یک روز رویایی در کنار آدم برفی حوالی یاسوج+ تصاویر

0
اشتراک

یک روز رویایی در کنار آدم برفی حوالی یاسوج+ تصاویر

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانابه نقل ازبویرخبر،یادش بخیر، یادت میادآن روزها که می شنیدیم بارش برف تو راهه، یکی خوشحال بود از اینکه مدرسه ها تعطیل میشه، یکی دیگه خوشحال از بارش گلوله های زیبای برف زیر چراغ های فانوسی بود و یکی هم به فکر برف بازی فردا صبح و بستن شال گردن قرمز و آبی برای یک تفریح مسرت بخش، واقعاً یادش بخیر.

وقتی از ته دل بارش گلوله های زیبای برف را روی درختان نارنجی شهر می دیدی، کلی کیف می کردی و به این طبیعت همیشه چشم می دوختی و دلت می خواست همیشه چنین صحنه هایی را تو ذهن خودت مرور کنی.

وقتی که حالشو داشتی یه سری به حیات خلوت پشتی خونه می زدی و همراه با گنجشگ های که روی سیم های برق و یا بر روی شاخه های درختان سیب و انجیر و گیلاس خونه نشسته بودند درد دل میکردی و در کنار آتش زیبای که پدر در حیات خلوت روشن کرده بود می نشستی و خاطرات کودکی خود را مرور می کردی که کی برای خودت یک مردم میشی. واقعاً یادش بخیر…

یادش بخیر، واقعاً روزهایی خوبی بود که در دل دامنه های سترگ دنا در کنار اجاق های چوبی و نفتی مادر بزرگ و پدر بزرگ می نشستی و از داستانهای خاله پیر زن در دل زمستون، افسانه های احمعیل و محمعیل تا برسه به افسانه های رستم دستان قهرمان شاهنامه و مبارزه آن با دیو سفید باصوت زیبای پدر بزرگ می شنیدی و خودت را جای قهرمانهای شاهنامه جا میزدی و از پنجره چوبی خانه مادر بزرگ بارش برف رو  در کنار رودخونه و کوچه زیبای ده به تماشا می نشستی، واقعاً یادش بخیر…

اینها همش خاطرات کودکی مردم امروز سرزمین کهن کهگیلویه وبویراحمد از همسایگی دنا تا قاش مستان و سقل آسمانی زاگرس است که همه این خاطرات دست به دست چرخیده و امروز به دست خردسالانی رسیده که در زندگی ماشینی غوطه ور شده اند.

مردمی که امروز در زندگی و مشغله های خود غوطه ورند و به یاد آوردن این روزهای زیبا از دوران کودکی خاطراتی است که شاید بشود مروری کرد آن روزها خوب را .

چند سالی است که مثل قدیما یا نه، مثل همین دو سال اخیر آنچنان که باید شاید برف در سرزمین آریو برزن نمی بارد که یکی دلایل اصلی شاید تغییرات اب و هوایی باشه یا گرم شدن زمین و یا به گفته برخی دیگر غوطه ور شدن در زندگی ماشینی و یا نشستن در جلوی جعبه جادویی تلوزیون و یا عجین شدن با کانالهای مجازی و ندیدن زیبایی های امروزباشد.

این طبیعت همون طبیعته، اما کسی دیگه نیست که به اون عشق بورزه؛خوب بگذریم ، در یک روز سر زمستانی گفتیم بازدیدی از پیست معروف و زیبای کاکان یاسوج در ۲۵کیلومتری مرکز استان و در دامنه های زیبا دنای داشته باشیم.

پسستی که شاید سالهای سال بود که تا اویل بهار به دلیل بارش زیاد برف در این منطقه حتی راه بازگشایی اون هموار نبود و کوهنوردان و عاشقان برف و ورزش های زمستانی باید شش  ماه از سال را برای دیدن این روز سپری می کردند.

چند سالی است که این پیست زیبا به دلیل بارش کم برف در این اقلیم آن شور و شوق گذشته را نداشته و بیشتر از همه بارش کم برف در این منطقه باعث شده که دیگر کسی به این پیست سرکشی هم نکند و پیست اسکی کاکان روزگار غریبی راطی کند.

پیست اسکی کاکان در ارتفاع ۲۶۰۰پایی قلعه های دنا و در روستای زیبا و کوهستانی کاکان در شمال غربی پایتخت طبیعت واقع شده که در جاده مواصلاتی یاسوج -اقلید -یزد همیشه خود را در معرض دید عموم طبیعت دوستان قرار داده است.

در حال حاضر که ۴۰روز از زمستان سرد و بوران های زیبا و بارش برف های دل انگیز سال۱۳۹۵ خورشیدی می گذرد بارش یک برف زیبا و تماشایی بر دل مردم پایتخت طبیعت مانده و چیزی که این مردم را نگران می کند نباریدن برف در پیست اسکی کاکان و به فراموشی سپرده شدن این پیست رویایی است.

به خاطر داریم شاید همین چهار سال پیش بود که بارش برف ۴متری در این منطقه، زیبایی خاصی به منطقه کاکان بخشیده بود و برگزاری جشنوراه برفی دنا نیز گواهی از این روزهای خوب است.

اما امروز در روزهای که همه مردم در شوق دیدن برف هستند شاید اندک جایی در پیست اسکی کاکان را باید دید که برف باریده  باشد و آن بازیهای زیبای زمستانی هم دیگه وجود ندارد.

جوانانی که شاید با خانواده هاشون تعداد آنها به اندازه انگشتان دست هم نمی رسید از خوبی های چند سال پیش در این منطقه خاطره ها در دل داشتند و از اینکه دیگر برفی آنچنانی در این منطقه نمی بارد احساس نگرانی می کردند.

یکی از این طبیعت دوستان گفت، یادم هست اول های زمستون که می شد بازار داغ تیوپ سواری و پخت پزهای آش های محلی در این منطقه رونق داشت و هر کسی برای سپری کردن اوقات فراغت خودش به این پیست سری می زد و از آنان بهره می برد.

اما در این دو سال اخیر نه بارشی برفی را دیدم و نه ورزش زمستانی، که ما از این موضوع نگرانیم و از خداوند طلب مغرفت و باردین برف را داریم.

از طرفی دیگر شاید باید در آینده نزدیک باریدن برف برای ما یک آرزوی دست نیافتی شود،از طرفی دیگر هم نمی شود زیبایی هایی دنا را بدون تصورکرد.

اما باید هرچه باشد نگاهی به عقب داشته باشیم و نشستن خودت در کنار یک آدم برفی بی جان را به یاد آوری که واقعاً چه شده است که امروز دیگر آن شوق و شور گذشته را نمی بینیم و مردم خون گرم دیار من در فضای مجازی غوطه ور هستند و  این همه زیبایی های دیار بکر و رویایی زاگرس و دنا را از یاد برده اند.

                                                                 

 

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.