گروه: مسافرت
تاریخ: ۱۵:۲۳ :: ۱۳۹۶/۰۲/۱۰

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از فارس، همزمان با آغاز هفته شیراز، نمایشگاه کتاب «یار همیشه همراه» به‌مدت یک هفته در ایستگاه نمازی قطار شهری افتتاح شد. سیّد علیرضا دیهیمی، معاون اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز امروز، ۱۰ اردیبهشت‌ماه در این باره گفت: […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از فارس، همزمان با آغاز هفته شیراز، نمایشگاه کتاب «یار همیشه همراه» به‌مدت یک هفته در ایستگاه نمازی قطار شهری افتتاح شد.

سیّد علیرضا دیهیمی، معاون اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز امروز، ۱۰ اردیبهشت‌ماه در این باره گفت: نمایشگاه و فروشگاه کتاب که همزمان با هفته شیراز در ایستگاه نمازی مترو شیراز برپا شده است ۹ تا ۱۴ اردیبهشت‌ماه ساعت ۷ صبح تا ساعت ۲۱ در خدمت شهروندان است.

وی با بیان اینکه دین، فرهنگ و تاریخ ما انس و الفتی دیرینه و همیشگی با کتاب و کتابخوانی دارد، افزود: فرهنگ، محوری‌ترین برگ هویتی یک ملت محسوب می‌شود و یکی از راه‌های مهم توسعه فرهنگی اهمیت دادن به مساله کتاب، کتاب‌خوانی و ترویج مطالعه در جامعه به ویژه در میان جوانان و نوجوانان است.

معاون اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با اشاره به اینکه سرانه مطالعه، میزان تولید و مصرف اطلاعات و کالاهای فرهنگی در هر جامعه از شاخص‌های مهم توسعه‌یافتگی آن جامعه است، گفت: بنا بر اهمیت این مسئله دولت‌ها و سیاست‌گذاران باید برنامه‌ریزی‌هایی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی داشته باشند.

دیهیمی با بیان اینکه معاونت فرهنگی شهرداری شیراز گام‌های ارزنده‌ای در این زمینه برداشته است که برپایی نمایشگاه کتاب در ایستگاه مترو و همچنین راه‌اندازی کتابخانه در فرهنگسراها از جمله این اقدامات به شمار می‌رود، گفت: تقویت دوستی مردم با کتاب و افزایش سرانه مطالعه در سفرهای کوتاه درون شهری سبب ارتقای فرهنگ شهروندی خواهد شد.

معاون اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، این تصور مبنی بر اینکه کتاب با پدید آمدن وسایل ارتباط جمعىِ جدید و نوظهور منزوى خواهد شد را بسیار خطا دانست و افزود: مهم‌ترین هنر ابزارهای نوظهور این است که مضمون و محتوای کتاب‌ها را به راحتی در اختیار کاربران قرار می‌دهد و یا امکان انتقال آنها را فراهم می‌کند این در حالی است که کتاب روزبه‌روز در جامعه‌ بشرى اهمیت بیشترى پیدا می‌کند.

حسن مرادی، معاون بهره‌برداری سازمان قطارشهری شیراز، نیز ضمن تبریک هفته شیراز، گفت: سازمان قطارشهری با همکاری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز به مناسبت هفته شیراز، نمایشگاه کتاب در متروی شیراز را افتتاح کرد.

وی با بیان اینکه این دو سازمان آماده همکاری‌های بیشتری برای ارتقاء سطح فرهنگی شیراز هستند، گفت: سازمان قطار شهری برنامه‌ریزی‌های لازم به منظور استفاده از فضای مناسب برای ترویج و گسترش مسائل فرهنگی به ویژه فرهنگ شهروندی را انجام داده است.

معاون بهره‌برداری سازمان قطار شهری شیراز و حومه گفت: باید به این مساله توجه شود که مترو تنها به عنوان حمل و نقل در نظر گرفته نشود بلکه می‌تواند در ارتقاء فرهنگ جامعه و در فرهنگ‌سازی تاثیر بسزایی داشته باشد.

مرادی ضمن تشکر از حوزه معاونت فرهنگی شهرداری شیراز، بیان کرد: در ایستگاه‌های مترو فضاهایی وجود دارد که می‌توان از آن برای برگزاری نمایشگاه‌هایی مانند نمایشگاه کتاب و نمایشگاه‌های مشابه استفاده کرد و امیدوارم با همکاری سازمان‌های قطارشهری و معاونت فرهنگی شهرداری فرهنگ کتابخوانی در جامعه بیشتر ترویج پیدا کند.

معاون بهره‌برداری سازمان قطار شهری شیراز و حومه با بیان اینکه این سازمان تصمیم دارد ۳۰ تا ۴۰ درصد از فضاهایی که برای تبلیغات پیش‌بینی شده است را به مسائل فرهنگی اختصاص دهد، تصریح کرد: نباید مترو تنها به عنوان وسیله‌ای برای حمل و نقل در نظر گرفته شود زیرا مترو می‌تواند به خودی خود در جامعه تاثیرگذاری فرهنگی داشته باشد و این مساله مهم باید مورد توجه متولیان حوزه فرهنگ و فرهنگ‌‌سازی در جامعه قرار گیرد.

برچسب ها: ,