تاریخ: ۱۵:۳۹ :: ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
یک بهله کرکس به دامان طبیعت بازگشت

بهروز نجاتی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شوشتر در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، گفت: یک بهله کرکس که به منظور تیمار تحویل اداره محیط زیست شوشتر شده بود، با همت دوستداران حیات وحش در دامان طبیعت رهاسازی شد. وی بیان داشت: این دال زیبا که چند روز پیش به دلیل ضعف […]

بهروز نجاتی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شوشتر در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، گفت: یک بهله کرکس که به منظور تیمار تحویل اداره محیط زیست شوشتر شده بود، با همت دوستداران حیات وحش در دامان طبیعت رهاسازی شد.

وی بیان داشت: این دال زیبا که چند روز پیش به دلیل ضعف بدنی در یک خانه روستایی در بخش شعیبیه فرود آمده بود پس از تحویل به این اداره و انجام تیمار‌ها و مراقبت‌های لازم با کمک تیم دامپزشکی و بازپروری و ۳ روز نگهداری در اداره و ۳ روز نیز در محلی در خانه یکی از دوستداران حیات وحش پس از بازیابی قوای جسمی و اطمینان از سلامت و قدرت پروازی به منطقه حفاظت شده شیمبار منتقل شد و در کوهستان این منطقه که بهترین مکان رهاسازی برای این گونه در این فصل است به پرواز درآمد.

نجاتی اظهار داشت: این گونه ارزشمند با پاکسازی لاشه‌ها و اجساد باقیمانده سایر جانوران از طبیعت در جلوگیری از فساد و گندیدگی آن‌ها و پیشگیری از بروز بیماری نقش بسیار به سزایی داشته و در زمره گونه‌های حمایت و حفاظت شده سازمان محیط زیست قرار گرفته است.

این مطلبو از دست ندید!  تکذیب خبر سقوط بالگرد اورژانس

گفتنی است؛ دال یا کرکس گریفن (کرکس معمولی)، نام یک گونه کرکس از سرده دال و تیره عقابیان است، که گستره بال‌هایش به ۲.۸ متر می‌رسد و وزنی برابر با ۱۵ کیلو گرم دارد. این کرکس در تعداد زیادی از قسمت‌های اروپا و آسیا از جمله مناطق کوهستانی ایران یافت می‌شود و در صخره‌هایی که دست انسان‌ها به آن‌ها نمی‌رسد و پوشش نواحی باز و دسترسی به لاشه‌های حیوانات در فواصل نزدیک به این صخره‌ها زیاد است کلونی لانه خود را بنا می‌کند.