تاریخ: 20:22 :: 2019/04/05

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، هانا چراغی؛ * لرستان، استانی با بیشینه کهن است و از جاذبه‌های گردشگری بسیاری برخوردار است و به نوعی از این استان به عنوان گنجینه طبیعت ایران یاد می‌شود.  لرستان هر ساله در ایام نوروز و تعطیلات به یکی از مقصد‌های هموطنانمان تبدیل می‌شود و عده زیادی برای تماشای زیبایی‌های آن […]

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، هانا چراغی؛ * لرستان، استانی با بیشینه کهن است و از جاذبه‌های گردشگری بسیاری برخوردار است و به نوعی از این استان به عنوان گنجینه طبیعت ایران یاد می‌شود.  لرستان هر ساله در ایام نوروز و تعطیلات به یکی از مقصد‌های هموطنانمان تبدیل می‌شود و عده زیادی برای تماشای زیبایی‌های آن راهی این استان می‌شوند.

وجود آبشار‌ها و طبیعت‌های خاص به جاذبه‌های این استان بیش از پیش افزوده است. زیبایی‌های گردشگری لرستان به سوژه این روز‌های طبیعت گردان کشورمان و بعضا گردشگران خارجی تبدیل شده است. در دل این استان آبشار‌های بسیاری واقع شده و بسیاری از این جاذبه‌ها برای اکثر گردشگران و مردم کشورمان شناخته شده است، اما برخی از این جاذبه‌ها هنوز شناخته نشده اند. در همین راستا قصد داریم به معرفی چند آبشار خاص و هیجان انگیز این استان از زبان دانشجوی بومی لرستانی بپردازیم.

حیدری، دانشجوی بومی لرستانی است که در گفتگویی با خبرگزاری دانشجو، به معرفی برخی مناطق و جاذبه‌های گردشگری این استان که به تازگی به گردشگران معرفی شده اند و در فضای مجازی تصاویر آن‌ها منتشر شده است، می‌پردازد. او می‌گوید: تنگه لی لی، یکی از جاذبه‌های گردشگری استان لرستان است که تصاویر آن به تازگی در فضای مجازی دست به دست می‌شود. این منطقه به گردشگران معرفی شده و پذیرای بسیاری از گردشگران لرستانی و خارج استانی است. این تنگه، آب بسیار سردی دارد و رنگ نیلگونی آن به جذابیتش افزوده است.

حیدری می‌افزاید: کسانی که قصد بازدید از این تنگه را دارند بهتر است جلیقه ضد آب و یا حتی قایق بادی به همراه داشته باشند تا بتوانند بازدیدی کامل از تنگه داشته باشند.  البته در ابتدای تنگه حوضچه آب بسیار زیبایی وجود دارد که به گردشگران توصیه می‌شود حتما از این حوضچه دیدن کنند.

گشت و گذار در مهد آبشار‌های ایران/ تنگه‌هایی که به کمک فضای مجازی شناخته شدند!   این دانشجوی لرستانی اضافه می‌کند: در روز‌های پایانی هر هفته، چندین نفر از بومیان برای جذب گردشگر اقدام به قرار دادن قایق‌هایی در این تنگه می‌کنند و گردشگران با پرداخت هزینه‌ای اندک می‌توانند با قایق از تنگه دیدن کنند. پرداخت این هزینه می‌تواند نوعی حمایت از بومی‌های منطقه تلقی شود. بهتر است گردشگران به این نکته توجه داشته باشند که وقتی از بومی‌های منطقه‌ای حمایت مالی و غیرمالی می‌کنند، بومی‌ها با آغوش بازتری پذیرای آنان خواهند بود و همین امر موجب می‌شود از میزان مهاجرت روستاییان به شهر‌ها کاسته بود و احساس اعتماد به نفس و افتخار کنند که بومی لرستان هستند.

وی یادآور می‌شود: تنگه زیبای هلد (هلت) Hald یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری لرستان است و این تنگه در مسیر آزاد راه خرم آباد-پل زال قرار دارد که در نزدیکی روستایی به نام هلدی واقع شده و علت نامگذاری این تنگه نیز نام همین روستا است.

حیدری خاطرنشان می‌کند: تنگه هلد حدود ۳ تا ۴ کیلومتر طول دارد و گردشگران حدود یک ساعت آب نوردی و تنگه نوردی را داخل این تنگه تجربه می‌کنند. علت پیدایش این تنگه نیز سرریز شدن سد نزدیک این تنگه است که بعد از سر ریز شدن آب سد در اثر بارندگی‌ها و از بین رفتن سد و پیوستن آب‌های اطراف این تنگه به آب آن، مسیر آبی در میان تنگه به وجود آمده است که در سال‌های اخیر به یکی از جاذبه‌های پرهیجان استان لرستان تبدیل شده است.   گشت و گذار در مهد آبشار‌های ایران/ تنگه‌هایی که به کمک فضای مجازی شناخته شدند!
این دانشجوی بومی لرستانی اظهار می‌کند: نکته قابل توجه اینکه در میانه‌های تنگه یک سنگ بزرگ، مسیر تنگه را مسدود کرده و برای اینکه گردشگران به مسیرشان ادامه دهند یا باید از زیر سنگ و یا از بالای آن رد شوند و هر کدام از این جاذبه‌ها هیجان خاص خود را دارد.

وی بیان می‌دارد: البته باید گفت که بازدید از این تنگه فقط در فصول بهار و تابستان امکان پذیر است و در سایر فصول به دلیل بالا بودن سطح آب تنگه، بازدید غیرممکن است.

به گفته حیدری، آبشار آبگرم یا چم چیت، جاذبه گردشگری دیگر استان لرستان است. بیشه آبگرم پدیده طبیعی و کمتر شناخته شده‌ای است که در ۲۳ کیلومتری جنوب غرب شهرستان دورود در مسیر رود سزار قرار دارد که در ابتدای مسیر آبشار بیشه واقع شده است.  

گشت و گذار در مهد آبشار‌های ایران/ تنگه‌هایی که به کمک فضای مجازی شناخته شدند!   وی ادامه می‌دهد: راه دسترسی به این آبشار همان جاده باریک معروفی است که به سمت «چم چیت» می‌رود. بیشه آبگرم با آبشار بلند و زیبایش چند کیلومتری چم چیت است و بخشی از راه آن، شنی، اما صاف و هموار است. آبشار آبگرم در میان بیشه‌ای پر درخت جاریست و از بلندترین نقطه تا زمانی که به سزار سرازیر می‌شود حدود پانصد متر طول دارد. تمام مسیر آن را می‌توان در سایه درختانی بلند طی کرد و البته شرابه‌های آبشار نیز، چون بارانی تند در برخی نقاط بر سر گردشگران فرو می‌ریزند که این نیز یکی از جاذبه‌های این آبشار است.

این دانشجوی بومی لرستانی می‌گوید: بیشه آبگرم را بیشه چم چیت هم می‌گویند. این بیشه در دامنه غربی کوهی به نام «بَشه» قرار دارد. این منطقه آبشار‌های مختلفی از جمله آبشار‌های معمولی، آبشار‌های قطره‌ای و آبشار‌های پلکانی دارد که به زیبایی آن افزوده است.