تاریخ: ۱۳:۱۵ :: ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
گردشگری تندرستی و خصوصیات رقابتی ایران در این زمینه

برترین ها: در روزگاری که ما زندگی می کنیم اهمیت گردشگری تا آن حد هست که همراه نفت و خودروسازی از تجارت های پر نفع دنیا محسوب می شود. اما پیش از پرداختن به هرچیزی شاید بد نباشد با هم مرور کنیم که به طور اساسی گردشگری تندرستی چیست و گردشگری تندرستی چه جایگاهی در […]

برترین ها: در روزگاری که ما زندگی می کنیم اهمیت گردشگری تا آن حد هست که همراه نفت و خودروسازی از تجارت های پر نفع دنیا محسوب می شود. اما پیش از پرداختن به هرچیزی شاید بد نباشد با هم مرور کنیم که به طور اساسی گردشگری تندرستی چیست و گردشگری تندرستی چه جایگاهی در اقتصاد دنیا دارد.

گردشگری تندرستی و ویژگی‌های رقابتی ایران در این زمینه

با عبور زمان، گردشگری و توریسم هم از یک معنا عام خارج گردید و به طور تخصصی زیر شاخه هایی پیدا نمود. امروزه زمانیکه از گردشگری سخن می گوییم امکان دارد منظور ما گردشگری فرهنگی، گردشگری ورزشی، گردشگری ماجراجویانه، گردشگری مذهبی، گردشگری تندرستی و … در این میان یکی ازشاخه های گردشگری، گردشگری تندرستی و یا توریسم پزشکی هست. گردشگری پزشکی یا توریسم پزشکی (Medical Tourism)شاخه‌ای از گردشگری تندرستی هست که در آن شخص از کشوری مدرن به سایر نقاط دنیا سفر می‌کند تا از خدمات پزشکی کشور مقصد در جایگاه ها درمانی بهره‌مند شود. در اغلب موارد، هدف از توریسم پزشکی بهره‌مندی از نرخ پایین خدمات پزشکی یا دریافت سریع‌تر خدمات در سایر نقاط دنیاست. فراموش نکنید که گردشگری تندرستی مفهومی متمایز از سفرهای مرسوم پزشکیست.

در سفرهای مرسوم، شخص از کشوری کمتر توسعه یافته برای دریافت خدمات پزشکی به کشورهای مدرن می‌رود و سبب آن نبود خدمات همانند در کشورش هست. جالب هست بدانید توریسم پزشکی یا گردشگری تندرستی طیف وسیع ای از خدمات پزشکی را دربردارنده می شود و از پایه ای ترین رسیدگی های دندان پزشکی تا انواع عمل های زیبایی و جراحی های مدرن و سنگین( جراحی قلب یا پیوند عضو) در گستره گردشگری تندرستی قرار می گیرد.

طبق تشریح سازمان جهانی گردشگری توریسم پزشکی یعنی سفر به منظور معالجه بیماری‌های جسمی یا انجام نوعی از عمل‌های جراحی زیر نظر پزشکان در بیمارستان‌ها یا جایگاه ها درمانی.

گردشگری پزشکی از زیرشاخه‌های گردشگری تندرستی هست.

تاریخچه گردشگری تندرستی

منطقه ای به اسم اپیدوریا در خلیج سرونیک در یونان کنونی وجود دارد که قدیمی ترین خاستگاه گردشگری تندرستی جهان شناخته می شود. مریض ها با روزه گرفتن و نیایش در پی شفاء بیماری‌های خود بودند واین سفرها من جمله اولین سفرها در جهان با هدف گردشگری تندرستی شناخته می شود.

کلیدی ترین عامل هزینه خدمات پزشکی هست.

گردشگری تندرستی و ویژگی‌های رقابتی ایران در این زمینه

فاکتورهای موفقیت در گردشگری تندرستی

عامل دوم برای موفقیت در بازار گردشگری تندرستی زمان و سرعت عرضه خدمات هست.

رایجترین و مرسوم ترین نوع گردشگری تندرستی هست که برای دسترسی به خدمات درمانی با کیفیت در زمانی کوتاه یا با هزینه ای کمتر انجام می گیرد.

زیرشاخه های گردشگری تندرستی

گردشگری پزشکی (Medical Tourism)

در این نوع از گردشگری تندرستی هم حضور پزشک الزامیست اما به جای رفتن به جایگاه ها درمانی و بیمارستان ها، جایگاه ها دارای مراجع و خدمات درمانی طبیعی مقصد گردشگری تندرستی هست.

گردشگری شفابخش(Curative tourism)

گردشگری تندرستی(ٌwellness Tourism)

تایلند، مکزیک، آمریکا، سنگاپور وهندوستان ۵ کشوری می باشند که بیشترین قسمت را از بازار گردشگری تندرستی جهان از آن خود می کنند.

پنج کشور با بیشترین قسمت از گردشگری تندرستی

مثل دیگر زیرشاخه های گردشگری و توریسم، ایران در گردشگری تندرستی هم به سبب پیشرفت های قابل ملاحظه در شاخه های متفاوت پزشکی پتانسیل خوبی برای جلب گردشگر دارد.

این مطلبو از دست ندید!  بعد از سیل و ملخ، حالا نوبت مار شد/ سیلاب عرصه زندگی را برای مارهای سیستان تنگ کرد!

ایران و گردشگری تندرستی

طی ۲ دهه گذشته کشور ما موفق شده در گردشگری تندرستی به موفقیت هایی هم دست یابد و مقصد زیادی از اتباع کشورهای همسایه و منطقه و گاها جهان برای معالجه و خدمات پزشکی باشد.

فراموش نکنید که برای مثال در سال ۲۰۱۲ میلادی از ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد گردشگری تندرستی در دنیا، قسمت کشور ما تنها ۳۵۰ میلیون دلار بوده هست.

این قسمت اندک از درآمد جهانی گردشگری تندرستی زمانی قابل تامل هست که در نظر دارا باشیم ایران علی رغم چشمه های آب گرم و سرد معدنی، پیشرفت های تکنولوژیکی، علمی پزشکی، گیاهان دارویی و طب سنتی، اقلیم های مخصوص جغرافیایی و زیست بوم های گوناگون در زمره کشورهایی قرار دارد که توان دارد قطبی برای گردشگری تندرستی و مقصدی مناسب برای انبوه گردشگران این زمینه باشد.

طبق ماده ۸۷ برنامه چهارم توسعه، همراه با اغراض سند چشم‌انداز ایران ۱۴۰۴، دولت موظف هست ازتوسعه گردشگری تندرستی پشتیبانی نماید و جالب هست بدانید تعداد سفرهای با هدف گردشگری تندرستی به مقصد کشور ما در سال ۲۰۱۲ حدود ۳۰ هزار سفر بوده هست. این عدد با گذشت ۳ سال به بیشتر از ۲۰۰ هزار عزیمت با هدف گردشگری تندرستی دست یافته هست. همه این ها در حالیست که بر طبق گفته دبیر شورای راهبردی گردشگری تندرستی، حجم و زیرساخت های پزشکی ایران قدرت ایجاد ۷ میلیارد دلار درآمد در راستای گردشگری تندرستی را داراست.

گردشگری تندرستی و ویژگی‌های رقابتی ایران در این زمینه

توانمندی های ایران در راستای گردشگری تندرستی

۱٫ توریسم پزشکی

برای مثال شهر تبریز با دارا بودن بیمارستان های دولتی و خصوصی، به عنوان قطب درمانی منطقه شمال غرب کشور ما محسوب می شود و با کمی سرمایه گذاری در زیرساخت ها توان دارد در راستای گردشگری تندرستی اکتساب درآمد کند. برای مثال توجه دارا باشید که در بیمارستان فوکت تایلند( تایلند یکی از قطب های گردشگری تندرستی است)، مترجمین ۱۵ زبان متفاوت سالیانه بیشتر از ۲۰ هزار مریض خارجی را پذیرایی می کند.

۲٫ طبیعت گردی یا اکوتوریسم

۳٫ چشمه های آب گرم و آب های معدنی

بومگردی، جاذبه های طبیعی و اقلیم های متمایز جغرافیایی، میراث های تمدن های بشری و تنوع قومی و نژادی همه و همه من جمله پتانسیل های ایران برای درآمدزایی در راستای گردشگری تندرستی هست.

۴٫ گنبدهای نمکی

چشمه های آب گرم و آب های معدنیدر گردشگری تندرستی بعد از توجه به امکانات پزشکی، بهره مندی از چشمه های آب گرم و آب های معدنی به طور مستمر از با اهمیت ترین داعیه ها به شما می رفته هست. در کشور ما استان هایی مثل آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، سیستان و بلوچستان و مازندران پتانسیل جلب درآمد گردشگری تندرستی را دارا می باشند…

گردشگری تندرستی و ویژگی‌های رقابتی ایران در این زمینه

مراجع:

گردشگری تندرستی و استعداد های گردشگری پزشکی-درمانی ایران توسط احمد عربشاهی کریزی و مرتضی آریان فر

www.isna.ir

www.irna.ir