گزیده سرمقاله روزنامه های امروز

0
اشتراک

گزیده سرمقاله روزنامه های امروز

روزنامه کیهان مطلبی با عنوان «باید دوباره خواند» نوشته شده توسط حسین شمسیان در ستون یادداشت روز خود به چاپ رساند:

گفتمان دولت یازدهم، پس از حدود چهار سال نهایت کارآمدی و توانمندی خود را نشان داده و آثار و علائم آن در دو عرصه کاملا مشهود است.

  نخست عرصه تبلیغی و آمار و ارقام که توسط برخی مراکز خاص یا نشریات وابسته به دولت، دائما به گونه‌ای زیبا، موفق و حتی بی‌نظیر در تاریخ ایران و بعضا جهان به مردم ارائه می‌شود.
و دوم در عرصه زندگی حقیقی و روزمره مردم که بی‌هیچ پرده‌پوشی و مجامله‌ای، جامعه را با حقیقت خروجی گفتمان دولت مواجه می‌کند.

در باب هریک دهها و صدها شاهد و مثال می‌توان آورد که برای پرهیز از طولانی شدن کلام، فقط به یک نمونه از گروه اول بسنده می‌شود.

بانک مرکزی در سالروز اجرای برجام با انتشار بیانیه‌ای مدعی شد  پس از اجرایی شدن برجام دسترسی به ذخایر ارزی تسهیل و بخش اعظم دارایی‌های بلوکه شده به کشور بازگشته است.در آن اطلاعیه اینگونه عنوان شده که «پس از اجرای برجام بالغ‌بر ۹/۹ میلیارد دلار از وجوه مسدود شده بانک مرکزی ناشی از مطالبات نفتی از کشورهای امارات، انگلستان، هند، یونان، ایتالیا و نروژ آزاد و دریافت شد. علاوه بر این ۱۲ میلیارد دلار از وجوه مسدودی بانک مرکزی پس از توافق اولیه برجام به‌صورت اقساط از کشورهای ژاپن، کره و هند دریافت شده است.»

روزنامه شرق مطلبی را با عنوان « معافیت مالیاتی حقوق‌بگیران» در ستون حرف اول خود و به قلم بایزید مردوخی اختصاص داد:

پیشنهاد دولت در لایحه بودجه سال ٩۶ این بود؛ حقوق‌بگیرانی که حقوق آنها سالانه سقف ١٨ میلیون تومان دارد، از پرداخت مالیات معاف شوند. این یعنی افرادی که ماهانه یک‌میلیون‌و ۵٠٠ هزار تومان حقوق می‌گیرند، از پرداخت مالیات معاف و بیش از آن مشمول پرداخت مالیات می‌شوند. کمیسیون تلفیق مجلس در جلسه دیروز خود، سقف حقوق سالانه برای معافیت از مالیات را ٢۴ میلیون تومان در نظر گرفت و تصویب کرد حقوق‌بگیرانی که ماهانه تا سقف دو میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند، از پرداخت مالیات معاف شوند. اقدامی که در راستای کمک و تسهیل زندگی حقوق‌بگیرانی است که بر اثر شکاف مزدی دولت گذشته و تورم ۴٠درصدی آن مقطع و البته شوک ارزی سال ٩٠، قدرت خرید آنها کاهش یافته است. از سوی دیگر، اشکالی در سامانه اقتصادی کشور وجود دارد که کارکنان دولت یا کارگرانی که براساس درآمدهای مشخص در کارگاه خود، حقوق دریافت می‌کنند، مالیات درخورتوجهی نسبت به حقوق ماهانه خود پرداخت می‌کنند در‌حالی‌که فرارکنندگان مالیاتی، عمدتا دارای درآمدهای میلیاردی هستند. اینکه مالیات به شفاف‌شدن وضعیت اقتصادی، کاهش رانت‌های معمول و البته کم‌شدن نیاز درآمدهای کشور به نفت می‌انجامد، امری مشخص است. افزایش معافیت مالیاتی حقوق‌بگیران به دو میلیون تومان،  قطعا انگیزه وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان امور مالیاتی را برای گسترش پایه مالیاتی افزایش خواهد داد.

در ستون نگاه روز روزنامه اعتماد مطلبی با عنوان « این راهش نیست» توسط احمد شیرزاد نوشته شده است که بخشی از آن را می خوانیم:

متاسفانه جناح تندرو که در برخی نهادهای کشور هم حضور داشته و سابقه مبارزه ضد اصلاحاتی ٢٠ ساله هم دارند، از یک خصلت عمومی برخوردارند و آن اینکه دنبال بهانه‌گیری بوده و می‌خواهند اتفاقی بیفتد تا آن را به یک بحران تبدیل کنند. بحران‌های هر ٩ روز یک‌بار در دولت اصلاحات را یادمان نرفته است. یادمان نرفته که چگونه همه جا را می‌گشتند تا ببینند کجا حرفی مطرح شده و کجا حکمی صادر شده تا با طرح چندین باره آن جامعه را ملتهب سازند. اما آنچه در این دوره رخ می‌دهد و تا حدودی اوضاع را متفاوت‌تر از دوره اصلاحات کرده و شرایط را بهتر از آن دولت می‌سازد، کم بودن سوژه‌هایی است که تندروها بتوانند بر آن دست بگذارند و مانور سیاسی و تبلیغاتی روی آن داشته باشند. البته در همین موارد اندک نیز، پافشاری‌هایی انجام می‌شود. پرونده فیش‌های حقوقی را در نظر بگیرید.

روزنامه آرمان مطلبی را با عنوان « لزوم حرکت در مسیر حقوقی برجام» به یوسف مولایی در ستون سرمقاله خود به چاپ رساند که در زیر بخشی از آن را مطالعه می کنید:

حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید و به دست گرفتن قدرت در ایالات متحده، موجی از ابهام و تردید درباره موضوعات مختلف روابط بین‌الملل را موجب شده است. یکی از چالش‌های پیش رو در همین ارتباط، توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های ۱+۵ است. موضعگیری‌های تند ترامپ علیه برجام در کارزار انتخاباتی آمریکا نگرانی‌ها درباره این توافق را دوچندان کرده است. با این حال باید توجه کرد عدم اجرای توافق هسته‌ای از سوی آمریکا به معنی بی‌اعتباری برجام نیست. آمریکا درحقیقت تنها یکی از طرفین توافق هسته‌ای است و موظف است مسئولیت‌های خود را در چارچوب تعهدات بین المللی برعهده بگیرد. در واقع توافق هسته‌ای به امضای شش قدرت جهانی رسیده و امضای اتحادیه اروپا به عنوان شخصیت حقوقی نیز دراین سند وجود دارد. بنابراین بدیهی است که برجام را باید یک تعهد چندجانبه قلمداد کرد. علاوه بر این برجام در یک قطعنامه به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسیده است و در واقع امضای مهم‌ترین مرجع حفظ صلح و امنیت جهانی در این توافق دیده می‌شود.

ستون یادداشت روز  روزنامه شهروند به مطلبی با عنوان « دو سال دیگر تحویل است!» اختصاص یافت که در ادامه بخشی از آن را می خوانید:

از همان لحظه‌ای که خبر آتش‌سوزی و سپس تخریب ساختمان پلاسکو منتشر شد، این پرسش مطرح بود که مالک آن در چه جایگاهی است و چه کار می‌کند؟ اگر اخبار رویدادهای مشابه را پیگیری کرده باشیم، متوجه می‌شویم، اولین توجه اتهام به مالکین است. و اگر مالک این ساختمان یک شخص حقیقی بود، به احتمال فراوان بلافاصله بازداشت و به دادگاه و دادسرا ارجاع داده می‌شد. ولی در این مورد خاص که مالک آن یک نهاد عمومی و نه شخص حقیقی است، نه تنها اقدامی جدی نشد، بلکه خودشان هم ضرورتی ندیدند که تا پس از گذشت چند روز اظهارنظری جدی نمایند. اولین اظهارنظر از سوی رئیس بنیاد مستضعفان نیز تا حدی عجیب بود هنگامی که گفت: «دستگاه‌های مختلفی در این بخش مسئولیت دارند، هر چند سرقفلی کلیه واحد‌های این مجتمع در گذشته واگذار شده بود و بنیاد مستضعفان هیچ واحدی از این مجتمع را در اختیار نداشت ولی به عنوان مالک ساختمان ما هم مسئولیتی داریم و ضمن همدردی  از زیر بار مسئولیت شانه خالی نخواهیم کرد و همانگونه که اشاره شد بعد از جمع شدن حادثه کار گروه رسیدگی به این حادثه مسئولیت هر سازمانی مشخص و طبق آن عمل خواهد شد… برای رفع نگرانی افرادی هم که در اینجا کسب و کار داشتند عرض می کنم که ان‌شا ا… بنیاد مستضعفان این ساختمان را با کیفیتی بسیار خوب ظرف مدت دوسال خواهد ساخت و طبق شرایط و ضوابط مشخصی به ذینفعان واحد‌های ساختمان را واگذار خواهد کرد.» متاسفانه همچنین خبری مبنی بر پذیرش مسئولیت و عذرخواهی از سوی مسئول بنیاد منتشر شد که بلافاصله با این خبر تکذیب گردید که: «روابط عمومی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی ضمن تکذیب اظهارات منتسب به ریاست این بنیاد مبنی بر عذرخواهی و قبول مسئولیت در حادثه ساختمان پلاسکو در جلسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در مورخ ۴ بهمن ماه ١٣٩۵، اعلام می‌دارد آنچه همواره مورد تاکید ریاست بنیاد بوده است مسئولیت دستگاه‌های مختلف و مسئولیت بنیاد در راستای کمک و مساعدت به خسارت‌دیدگان، ساخت مجدد و منطبق با استاندارد ساختمان پلاسکو و واگذاری منطبق بر ضوابط خاص می باشد.» پس از حادثه قطار مسافربری که همراه با عذرخواهی و حتی استعفا بود انتظار می‌رفت که ادبیات جدیدی وارد فضای سیاسی ایران شود، ولی ظاهرا هنوز خیلی راه مانده تا مسئولیت بدیهی‌ترین امور را عهده‌دار شویم. وقتی که تمام حقوقدانان بر مسئولیت مالک تاکید دارند حالا باید منتظر تعیین مسئولیت دستگاه‌های دیگر بود تا نوبت به بنیاد برسد! همین رفتار نشان‌دهنده نحوه برخورد آن نهاد با ارباب رجوع در حوزه تحت مسئولیت خود است.

روزنامه آفرینش مطلبی را با عنوان «ناحق نگوئیم ، جهان سخت سست بنیاد است» می‌شود!» در ستون سرمقاله خود به قلم آذر فخری بخت اختصاص داد:

حوادث دردناک و غم بار ، جان و روح مردمان سرزمین ما را نشانه رفته اند و آن چنان سریع و پی در پی از پس هم فوران می کنند که فرصت عکس العمل های منطقی و درست را از همه ی ارکان جامعه باز می ستانند. حتی عدم توانایی برای اندیشیدن و تصمیم درست گرفتن و تدبیر منطقی نیز ، خود از همان نوع فاجعه هایی است که بر ما می گذرد.

ما را چه شده است ؟ چه کرده ایم در محضر ناسوت و ملکوت ، که مستحق چنین عقوبت هایی شده ایم ؟ چه کم گذاشته ایم در حق جهان و جان خود و روح یکدیگر که دیگر صبر ” فلک ” تمام شده است و از منجیق خود بر ما تیر فتنه می بارد. چگونه شده است که نه خود بر یکدیگر رحم می کنیم ، نه طبیعت . در جایی از بی مبالاتی ها و بی مسئولیتی های خود ضربه می بینیم و در جایی دیگر سیلاب ، خانه و آشیانه های بناشده بر بادِ کپر نشینان را می برد. و خبر فاجعه ، اگر به اندازه و تا حد اغراق در گوش و چشم ما فرو نرود، نه آن را می بینیم و نه آن را جدی می گیریم. ” رسانه ” در فرا آوردن و هدایت مردم در جهت هایی که خودش لازم و مناسب می بیند ، نقش تاثیر گذار و مهمی دارد.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.