تاریخ: ۸:۴۳ :: ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
گرد و غبار بی تدبیری مسئولین در چشم مردم جنوب استان کرمان می رود

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، بسیج دانشجویی دانشگاه جیرفت حول خشسکسالی‌های موخر در جنوب استان کرمان بیانیه‌ای صادر نمود. متن اطلاعیه به توصیف زیر هست: بسمه تعالی جیرفت، سرزمین هند کوچک قدیم و سرزمین جدید بیابانی و تحت تاثیر شرایط عمانی و سیاست‌های تورانی مسئولین دشت جیرفت متاسفانه […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، بسیج دانشجویی دانشگاه جیرفت حول خشسکسالی‌های موخر در جنوب استان کرمان بیانیه‌ای صادر نمود.
متن اطلاعیه به توصیف زیر هست:
بسمه تعالی
جیرفت، سرزمین هند کوچک قدیم و سرزمین جدید بیابانی و تحت تاثیر شرایط عمانی و سیاست‌های تورانی مسئولین دشت جیرفت متاسفانه با این شرایط الگوی کشت غلط و سد جیرفت و رعایت نکردن حق آبه پایین دست هلیل رود، آینده‌ای مثل خوزستان پیش روی خود میبیند.

سد جیرفت و بند‌هایی که در شمال استان بر سرشاخه‌های هلیل رود بسته شده نه فقط کشاورزی و اکوسیستم و محیط زیست را در پایین دست هلیل رود تحت تاثیر قرار داده لکن باتلاق جازموریان راهم مبدل به بیابان نمود، که امروز غبارش در چشم های و ریه‌های مردم جنوب استان و جیرفت رسوب خواهد کرد و مطمئنا این روند تا شهر‌های شمال استان و استان‌های همجوار هم ادامه دارد.
مدتی هست که گرد و غبار میهمان ناخوانده ما شده، اما هیچکس از خودش سؤال نمیکند که گرد و غبار کدام بی تدبیری امروز در چشممان میرود؟

هنوز هم می باشند مسئولین بی فکری که دم از جابه جایی آب بین حوضه‌ای هلیل رود به کرمان میزنند. دریاچه ارومیه خشکید و امروز دایه‌های دلسوز بسیاری برای احیای آن پیدا شده، اما سبب خشکی دریاچه ارومیه، سد سازی‌های نا به جا بود که آب مورد احتیاج به رگ‌های ارومیه نرسید و جریان آب در رگ‌های ارومیه خشکید. زاینده رود هم بخاطر همین اتفاق نامبارک جابه جایی بین حوضه‌ای به استان‌های همجوار اصفهان خشکید و اینک نوبت به هلیل تشنه دست یافته و مردم ما باید جواب کدام گناه نکرده‌ای را بدهند که غلظت گردو غبار به این حد دست یافته و آینده تاریک‌تر و با غبار زیادتر در انتظارشان هست.

این مطلبو از دست ندید!  بلندترین سکوی طبیعی پرش آزاد کشور میزبان گردشگران بهاری

عده‌ای باور دارند که چاه‌های حفر شده اطراف جازموریان موجب خشکی این باتلاق شده، اما کافیست به این مبحث توجه نماییم که به چه سبب چاه‌ها حفر گردید؟ بله متاسفانه به سبب رعایت نکردن حق آبه مردمان و اکوسیستم پایین دست هلیل رود این چاه‌ها حفر گردید. اگر آب هلیل به پایین دست می‌رسید دیگر دلیلی برای حفر چاه نبود. این حرف دال بر این نیست که این چاه‌ها را بی تاثیر بدانیم، اما مشکل از بالادست جازموریان هست. کار از این حرف‌ها گذشته مریضی بی آبی و گردوغبار در جنوب استان به حاد‌ترین درجه دست یافته و اگر کمی چشم‌هایی که مسئولین از عمد به ندیدن زده و گوش‌هایی که به ناشنوا بودن زدند را متوجه اطراف کنند پیش از نابود شدن راهی پیدا خواهیم کرد…

طبق معمول بحث در همین جا انتهاء می‌یابد و گوینده وشنونده می‌روند برسر بحث‌های زیبای دیگر، اما باید بدانیم که هر بی رحمی که ما با طبیعت بکنیم طبیعت انتقامش را از ما خواهد گرفت، شاید طول بکشد، اما در جنوب شاهد آغاز این انتقام هستیم، اما تاوان بی مهری به طبیعت را چه کسی پس خواهد داد؟ مردم یا مسئولین؟

متاسفانه با این الگوی کشتی هم که در منطقه وجود دارد سفره‌های آب زیر زمینی هم در آینده‌ای نه چندان دور درد بی درمانی دیگر بر درد مردمان زجر کشیده جنوب استان کرمان خواهد گذاشت، گویی مسئولین را خواب برده نمیدانیم چه زمان به فکر خواهند افتاد! اما امید داریم که آنقدر دیر نجنبیم که فوت زمین قطعی گردد!
بسیج دانشجویی دانشگاه جیرفت