تاریخ: ۱۵:۳۹ :: ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
یک بهله کرکس به دامان طبیعت بازگشت

بهروز نجاتی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شوشتر در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، گفت: یک بهله کرکس که به منظور تیمار تحویل اداره محیط زیست شوشتر شده بود، با همت دوستداران حیات وحش در دامان طبیعت رهاسازی شد. وی بیان داشت: این دال زیبا که چند روز پیش به دلیل ضعف […]

بهروز نجاتی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شوشتر در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، گفت: یک بهله کرکس که به منظور تیمار تحویل اداره محیط زیست شوشتر شده بود، با همت دوستداران حیات وحش در دامان طبیعت رهاسازی شد.

وی بیان داشت: این دال زیبا که چند روز پیش به دلیل ضعف بدنی در یک خانه روستایی در بخش شعیبیه فرود آمده بود پس از تحویل به این اداره و انجام تیمار‌ها و مراقبت‌های لازم با کمک تیم دامپزشکی و بازپروری و ۳ روز نگهداری در اداره و ۳ روز نیز در محلی در خانه یکی از دوستداران حیات وحش پس از بازیابی قوای جسمی و اطمینان از سلامت و قدرت پروازی به منطقه حفاظت شده شیمبار منتقل شد و در کوهستان این منطقه که بهترین مکان رهاسازی برای این گونه در این فصل است به پرواز درآمد.

نجاتی اظهار داشت: این گونه ارزشمند با پاکسازی لاشه‌ها و اجساد باقیمانده سایر جانوران از طبیعت در جلوگیری از فساد و گندیدگی آن‌ها و پیشگیری از بروز بیماری نقش بسیار به سزایی داشته و در زمره گونه‌های حمایت و حفاظت شده سازمان محیط زیست قرار گرفته است.

این مطلبو از دست ندید!  ۶ پیشنهاد هیجان انگیز برای سرگرم کردن بچه‌ها در تابستان

گفتنی است؛ دال یا کرکس گریفن (کرکس معمولی)، نام یک گونه کرکس از سرده دال و تیره عقابیان است، که گستره بال‌هایش به ۲.۸ متر می‌رسد و وزنی برابر با ۱۵ کیلو گرم دارد. این کرکس در تعداد زیادی از قسمت‌های اروپا و آسیا از جمله مناطق کوهستانی ایران یافت می‌شود و در صخره‌هایی که دست انسان‌ها به آن‌ها نمی‌رسد و پوشش نواحی باز و دسترسی به لاشه‌های حیوانات در فواصل نزدیک به این صخره‌ها زیاد است کلونی لانه خود را بنا می‌کند.