

حسین فضلی در گفت‌و گو با خبرنگار تسنیم در همدان، اظهارداشت: در روز‌های گذشته با هدف شناسایی و معرفی هر چه بهتر سیر سفید و صدفی همدان سومین جشنواره سیر و موسیر سولان به مدت ۳ روز برگزار کردیم که مانند سال‌‌های قبل با استقبال برندهای شناخته شده صنایع فر‌آوری سیر کشور و تولیدات وسایل کشاورزی( ابزار کشت، داشت و برداشت مکانیزه)  روبه‌رو شد.

۹۱ درصد از آب مصرفی خراسان جنوبی در بخش کشاورزی استمصرف کمتر از سرانه کشوری کود شیمیایی در کرمانشاه؛ قطب کشاورزی کشور جایگاه واقعی خود را نداردصادرات ‌کشاورزی خراسان شمالی کاهش یافت؛ ‌کشاورزان در حسرت صنایع تبدیلی

وی با بیان اینکه اکنون سیر همدان و سولان که بیشترین سطح زیر‌کشت را در شهرستان دارند، یک نشان شناخته شده در کشور و استان است، افزود: تولید و کشت سیر در همدان به نقطه‌ای از ظرفیت تولید رسیده است که ماشین‌آلات اختصاصی کشت آن در همدان حتی برای کشت تک ردیف تولید می‌شود نیز و این یعنی کشت سیر از حالت سنتی خارج شده است.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان همدان در پاسخ به این سئوال خبرنگار تسنیم که مگر در کشور سیر کشت نمی‌شود که سیر همدان شناخته شده‌ و معروف است؟، اظهار داشت: سیر سفید و با کیفیت فقط در همدان تولید می‌شود دلیل آنهم سال‌ها تجربه کشاورزان همدانی در حوزه کشت، داشت و برداشت سیر است.

فضلی با اشاره به اینکه سیر تولیدی همدان یک سیر با نشان‌تجاری شناخته شده است، اظهار داشت: سیر سولان ثبت ملی شده است، این محصول زراعی به کل ایران ارسال می‌شود و فقط در دنیا سیر کشور اسپانیا قابل رقابت با سیر ایران است، حتی در محدوده  آسیا نیز سیر چین کیفیت سیر ایران و همدان را ندارد.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان همدان در پاسخ به این سئوال خبرنگار تسنیم که سطح زیرکشت سیر در همدان چقدر است و چند نفر در این حوزه اشتغال دارند؟، گفت: یک هزار و ۳۰۰ هکتار در شهرستان همدان زیر کشت سیر قرار دارد و سالانه ۲۱ هزار تن نیز از این اراضی برداشت می‌شود همچنین  حدود ۸۰۰ نفر به طور مستقیم و دوهزار و ۱۰۰ نفر نیز غیر‌مستقیم در تولید و فر‌آوری این محصول اشتغال دارند.

این مطلبو از دست ندید!  فیلم/ آژیر خطر در عربستان به صدا درآمد

وی با تاکید بر اینکه به دنبال ثبت جهانی سیر با کیفیت روستای سولان شهرستان همدان هستیم، افزود: با هدف تحقق این هدف بزرگ و آشنایی بیشتر با محصول سیر تولیدی همدان در اوایل دهه دوم ماه آتی به مدت ۲ روز همایش سراسری در همدان برگزار خواهیم کرد( سیر دشت ماوشان).

 فضلی با بیان اینکه متوسط برداشت سیر در هر هکتار از مزارع شهرستان همدان ۱۶ تن  و در استان همدان ۱۲ تن است حتی دربرخی مزارع ۲۰ تا۲۱ تن هم برداشت شده است، عنوان کرد: با توجه به رونق تولید محصولاتی فر‌آوری شده از سیر مانند پودر، گرانول، خلال، ترشی و غیره، هم اکنون به جز همدان در شهرستان‌های نهاوند، اسد‌آباد، تویسرکان و رزن هم سیر تولید می‌شود.

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از تسنیم، سالانه در استان همدان بیش از ۵۰ هزار تن سیر تولید می‌شود که  حدود ۲۵ درصد آن به صورت تازه خوری و بقیه برای سورت و بسته بندی به صورت دستی یا نیمه مکانیزه و مصرف در صنایع ترشی و شوری استفاده می‌شود.

استان همدان بیش از۷۷ واحد تولید انواع شوری و ترشی از سیر دارد و صنایع فر‌آوری سیر هم محصولات مختلفی از آن تولید می‌کنند اما همچنان جای صنایع تبدیلی در این حوزه برای جذب و تولید محصولات دیگر در همدان خالی است. سیر همدان به بازارهای هدفی مانند  روسیه، ترکیه، پاکستان و حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود.