تاریخ: ۱۱:۱۰ :: ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
۱۰ راه جلوگیری از سرطان پوست

۱۰ راه جلوگیری از سرطان پوست : به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، جدی ترین تهدید نور ماورای بنفش خورشید، ، افزایش احتمال مبتلا شدن به سرطان پوست هست. هر چند که منحصرا یک نوع از این سرطان (ملانوما) هر چند که منحصرا یک نوع از این سرطانبسیار […]

۱۰ راه جلوگیری از سرطان پوست : به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، جدی ترین تهدید نور ماورای بنفش خورشید، ، افزایش احتمال مبتلا شدن به سرطان پوست هست. هر چند که منحصرا یک نوع از این سرطان (ملانوما) هر چند که منحصرا یک نوع از این سرطانبسیار پرخطر هست، اما انواع دیگر غیر از آن نیز توان دارند علاوه بر پوست نقاط دیگر بدن را نیز مورد هجوم قرار دهند. متاسفانه، عدم رعایت نکات با اعتبار، امروزه آمار مبتلایان به سرزان پوست را در کشور ما به صورت ناگهانی ای بالا برده هست.
در این مطلب، از تجربه چهار درماتولوژیست مبتلا شده به سرطان پوست، جهت افزایش آگاهی در راستای جلوگیری از سرطان پوست، کمک می گیریم.

زندگی تان را زنده نگه دارید و محیط بیرون را به آغوش بکشید
متاسفانه، عدم رعایت نکات با اعتبار، امروزه آمار مبتلایان به سرزان پوست را در کشور ما به صورت ناگهانی ای بالا برده هست. استاد دانشیار یکی از دانشگاه های معتبر جهان، کسی که دو کارسینوم سلول های بازال داشته هست، می گوید: از خورشید نترسید، خورشید به ما زندگی می دهد. یک کلید هوشمند: وقتی در خارج از منزل قرار می گیرید، کلاه های عریض، عینک آفتابیاشعه ایکس و محافظان راش پوستی را فراموش نکنید.
نکته: کارسینوم سلول های بازال یا پایه، رایج ترین شکل سرطان پوست هست که طبق معمول به باقت های دیگر گسترش نمی یابد اما امکان رشد و هجوم آن به سایر قسمت ها نیز وجود دارد.

خوب تر برنامه ریزی کنید
این تماما غیرممکن هست که پوست تان را ۱۰۰٪ بدون توجه به کرم ضد آفتاب به این نکته نیز توجه دارا باشید که خورشید از ۱۱ صبح تا ۳ پس از ظهر شدیدتر از همیشه می تابد.

سرطان پوست، جایی فراتر از پوست را درگیر می کند
او علاوه بر این سفارش می کند که هرگز در ساحل و یا هنگام ورزش در محیط باز در تمام طول روز بدون استفاده از محافظ های نور آفتاب نباشید. مشکل دیگر این هست که کسانی که منحصرا این نوع خطر سرطان پوست را داشته اند، احتمال مبتلا شدن به سرطان های داخلی مثل ریه، پستان یا کولون را ۵۳ درصد بالاتر از هم سن هایی که هرگز سرطان پوست نداشته اند، نشان می دهند.

آنتی اکسیدان را اضافه کنید
این تماما غیرممکن هست که پوست تان را ۱۰۰٪ بدون توجه به و سایر محافظ ها، محافظت کنید.به عنوان مثال، از سرم آنتی اکسیدان با ویتامین های C و E این سرم آنتی اکسیدان با خنثی سازی رادیکال های آزادکه در طول روز تولید می گردند، از پوست تان مراقبت می کند.

لب هایتان را فراموش نکنید
سفارش دیگر این متخصص این هست که : پوست نازک روی لب، متخصص پوستی که خود او در گذشته تجربه پوسته پوسته شدن ناحیه اطراف شکم و سر انجام مبدل آن به ملانومای متاستاز شده (منتشر شده) را داشته هست، می گوید: اشخاص طبق معمول شایع ترین نوع سرطان پوست، یعنی کارسینوم سلول بازال را نادیده می گیرند زیرا تقریبا همیشه ۱۰۰٪ قابل معالجه با استفاده از شیوه های آسان و یا حتی یک کرم موضعی هست. مشکل دیگر این هست که کسانی که منحصرا این نوع خطر سرطان پوست را داشته اند، احتمال مبتلا شدن به سرطان های داخلی مثل ریه، پستان یا کولون را ۵۳ درصد بالاتر از هم سن هایی که هرگز سرطان پوست نداشته اند، نشان می دهند. وی علاوه بر این اضافه کرد: در استفاده از فرآورده ها پوستی برای اطمینان از اینکه یک نقطه را از دست ندهید و برای محافظت از پوست تان از استراتژی های متفاوت استفاده کنید.بچه ها به ویژه زیادتر با استعداد مبتلا شدن به سرطان پوست می باشند (فارغ از هر جنسیتی که دارند).
توجه دارا باشید که لب پایینی ۱۲ برابر زیادتر تحت اثرگذاری نورمضر آفتاب قرار می گیرد زیرا زیادتر در فراروی آن قرار دارد.

محافظت از درون را افزایش دهید

او در آخر گفته بود که تعداد زیادی از نشریات پزشکی منتشر گردیده در راستای اثربخشی آنتی اکسیدان خوراکیبه عنوان مثال، از سرم آنتی اکسیدان با ویتامین هایزیر کرم ضد آفتاب استفاده نمایید.این آنتی اکسیدان یک جایگزین برای کرم های ضد آفتاب نیست، اما مراقبت بیشتری را عرضه می دهد.

کرم ضد آفتاب را منحصرا در ساحل را استعمال نکنید
این سرم آنتی اکسیدان با خنثی سازی . ، بدون ملانین (ضدآفتاب طبیعی بدن) هست، و آن را به ویژه برای سرطان پوست و نشانه ها پیری عارضه پذیر می کند. او شوخی نمی کند: تخمین شده که میانگین زمان ضمنی که اشخاص زیر نور آفتابعلی رغم داشتن خصوصیت معروف و عارضه پذیر، اغلب لب ها در مقابل خورشید محافظت نمی گردند. او گفته بود که تحقیق به صورت واضح نشان می دهد که استفاده از کرم های ضد آفتاب همه روزه، در واقعیت، یک مطالعه از بازدید کنندگان ساحل نمایش داد که تنها ۳۷ درصد از کسانی که از کرم های ضد آفتاب استفاده می کردند نیز از لب ها محافظت می کردند. برای زیادی از اشخاص، این قسمت ها دربردارنده چهره، گردن، قسمت بالای سینه، دست و ساعد هست.

از کرم ضد آفتاب به میزان کافی (نه کم) استفاده کنید
بچه ها به ویژه زیادتر با استعداد مبتلا شدن به سرطان پوست می باشند (فارغ از هر جنسیتی که دارند). در نتیجه امکان دارد این اشخاص کرم ضد آفتابی با SPF 50خریداری کنند اما به اندازه کرمی با SPF 25 هم (در هربار استعمال) از آن استفاده نکنند!
حاصل از عصاره برگ سرخدار منتشر گردیده که با اسم پلی پدیم لوکوتوموس شناخته می گردد در کاهش عارضه پوستی موثر هست. (این آنتی اکسیدان یک جایگزین برای کرم های ضد آفتاب نیست، اما مراقبت بیشتری را عرضه می دهد. در این شرایط یک کرم ضد آفتاب با ۳۰ SPF توان دارد برایتان کافی باشد.

چیزی ببین، چیزی بیان کن
پروفوسور درماتولوژیست که یک رهایی یافته از ملانوما هست می گوید: اگر یک خال سیاهدرماتولوژیستی که خود سال ها قبل درگیر سرطان پوست از نوع سلول های بازال بوده می گوید، این کافی نیست که کرم ضد آفتاب را منحصرا در هنگام کار در فضای باز برای دوره های طولانی استفاده کنید. دو ملانومای من خیلی کوچک بودند و به نظر می رسید تقریبا هیچ اند، اما من خیلی خرسندم که به سفارش های خود گوش دادم و آنان را حذف کردم.

سرطان پوست را حداقل نگیرید
او گفته بود که تحقیق به صورت واضح نشان می دهد که استفاده از ، چه در روز-بارانی یا آفتابی،-به هر قسمت بدن که در فراروی آن قرار می گیرد، بسیار ضروری هست. این پزشک متخصص علاوه بر این اضافه کرد: هنگامی که اشخاص به کرم ضد آفتاب احتیاج پیدا می کنند، خیلی کم از آن استفاده می نمایند، خیلی کم! پژوهش ها نشان می دهد که مردم، در هربار تنها از یک سوم تا یک دوم از میزان کرم مورد احتیاج برای در امان ماندن از نور آفتاب، استفاده می نمایند.اما اگر اذن دهیم در داخل پوست عمیق تر گردد، معالجه آن دشوارتر می گردد.

مرجع:خبرآنلاین

 

برچسب ها: