تاریخ: ۰:۴۶ :: ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
گیاهان دارویی نشانه مهر و سخاوت طبیعت به بشر

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از  خبرنگارگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوان ازاهواز، حکیمان و طبیبان بزرگ کشور که شهرتی جهانی داشته اند و تا همین اواخر کتب علمی شان در دانشگاه های خارج از کشور نیز تعلیم می شده هست، خوب ترین دوا های خود را از گیاهان تهیه و تأمین می کردند. بالاخره تأسف، […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از  خبرنگارگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوان ازاهواز، حکیمان و طبیبان بزرگ کشور که شهرتی جهانی داشته اند و تا همین اواخر کتب علمی شان در دانشگاه های خارج از کشور نیز تعلیم می شده هست، خوب ترین دوا های خود را از گیاهان تهیه و تأمین می کردند. بالاخره تأسف، با ازدیاد فرآورده های شیمیایی اندک اندک استفاده از این فرآورده های خاموش طبیعت که مؤثرترین، باارزش ترین و شفا بخش ترین مظهر عظمت خداوندی هست رو به فراموشی سپرده گردید.

بالاخره خوشبختی، با پیشرفت علم و توجه دانشمندان و جهانیان به اثرها مخرب استفاده از ترکیبات شیمیایی، مجدداً جهانیان  رو به استفاده از فرآورده های گیاهی و طبیعی آورده اند. با روی آوردن به استفاده از فرآورده های گیاهی و استفاده رو به ازدیاد آن در جهان چه در صنعت های و چه در داروسازی، مجال طلایی هست تا از آن به خوب ترین نحو ممکنه استفاده گردد.

در این گزارش، اهتمام شده که درباره گیاهان دارویی در خوزستان، در مورد تعداد محدودی از گیاهان و خواص درمانی و کاربرد آنان شرح داده گردد، امید دارم تا حدی مفید باشد. در همین خصوص با مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مصاحبه ای داشتیم.

 

مزیت گیاهان دارویی نسبت به دوا های شیمیایی

خدا رحم امیری زاده، مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در صحبت با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز،گفت: ماهیت طبیعی گیاهان دارویی باعث هماهنگی زیادتر با بدن و برطرف عارضه ها جانبی می گردد. گیاهان دارویی به سبب ماهیت طبیعی و وجود ترکیبات همولوگ دارویی در کنار هم، با بدن هماهنگی بهتری دارند و طبق معمول بدون عارضه ها ناخواسته می باشند، بنابراین به ویژه در مورد ها استفاده طولانی و در مریضی های مزمن، بسیار مناسب می باشند.فر آورده های خاموش طبیعت در خدمت بشریت نشانه های مهر و سخاوت طبیعت به بشریت

 

وی اضافه کرد: به عنوان مثال گیاهان دارویی در زیادی از اختلالات اعصاب و روان به عنوان خوب ترین انتخاب می باشند. بیش ترین دوا های مصرفی در سال ۱۳۸۰ با تعداد حدود ۶/۶ میلیارد عدد ذی ربط به ناراحتی های اعصاب و روان هست. که دارای عارضه ها ناخواسته متعددی هست، در حالی که به سادگی میتوان بخش قابل ملاحظه ای از آنان را با دوا های گیاهی جایگزین کرد.

استفاده از گیاهان دارویی راهی به صرفه برای معالجه مریضی ها

امیری زاده گفته بود: با توجه به سفارش های سازمان جهانی بهداشت (WHO) یکی از شیوه های مناسب برای دسترسی راحت عموم مردم به طب مطمئن و ارزان نرخ هست. زیادی از مریضی ها با استفاده از گیاهان دارویی قابل پیشگیری و معالجه می باشند و هزینه و عارضه ها آن به مراتب کمتر از معالجه با  شیوه های جدید هست.فر آورده های خاموش طبیعت در خدمت بشریت نشانه های مهر و سخاوت طبیعت به بشریت

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان  گفت: گیاهان دارویی نه فقط به عنوان عامل موثری در نگهدارى های بهداشتی مطرح می باشند، لکن امروزه به عنوان مرجع درآمد نیز معروف اند. تجارت بین المللی گیاهان دارویی در سال ۶۲ میلیارد دلار برآورد زده می گردد. اما ایران به رغم داشتن قدمت ۷ هزار ساله در طب سنتی و داشتن هزاران نوع گیاه دارویی امروز آن چنان که باید مثل دیگر کشورهای جهان نتوانسته از گنجینه غنی و با ارزش خود بهره های اقتصادی ببرد.

ایران مرجع غنی کلیه گیاهان دارویی موجود در جهان

وی دنبال کرد: به گفته کارشناسان ذی ربط حدود ۷ هزار نوع گیاه دارویی در جهان معروف هست که تقریبا تمام آن در ایران وجود دارد، اما تاحالا فقط۲ هزار و ۵۰۰ نوع آن شناسایی شده هست. این در حالی هست که سودآوری پرداختن به گیاهان دارویی در طب سنتی تا آن جا هست که خود تولید کنندگان و شاغلان در این حرفه اذهان می کنند که سودهای تولید گیاهان دارویی، نجومی هست.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اضافه کرد: گیاهان دارویی در نگاه نخست شاید فقط کاربرد دارویی داشته باشند، اما جالب هست بدانید گیاهان دارویی دارای ۴ کاربرد درمانی، بهداشتی، غذایی و صنعتی می باشند. این کاربردهای زیاد و سودهای کلان کشت گیاهان دارویی باعث شده هست تا زیادی از کشورها کوشش کنند با رو آوردن به این صنعت اقتصاد خود را سامان دهند.

امیری زاده، مرکز تحقیقات کشاورزی صفی آباد دزفول و باغ گیاه شناسی فدک را از جایگاه ها تحقیقاتی گیاهان دارویی در خوزستان و سطح زیر کشت این گیاهان را یکهزار و ۱۰۲ هکتار عنوان نمود.

مهمترین گیاهان دارویی کاشت شده در استان خوزستان

وی گفت: آلوئه ورا، گل گاوزبان، نعنا فلفلی، نعنا بومی، به لیمو، آویشن، بادرنجبویه، رزماری، اسطوخدوس، بابونه، کاسنی، مورد معطر، شوید، مرزه خوزستانی، کرفس هست و بجز اهواز در شهرهای اندیمشک، دزفول، شوشتر، ایذه، باغملک، بهبهان، رامهرمز، حمیدیه، شوش، باوی، گتوند، خرمشهر، مسجدسلیمان، کارون کار کشت گیاهان دارویی انجام می گردد.

این مطلبو از دست ندید!  گشت های سیار در طبیعت خراسان رضوی راه اندازی شد

میزان برداشت گیاهان دارویی از هر هکتار

وی در ادامه گفت: بیشترین میزان برداشت ذی ربط به گیاه آلوئه ورا با مقدار ۷۰ تن در هکتار و پایین ترین میزان برداشت ذی ربط به گیاه چای ترش با مقدار ۰٫۴ ۴ تن در هکتار هست و رده خوزستان از لحاظ کارکرد پنجم، از لحاظ تولید چهاردهم، از لحاظ سطح زیر کشت پانزدهم هست.فر آورده های خاموش طبیعت در خدمت بشریت نشانه های مهر و سخاوت طبیعت به بشریت

برنامه ها در مورد توسعه و رده شدن خوزستان

امیری زاده در انتهاء گفت: برنامه توسعه گیاهان دارویی مطابق برنامه های وزارتی در حال انجام هست و در سال۹۷-۹۶ تعداد ۵۹ طرح با سطح ۵۰/۴۰۲ هکتار و ارزش ۵۷۶/۲۰۹ میلیون ریال از طریق تسهیلات توسعه اشتغال روستایی به بانک های عامل معرفی شده هست و تعداد ۹ طرح با سطح ۵/۴۴ هکتار و ارزش ۱۷۶۵۰ میلیون ریال پرداخت و اجرا شده هست.

در مورد بعضی از گیاهان  دارویی و خواص درمانی و کاربردی آنان با مصطفی ملائکه پور، کارشناس باغبانی مصاحبه ای داشتیم.

پونه

مصطفی ملائکه پور، کارشناس باغبانی در صحبت با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز،گفت: پونه، گیاهی علفی و بوته ای به ارتفاع تا ۶۰ سانتیمتر برگ های بیضی شکل و نوک تیز و اکثرا دارای دندانه های کوچک و منظم، گل ها به طور مجتمع در کنار برگ ها و اکثرا در قسمت های بالای کانون ساقه و به رنگ بنفش هست. پونه از گیاهان با مزاج گرم وخشک هست که اندام دارویی مورد استفاده آن برگ هست. روش استفاده این گیاه به طور جوشانده، دم کرده و عرق استفاده می گردد. میزان استفاده همه روزه دم کرده یک فنجان هست.

وی اضافه کرد: از جنبه داروشناسی مقوی معده، ضد نفخ، ضد درد، ضد التهاب، ضد باکتری، ضد سرطان، بی حس کننده و ضد چسبندگی پلاکت هست. کاربرد های درمانی پونه در طب سنتی این گیاه دارای اثر بادشکن، صفرابر، خلط آور و ضدعفونی کننده هست. فر آورده های خاموش طبیعت در خدمت بشریت نشانه های مهر و سخاوت طبیعت به بشریت

 

گشنیز

ملائکه پور گفته بود: گشنیز، گیاهی علفی به ارتفاع تا ۷۰ سانتیمتر، ساقه ها راست، ۲ نوع برگ، برگ های قاعده ای لوب و دندانه دار و برگ ساقه ای و دارای تقسیمات زیاد، گل های کوچک و سفید یا صورتی رنگ هست. به طور گیاه خام، دم کرده و عرق استفاده می گردد. میزان استفاده همه روزه دم کرده آن نصف فنجان هست.

کارشناس باغبانی گفت: از جنبه داروشناسی تقویت معده، ضد نفخ، ضد اسپاسم، ضد باکتری، ضد قارچ و ضد کرم هست. کاربرد های درمانی در طب سنتی به عنوان محرک و مقوی معده، ضد نفخ، اشتها آور، آرام بخش، کاهش اضطراب و بی خوابی، ادار آور، کاهش فشار خون، دفع سنگ کلیه و مثانه، برطرف تجمع آب در بافت ها کاربرد دارد.فر آورده های خاموش طبیعت در خدمت بشریت نشانه های مهر و سخاوت طبیعت به بشریت

 

نعناع فلفلی

وی دنبال کرد: نعناع فلفلی گیاهی علفی، چایا، دارای ۲ نوع ساقه خزنده و زیرزمینی، ساقه ۴ گوش، برگ های متقابل و پوشیده از کرک، گل ها به رنگ صورتی متمایل به ارغوانی و دارای ۴ لوب هست. روش استفاده به طور دم کرده و اسانس استفاده می گردد.  کارشناس باغبانی اضافه کرد: از جنبه داروشناسی ضد میکروب، ضد انقباضات دستگاه گوارش، صفراآور، ضد ورم و مسکن هست.

  کاربرد درمانی نعناع فلفلی جهت معالجه علامتی نفخ، سوء هاضمه و قولنج روده هست. در طب سنتی به عنوان قاعده آور، ضد کرم، شیر افزا و علاوه بر این برای معالجه عفونت دستگاه تنفسی و ادراری، اسهال خونی، دیابت، قاعدگی دردناک، تب و زردی کاربرد دارد. وی بیان داشت: رزماری گیاهی بوته ای و همیشه سبز با ارتفاع ۲ متر با شاخه های افراشته، یرگ های متقابل کشیده، نخی یا طول ۱۵-۴۰ میلی متر، رنگ برگ ها سبز روشن، در سطح بالایی چروک دار و در سطح زیرین پوشیده از کرک های کوتاه سفید رنگ، برگ بذون دمبرگ، گل ها به طور دسته های چندتایی در خوشه هایی که در طول کانون پراکنده اند.فر آورده های خاموش طبیعت در خدمت بشریت نشانه های مهر و سخاوت طبیعت به بشریت

 

رزماری

رزماری به طور گیاه خام، دم نوش، جوشانده، عرق و روغن استفاده می گردد. در انتهاء اضافه کرد: از جنبه داروشناسی ضد درد، ضد اسپاسم، ضد التهاب، آنتی اکسیدانی و ضد میکروب هست. کاربرد درمانی رزماری به عنوان ضد نفخ، ضد اسپاسم در سوء هاضمه و در استفاده خارجی جهت معالجه روماتیسم و اختلالات گردش خون هست.فر آورده های خاموش طبیعت در خدمت بشریت نشانه های مهر و سخاوت طبیعت به بشریت

در طب سنتی به عنوان صفرا آور، قاعدع آور، تقویت کننده و معالجه اختلالات قاعدگی کاربرد دارد.خوزستان، استانی زرخیز که علاوه بر مراجع نفت و گاز، دارای مراجع طبیعی و گیاهان دارویی هست که در حالتی که شناخته و سرمایه گذاری گردد، بعضا نفع گیاهان دارویی شاید از نفت و گاز هم زیادتر گردد و کاشت این چنین فرآورده ها سرمایه های کلانی به بار خواهد آورد.

 

گزارش از مهتاب محمدحسینی