تاریخ: ۱۶:۴۹ :: ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
یوگا و طبیعت درمانی؛ شیوه های موثر در معالجه سندرم متابولیک

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ ؛ طبق تحقیقات صورت گرفته استفاده ترکیبی از یوگا و طبیعت درمانی در مدیریت سندرم متابولیک؛ آسیب ای که منتج به بروز چاقی در اشخاص می‌شود، موثر هست. بر طبق این پژوهش ها، فرد مریض بعد از یک جلسه معالجه سفارشی ۶ […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ ؛ طبق تحقیقات صورت گرفته استفاده ترکیبی از یوگا و طبیعت درمانی در مدیریت سندرم متابولیک؛ آسیب ای که منتج به بروز چاقی در اشخاص می‌شود، موثر هست. بر طبق این پژوهش ها، فرد مریض بعد از یک جلسه معالجه سفارشی ۶ هفته‌ای، بهبودی قابل ملاحظه در پارامترهای مربوط به مریضی سندروم متابولیک به دست می آورد.

نتیجه های نشان می‌دهد استفاده از ترکیب یوگا و طبیعت درمانی در کنار هم، شیوه ای سالم و موثردر مدیریت سندروم متابولیک می باشد.

یوگا و طبیعت درمانی؛ روش‌های موثر در معالجه سندرم متابولیک

سندروم متابولیک چیست؟

با توجه به یافته‌های انجمن قلب آمریکا، سندروم متابولیک دربردارنده افرادی هست که با دست کم سه مورد از این پنج عامل خطر درگیر می باشند: چاقی مرکزی، افزایش تری گلیسیرید، کلسترول HDL، فشار خون بالا و افزایش قند خون ناشتا.

مدیریت سندرم متابولیک زیادتر متکی بر دخالت های غیردارویی در سبک زندگی هست و تنگنا دریافت کالری و روزه‌داری درمانی که هر دو بخشی از طبیعت درمانی می باشند، در این زمینه موثر هست.

یوگا یکی دیگر از روش‌های موفق برای مدیریت سندرم متابولیک هست، متون باستانی یوگا، این اختلال را شناسایی کرده و شیوه‌های شایسته ای را برای معالجه و مدیریت آن پیشنهاد کرده‌اند.

یوگا و طبیعت درمانی؛ روش‌های موثر در معالجه سندرم متابولیک

او هیچگونه پیشینه خانوادگی در راستای سندرم متابولیک نداشت.

مریض اضافه وزن داشت و از ناتوانی، استقامت کم و درد زانو رنج می‌برد.

یک تیم مشاوران، من جمله یک پزشک، یک متخصص یوگا و یک متخصص طبیعت درمانی، مریض را برای یوگا و طبیعت درمانی بررسی کرد. دوره درمانی که برای او مدنظر داشته گردید، شش هفته بود.

این مطلبو از دست ندید!  ضرورت چاره اندیشی برای مقابله با جولان سگ‌های ولگرد در سطح شهر تبریز

محققان، طبیعت درمانی با تمرکز بر سم‌زدایی را پیشنهاد دادند. مریض علاوه بر این تحت روزه‌ درمانی، رژیم‌های غذایی کم کالری، آبرسانی، گِل درمانی و درمان‌های دستکاری جای گرفت.

در انتهاء اجرای این دوره، به مریض برای پیگیری رژیم گیاهخواری کم کالری و برنامه یوگا سفارش گردید.

محققان دو مرتبه پارامترها را بررسی کردند.

تکنیک های طبیعت درمانی و یوگا خوب عمل می‌کنند

در انتهاء دوره شش هفته، مریض در تمام پارامترهای ثبت شده نشانه ها بهبود را نشان می‌داد. محققان شاهد کاهش وزن و سطح کلسترول، تری گلیسیرید، قند خون ناشتا و گلوکز خون، بودند.

علاوه بر این، مریض از کم شدن درد زانوی خود و احساس بهبودی سلامتی اطلاع داد. علاوه بر این با انتهاء معالجه، مریض توانست استفاده دوا های ضد فشار خون، هیپوگلیسمی خوراکی و دوا های ضد درد را کنار بگذارد.

یوگا و طبیعت درمانی؛ روش‌های موثر در معالجه سندرم متابولیک

محققان این تحولات قابل ملاحظه را به عاملان متعددی مربوط می‌دانند: ادغام روزه‌داری درمانی با رژیم‌های غذایی کم کالری پایدار، طبیعت درمانی و نشست ها یوگا، عدم وجود یک پیشینه خانوادگی در مبتلا شدن به سندروم متابولیک و پیگیری و استمرار در استفاده از این روش‌ها.

تیم تحقیقاتی معتقد هست با انجام پژوهش ها زیادتر می‌توان یک روش درمانی با یوگا و طبیعت معالجه برای معالجه تاثیرگذار سندرم متابولیک ایجاد و معرفی کرد.