تاریخ: ۱۴:۱۵ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
یک فنجان کتاب داغ؛ همراه با «صبح توس» در کافه کتاب های مشهد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی مسیر دانا؛ به نقل از صبح توس؛ در شهرهای بزرگ جهان کافه کتابها جایی خصوصی برای محل های فرهنگی بوده هست، جایی که در کنار قهوه یا چای به مطالعه یا بحث های فرهنگی پرداخته می شده هست، چند سالی هست در مشهد مکان […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی مسیر دانا؛ به نقل از صبح توس؛ در شهرهای بزرگ جهان کافه کتابها جایی خصوصی برای محل های فرهنگی بوده هست، جایی که در کنار قهوه یا چای به مطالعه یا بحث های فرهنگی پرداخته می شده هست، چند سالی هست در مشهد مکان هایی با عنوان «کافه کتاب» رونمایی شده هست با دقت به نزدیک شدن هفته کتاب و کتابخوانی به سراغ این کافه کتابها رفتیم تا نگاه کنم این کافه کتابها چه وضعی دارند و چقدر توانسته اند مردم را به خواندن کتاب تشویق کنند و چه قسمتی در احداث محل های فرهنگی دارند.

 

برای همین به چند کافه کتاب سطح شهر مشهد رفتم نخستین کافه کتابی که به آن سر میزنم کافه کتاب «پاتوق کتاب» واقع در زیر عبور پارک ملت هست چند سالیست که زیر عبور پارک ملت همه مغازهایش را به کتاب فروشی ها کرایه داده هست و قسمتی از این کتاب فروشی ها مبدل به کافه کتاب شده هست.

 

 

حسینی ادامه می دهد: کافه کتاب در بحث کتاب خوانی نقش بسیاری دارد؛ چراکه وقتی کسی وارد این چنین جایی می گردد به راحتی توان دارد در کنار یک خوارکی یا نوشیدنی، کتابی را بخواند هرچند ما زیادتر به علت کارمان به اینجا می آیم؛ ولی گهگاهی کتاب هم می خوانیم.

 

چرا به جای کتاب از اینترنت بکارگیری نمی کند؟

 

از پیش این دو دوست به سراغ دختر دانشجویی می روم که سخت مشغول مطالعه یک کتاب هست از او می خواهم چند لحظه ای وقتش را به من بدهد

 

وقتی می پرسم به چه علت برای مطالعه به کتابخانه نمی روید؟ در پاسخم می گوید: در کافه کتاب توان دارم مقارن خوارکی و نوشیدنی توصیه بدهم علاوه بر این تازه ترین کتابها را نیز در اختیاردارم.

 

از محل کتاب به «کافه کتاب آفتاب» می روم این کافه کتاب نخستین و بزرگترین کافه کتاب مشهد هست. از او درباره حضورش در کافه کتاب می پرسم و او جواب می دهد: هر وقت که وقت برخوردار باشم به کافه کتاب می آیم تا کمی کتاب بخوانم  من هر روز یکساعت مطالعه غیر کاری دارم.

 

وقتی از او می پرسم به چه علت برای مطالعه کافه کتاب را انتخاب کرده اید؟ می گوید:  چون در خلال استراحت و نوشیدن یک قهوه توان دارم کتابهای مورد علاقه ام را بخوانم در درکنار مسئله های ای که من دارم این هست که توان ندارم کتاب بسیاری در منزل نگه داری کنم؛ ولی اینجا توان دارم چند ساعت بدون هیچ دغدغه کتاب بخوانم بدون اینکه کتاب خریداری کنم. به علاوه از برنامه های فرهنگی که در کافه کتاب برگزار می گردد هم بکارگیری می کنم.

 

محمد جواد قاسم‌پور، طلبه و فعال فرهنگی هست که برای خرید کتاب به کافه کتاب مراجعه کرده هست، از او در ارتباط با نقش فرهنگی کافه کتابها و ترویج فرهنگ کتاب خوانی پرسش می پرسم 

 

 

البته ضروری هست اشاره کنم در فضاهای سنتی ما قهوه منزل هایی وجود داشت که نقالی و شاهنامه خوانی داشتیم، لذا با این نوع فضاها خارجی نبودیم ما در تهران قبل از انقلاب کافه کتاب داشتیم بعد از انقلاب یک عده ای از این کافه کتابها تعطیل شدند؛ ولی بعضی ها همان طور فعالیت می کند این کافه کتابها محل روشنفکران بوده هست و بسیاری از روند های ادبی، شعر، خوانش کتابها و اعمال بعضی از تئاترها در این کافه کتابها انجام می گردید در فعلی هم در تهران کافه کتابهایی داریم که پیشینه چند ده ساله دارند و محل اُدبا هست.

جای این مبحث در مشهد تهی بود با مسرت در چهار پنج سال موخر چند نفر که در حوزه فرهنگ کتاب و کتابخوانی کار می کردند چند کافه کتاب مسیر اندازی کردند.

 

اما اینکه کافه کتاب تنها به سرو نوشیدنی و خوارکی و فروش کتاب بپردازد از جنبه من موفق نخواهد بود به عقیده من کافه کتابی موفق می باشد که محل فرهنگی باشد و  جریان سازی کند به طوری که هر چند وقت یک بار خوانش کتاب و برپایی تئاتر برخوردار باشد و برنامه های فرهنگی از این دست هر چند وقت یک بار در آن برگزار گردد.

 

 

 

زهیر قدسی به همراه برادرش کافه کتاب آفتاب را اداره می کند کافه کتاب آفتاب یکی از بزرگترین و قدیمی ترین کافه کتابهای مشهد هست او در ارتباط با اینکه چه اشخاصی زیادتر به کتاب فروشی شما مراجعه می کنند، عنوان می کند: اینجا با دقت به محدودهی که دارد اشخاص متفاوتی مراجعه می کنند بعضی برای خواندن کتاب به اینجا مراجعه می کنند و بعضی فضا را دوست دارند. این کافه از پنج سال پیش مسیر افتاده هست و حدود شش ماه هست که کافه کتاب را بزرگتر کردیم.

از او درباره مشکلات کافه کتاب داری پرسش می کنم و او جواب می دهد، بیشترین مشکل این هست که یک نگاه صحیح به کافه کتاب وجود ندارد یعنی یک تعداد از مدیران نگاه مثبتی به کافه ندارند و ما را معیت نمی کنند و با فهم غلط با این کافه کتاب برخورد می کنند و این نوع نگاه در قسمت کتاب فروشی ها و بیننده ها نیز وجود دارند.

 

بعضی ها تفکر می کنند کافه کتاب چیزی شبیه کتابخانه است؛ ولی این نوع نیست از انجایی که اینجا یک مجموعه خصوصی هست و من امیدوارم با افزایش این کافه کتابها این فرهنگ نهادینه گردد که از این مکان خصوصی توقع  کتابخانه نداشته باشند.

 

کافه کتاب یک پدید تازه هست و تاکنون در بین مردم و مدیران نهادینه نشده هست.

 

ما در کافه «کتاب آفتاب» برنامه های مکرر فرهنگی- ادبی برگزار کردیم، البته پرده برداری کتاب توان دارد زیادتر از این باشد.

 

 

گزارش از نفیسه سلیمانیان