تاریخ: ۸:۴۲ :: ۱۳۹۶/۱۱/۰۴

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالکریم پاک‌نیا، استاد سطح عالی حوزه علمیه شهر قم در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به تعریف نگاه اسلام به مراقبت از محیط زیست پرداخت و با اهتمام بر اینکه در دستورات اسلامی برای مراقبت از محیط زیست دستورات بسیاری طرح شده هست، گفت: طبیعت در خدمت ما هست و ما موظف هستیم […]

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالکریم پاک‌نیا، استاد سطح عالی حوزه علمیه شهر قم در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به تعریف نگاه اسلام به مراقبت از محیط زیست پرداخت و با اهتمام بر اینکه در دستورات اسلامی برای مراقبت از محیط زیست دستورات بسیاری طرح شده هست، گفت: طبیعت در خدمت ما هست و ما موظف هستیم از مراجع طبیعی و محیط زیستمان و به صورت کلی عالم هستی که در اختیار ما قرار داده شده محافظت کنیم.

وی با اشاره به آیه ۱۳ سوره جاثیه که می‌فرماید: «وَسَخَّرَ لَكُمْ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ جَمِيعًا مِنْهُ؛ و آنچه را در آسمان‌ها و آنچه را در زمين هست به نفع شما رام كرد همه از اوست» گفت: همه عالم برای آرامش و بندگی آدم هست که از این آفریده‌ها به شکل احسن نظیر سایر سرمایه‌های خدادادی استفاده نماید تا در آرامش زندگی کند.

این پژوهشگر و نویسنده سیره اهل بیت(ع)، به حدیثی از امام صادق(ع) در مورد محیط زیست نیز اشاره نمود که می‌فرماید زندگی با سه چیز گوارا می‌شود؛ هوای پاک، آب گوارا و خاک حاصل خیز و اضافه کرد: این سه چیز اگر نباشند زندگی برای آدم گوارا نیست؛ حالا آلودگی هوا به دست انسان‌ها صورت می‌گیرد که ضروری‌ترین احتیاج خود را محافظت نمی‌کنند. ما به هوا بیشتر از آب و غذا احتیاج داریم و همین هوا را چنان آلوده می‌کنیم که خودمان و بقیه در مضیقه قرار می‌گیریم.

خاک جزء مطهرات هست اما ما آن را آلوده می‌کنیم

وی دنبال کرد: اگر آب‌هایی که در اختیار ما هست را اسراف کرده، آلوده کنیم و یا به هر نحوی به آن لطمه بزنیم یکی از خوب ترین نعمت‌های خدا را با دست خودمان خراب کردن کرده‌ایم و سومین نکته‌ای که حضرت فرمودند برای آدم لازم هست که از آن محافظت کند زمین پاک، سالم و حاصل‌خیز هست. زمین‌ها حالا در حال فرسایش می باشند و مشکلات بسیاری برای ما در آینده به وجود خواهد آمد. خاک این همه برای ما برکت دارد و جزء مطهرات در اسلام هست که به آن تیمم می‌شود، ما این وسیله پاک کننده را آلوده می‌کنیم.

زمین مادر شماست، از زمین محافظت کنید

این استاد سطح عالی حوزه علمیه شهر قم تصریح نمود: بزرگان مکتب ما بشدت به محافظت هوا، آب و خاک سفارش کرده‌اند. در بعضی از روایت‌ها داریم که پیامبر اسلام(ص) فرمود که زمین مادر شماست، از زمین محافظت کنید.  

 وی با اهتمام بر اینکه نه فقط باید از هوا، آب و خاک محافظت کرد لکن باید از آن استفاده بهینه نیز صورت گیرد، گفت: وقتی از محیط زیستمان مراقبت نمی‌کنیم در اصل کفران موهبت کرده‌ایم و باعث می‌شویم دنیا و آخرتمان خراب گردد.

این مطلبو از دست ندید!  شمع ها یکی از عاملان تولید گاز های گلخانه ای می باشند

حجت‌الاسلام پاک‌نیا آلوده کردن محیط زیست و درست استفاده نکردن از مراجع طبیعی و طبیعت را از مصادیق اسراف برشمرد و گفت: وقتی ما آب را اسراف می‌کنیم و یا زمین‌های حاصل‌خیز را هدر می‌دهیم این از مصادیق اسراف و گناه هست، حتی وقتی افرادی برای تفریح به طبیعت می‌روند و از آن درست استفاده نمی‌کنند به طور مثال صرفاً برای تفریح اقدام به شکار حیوانات می‌کنند هم به اسراف دچار می‌شوند.

خراب کردن محیط زیست مصداق زائل کردن حق الناس هست

وی اضافه کرد: علاوه بر گناه اسراف، آب، خاک و هوا حق‌الناس می باشند و اسراف کردن و خراب کردن آنان مصداق زائل کردن حق‌الناس هست. که این حق‌الناس نه فقط حق‌الناس نسل‌های حاضر لکن حق‌الناس نسل‌های آینده نیز هست. حال که ما آب‌ را اسراف می‌کنیم و هوا را آلوده‌ می‌کنیم یا از آلوده شدن هوا جلوگیری نمی‌کنیم علاوه بر اینکه اسراف هست و اسراف کنندگان برادرهای شیطان می باشند، حق‌الناس را زائل می‌کنیم. در اصل انواع گناهان کبیره در خراب کردن محیط زیست وجود دارد.

حجت‌الاسلام پاک نیا به توجه و اهتمام اسلام به محافظت جنگل‌ها و مراقبت از درختان نیز اشاره نمود و گفت: امام صادق(ع) می‌فرماید درختان را قطع نکنید که خداوند عذابی سخت و دردناک نازل می‌کند. البته خراب کردن محیط زیست علاوه بر تأثیرات دنیوی تأثیرات اخروی هم دارد و باعث عذاب دنیوی و اخروی می‌شود.

یکی از مظاهر فساد این هست که امروز مردم نمی‌توانند نفس بکشند

وی به آیه ۴۱ سوره روم که می‌فرماید: «ظَهَرَ الْفَسَادُ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ لِيُذِيقَهُمْ بَعْضَ الَّذِي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ؛ به خاطر آنچه دست‌هاى مردم فراهم آورده فساد در خشكى و دريا نمودار شده هست تا [سزاى] بعضى از آنچه را كه كرده‏‌اند به آنان بچشاند باشد كه بازگردند» گفت: یکی از مظاهر فساد این هست که امروز مردم نمی‌توانند نفس بکشند و یکی از عاملان اسراف در طبیعت و خراب کردن محیط زیست و مراجع طبیعی همین شده هست که زندگی عده‌ای به بدترین وضعیت دست یافته هست و این در حالی که در مراجع اسلامی محیط زیست در کنار عبادات طرح شده هست؛ امام رضا(ع) می‌فرماید: نگاه کردن به سه چیز عبادت هست. نگاه کردن به صورت پدر و مادر، نگاه کردن به قرآن و نگاه کردن به دریا.

وی در انتهاء گفت: جهان نه فقط برای امروز، لکن برای نسل‌های بعد هم خلق شده هست تا از آن بهره‌مند شده و زندگی و بندگی کنند.