تاریخ: ۲۱:۴۸ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۳

ir) : ir) : سخنگو و ریاست مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه وزارت امور خارجه کشورمان، آخرین فعالیت‌ها و پیگیری‌های دستگاه دیپلماسی کشور در ارتباط با پیگیری وضع سرنشینان نفتکش سانچی را تعریف کرد. بهرام قاسمی در گفت‌وگو با ایسنا ضمن ابراز تاسف از حادثه‌ای که برای نفتکش ایرانی سانچی و علاوه بر این سرنشینان […]

ir) :

ir) : سخنگو و ریاست مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه وزارت امور خارجه کشورمان، آخرین فعالیت‌ها و پیگیری‌های دستگاه دیپلماسی کشور در ارتباط با پیگیری وضع سرنشینان نفتکش سانچی را تعریف کرد.

بهرام قاسمی در گفت‌وگو با ایسنا ضمن ابراز تاسف از حادثه‌ای که برای نفتکش ایرانی سانچی و علاوه بر این سرنشینان آن در آب‌های چین رخ داده هست، گفت: از همان روز نخست که این رقم خورد در وزارت امور خارجه ستادی در این ارتباط تشکیل گردید و در روز دوشنبه گذشته در نشست خبری نیز اعلام نمودم که دستورات لازم در این ارتباط به سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر پکن و نمایندگی کشورمان در شانگهای داده شده هست.

وی با اظهار این‌که «نمایندگی کشورمان در چین در طول این مدت به طور متعدد با مقام های چین برای پیگیری این مبحث در ارتباط بوده است»، تأکید کرد: ‌از اوائل این سانحه تلخ در خود چین نیز برای این مبحث ستاد بحرانی تشکیل گردید و طی روزهای موخر یک خط ارتباط دائمی بین تهران و شهر پکن برقرار بوده هست.

وی با اظهار این‌که «ما به طرف چینی اعلام کرده‌ایم که از هر طریق محتمل که می‌توانند کوشش بیشتری را بعمل آورند»، گفت: دولت چین به ما اطمینان داده هست که با تمام توان در حال کوشش هست.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: در این ارتباط جمهوری اسلامی ایران با سازمان آیمو (سازمان جهانی دریانوردی) نیز رایزنی‌هایی داشته هست.

وی علاوه بر این اضافه کرد: همانگونه که در خبرها آمد؛ آقای دکتر ظریف امروز با وزیر خارجه چین در این ارتباط به طور طولانی گفت وگو کردند. در این گفت‌وگوی تلفنی وزیر امور خارجه چین گزارشی از کارهای انجام شده برای خاموش کردن حریق ایجاد شده و تعیین سرنوشت وضع سرنشینان این نفتکش عرضه داد و این اطمینان را داد که دولت چین با تمام توان به فعالیت خود ادامه می‌دهد تا هر چه سریعتر وضع این نفتکش و سرنشینان آن مشخص گردد.

این مطلبو از دست ندید!  رهاسازی یک قطعه کبک و یک قطعه توکای باغی در دهگلان

وی اضافه کرد: علاوه بر تماس‌های مستمر با مقام های چینی طی روزهای گذشته و حضور بعضی از مقام های و مسؤولین مربوطه ایرانی در چین، نیروهای مخصوص عملیات امداد و رهایی کشورمان به سمت محل سانحه اعزام شده‌اند تا بتوانند در یک اقدام جمعی در جهت مبارزه با آتش و اطفای حریق اقدام نمایند که امید داریم در صورت عدم واقع شدن هرگونه سانحه غیرمترقبه، نیروهای مشترک مخصوص امداد و رهایی بتوانند تا فردا وارد نفتکش ایرانی گردند.

قاسمی اضافه کرد: وزارت امور خارجه طی روزهای موخر علاوه بر چین با دولت ژاپن و کره جنوبی نیز در ارتباط مستمر بوده هست و ژاپن علاوه بر همکاری‌های که تاحالا صورت گرفته، قرار هست با اعزام امکانات لازم و مورد احتیاج و تیم‌های امداد و رهایی در این عملیات مشترک همکاری لازم را داشته باشد.

وی علاوه بر این اضافه کرد: علاوه بر وزارت امور خارجه در سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه نیز ستادهایی در این ارتباط متشکل هست و آن‌ها نیز در حال انجام وظیفه ها محوله خود می‌باشند.

وی با اشاره به نگرانی خانواده‌های سرنشینان نفتکش سانچی و با ابراز همدردی با آن‌ها تاکید کرد: شرایط سخت روحی خانواده‌های این عزیزان برای ما تماما محسوس و ملموس می‌باشد و از همان اوائل واقع شدن این ماجرا وزیر امور خارجه قویا نسبت به سرنوشت پرسنل این نفت‌کش دلواپس بوده و دستورات لازم به بخش های متفاوت وزارت امور خارجه برای پی‌گیری وضع این هموطنان را صادر نموده و بخش‌های متفاوت وزارت امور خارجه را مکلف نموده علاوه بر کارهای دیپلماتیک و سیاسی لازم، با تمام توان و در حد امکان همکاری‌های لازم را با سایر دستگاه‌های مربوطه بعمل آورند.