تاریخ: ۱:۳۳ :: ۱۳۹۶/۰۹/۱۰
گام های استوار دولت برای دگرگونی اقتصادی سیستان و بلوچستان

سفر فروردین سال ۹۳ ریاست جمهوری و هیات دولت یازدهم به سیستان و بلوچستان سبب باز تشریح نقش و جایگاه استان در تقسیم کار ملی و ارتقای نقش این منطقه سیاست هایی کشور در همکاری های منطقه ای و بین المللی با دقت به دسترسی استان به آبهای آزاد به مخصوص در حوزه تجارت، بازرگانی […]

سفر فروردین سال ۹۳ ریاست جمهوری و هیات دولت یازدهم به سیستان و بلوچستان سبب باز تشریح نقش و جایگاه استان در تقسیم کار ملی و ارتقای نقش این منطقه سیاست هایی کشور در همکاری های منطقه ای و بین المللی با دقت به دسترسی استان به آبهای آزاد به مخصوص در حوزه تجارت، بازرگانی و ترانزیت کالا شده هست.
تقویت مناسبات اقتصادی فراملی با بهره گیری از موقعیت جغرافیایی، سیاسی و اقتصادی استان، تقویت پیوند و همکاری ساختارهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان با سطح ملی، بکارگیری استعداد ها و استعدادهای موجود و ایجاد مزیت های تازه در استان به منظور ارتقاء نقش و قسمت استان در اقتصاد ملی و اصلاح ساختارها و تقویت قسمت رسمی اقتصاد من جمله اغراض دولت در این استان بود.

در سفر فروردین ۹۳ ریاست جمهوری به استان در مجموع ۷۸ عنوان وعده و تفاهم دربردارنده ۵۵ تفاهمنامه و ۲۳ وعده به تصویب رسید که تا هم حالا ۹۷ درصد وعده ها و تفاهمنامه پژوهشگر شده یا به اتمام دست یافته و یا در دست اقدام هست که جابه جایی آب با لوله به ۴۶ هزار هکتار از زمین های کشاورزی دشت سیستان، اعمال آبیاری تحت فشار در سطح ۱۰۰ هزار هکتار از زمین های جنوب و مرکز استان، خط جابه جایی گاز از ایرانشهر به زاهدان، ساخت راه آهن چابهار-زاهدان، طرح پیشرفت بندر شهید بهشتی چابهار و ارتقا ظرفیت تخلیه و بارگیری آن از ۲٫۵ ۵
*** با اهمیت ترین مصوبات سفر سابق ریاست جمهوری و هیات دولت
*** با اهمیت ترین مصوبات سفر سابق ریاست جمهوری و هیات دولت تکمیل خط لوله گاز از ایرانشهر به زاهدان، مهار و تثبیت شن های روان، پیشرفت بندر شهید بهشتی چابهار، فعال شدن بازارچه های مرزی استان، تکمیل جاده چابهار – کنارک – جاسک – بندرعباس، آبرسانی به شهرهای چابهار و کنارک، جابه جایی آب با لوله به ۴۶ هزار هکتار از اراضی دشت سیستان، اعمال آبیاری تحت فشار برای ۱۰۰ هزار هکتار، تکمیل راه آهن چابهار-زاهدان، ساخت مجتمع فولاد و پتروشیمی در چابهار، شروع اکتشاف معادن از طریق هشت گروه در سطح استان، ساخت ۲ نیروگاه ۱۰۰ مگاواتی در زابل از طریق قسمت خصوصی و تعلق تسهیلات برای استان با شرایط مخصوص از صندوق پیشرفت ملی من جمله مصوبات این سفر بود.
همچنین ساخت بزرگراه های ایرانشهر – بمپور، بم – زاهدان – میرجاوه، گروه دوم زاهدان – بیرجند، بزرگراه های زاهدان – زابل و زابل – دوست محمد، بهسازی راه کلیدی زابل – نهبندان و راه زابل – میلک، ساخت بیمارستان سراوان، مساعدت به ساخت یا تکمیل پروژه های در دست اعمال هامون، سیب و سوران، قصرقند، مهرستان، دلگان و نیمروز، ساخت خط دوم جابه جایی آب به زاهدان، آبرسانی به شهر زابل و شهرهای مسیر، آبرسانی به شهر خاش، تکمیل طرح مجتمع آبرسانی از مکان طرح تکمیل مجتمع های آبرسانی اولویت دار روستایی، ساخت و پیشرفت و اصلاح شبکه توزیع آب آشامیدنی زاهدان از مکان ماده ۱۰ قانون تنظیم قوانین پولی دولت و ماده ۱۲ قانون اداره آشفتگی از دیگر طرحهای مصوب در سفر ریاست جمهوری هست.

به گفته ماندانا زنگنه دبیرستاد دنبال کنندهی مصوبات سفر ریاست جمهوری در سیستان و بلوچستان در عزیمت فروردین ۹۳ ریاست جمهوری به استان در مجموع ۷۸ عنوان وعده و تفاهم نامه به تصویب رسید که تا هم حالا ۹۷ درصد وعده ها و تفاهمنامه پژوهشگر شده یا به اتمام دست یافته و یا در دست اقدام هست.
وی اهتمام کرد: در سالهای موخر ۲۷ وعده و تفاهمنامه نظیر مهار و ثبت شن های روان در هزار هکتار، جابه جایی خط لوله گاز از ایرانشهر به زاهدان، اکتشاف معادن، ساخت چندین سالن ورزشی، تکمیل ساختمان بیمارستان سوختگی در زاهدان، ساخت بیمارستان ۳۵ تختی میرجاوه، مجهز کردن بیمارستان های متفاوت و غیره در استان ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی گفت: ریاست جمهوری در دولت یازدهم سه سفر و در این دولت نیز اولین عزیمت استانی را به سیستان و بلوچستان تعلق داده هست به طوری که ۱۱ و ۱۲ آذرماه عزیمت ۲ روز به این استان خواهد داشت که این عزیمت نشان از ارزش رشد و پیشرفت استان برای مدیران کشوری هست.

مهمترین طرحهای اقتصادی دولت در سیستان و بلوچستان:
*مهمترین طرحهای اقتصادی دولت در سیستان و بلوچستان:*تکمیل راه آهن چابهار – زاهدان و اتصال به راه آهن سراسری هست.
دبیرستاد دنبال کنندهی مصوبات سفر ریاست جمهوری در سیستان و بلوچستان گفت: این طرح از مصوبات عزیمت ریاست جمهوری به استان هست که هم اینک از نظر زیرسازی ۲۵ درصد و از نظر روسازی ۱۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی اضافه کرد: علاوه بر این برای سال کنونی نیز در قانون بودجه سال کنونی ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال مصوب شده هست.
به گفته فرماندار چابهار از اغراض ارزشمند طرح راه آهن چابهار – زاهدان اتصال بندر شهید بهشتی چابهار بعنوان صرفا بندر اقیانوسی کشور به شبکه ریلی و جابجایی کالا هست.

این مطلبو از دست ندید!  چشم‌اندازی از طبیعت دیدنی در «هیرمند» + فیلم

وی دنبال کرد: راه آهن چابهار- زاهدان یک خطه، به طول ۶۱۰ کیلومتر و عرض هفت متر هست که با احتساب خطوط ایستگاهها به ۷۳۰ کیلومتر خواهد رسید.

** پیشرفت بندر شهید بهشتی
** پیشرفت بندر شهید بهشتیدبیرستاد دنبال کنندهی مصوبات سفر ریاست جمهوری در سیستان و بلوچستان گفت: این طرح نیز هم اینک ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که طرح پیشرفت آن دربردارنده اعمال خیز شکن و دایک خارجی، لایروبی حدود ۱۵٫۸

وی اضافه کرد: برای ساخت و مجهز کردن این طرح ارزشمند اکثر از هزار میلیون دلار ارزش هزینه شده هست.
به گفته مدیرکل بندرهای و دریانوردی سیستان و بلوچستان دولت برای مهیا سازی و بازنمایی مرحله نخست بندر شهید بهشتی چابهار حدود یک میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام داده هست.

۵
آ

** طرح ۴۶ هزار هکتاری

تصویب و اعمال طرح آبرسانی به ۴۶ هزار هکتار از زمین های زراعی سیستان از مسیر لوله، رونق نسبی به منطقه آشفتگی زده متاثر از خشکسالی در شمال سیستان و بلوچستان بازگردانده هست.
زنگنه گفت: طرح جابه جایی آب با لوله به ۴۶ هزارهکتار از زمین های کشاورزی دشت سیستان اکثر از ۵۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

** اعمال آبیاری تحت فشار برای ۱۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی مرکز و جنوب استان
** اعمال آبیاری تحت فشار برای ۱۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی مرکز و جنوب استاندبیرستاد دنبال کنندهی مصوبات سفر ریاست جمهوری در سیستان و بلوچستان گفت: این طرح نیز با ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اقدام هست به طوری که ۱۱ هزار هکتار از طرح اجرا شده و چهار هزار و ۵۰۰ هکتار تحویل کشاورزان شده هست و دیگران در مرحله تحویل موقت هست.
وی اضافه کرد: ارزش سال کنونی این طرح نیز هزار و ۱۳۰ میلیارد ریال هست.

** احداث خط لوله جابه جایی گاز به زاهدان و دیگر نقاط سیستان و بلوچستان
** احداث خط لوله جابه جایی گاز به زاهدان و دیگر نقاط سیستان و بلوچستاناستان گسترده سیستان و بلوچستان بعنوان آخرین استان بدون گاز کشور با عنایت دولت یازدهم در زمینه تحقق اقتصاد پایداریی و برطرف محرومیت از چهره منطقه های کمتر پیشرفت یافته از نعمت گاز بهره مند گردید تا مردم آن از رنج حمل سیلندرهای بزرگ و کوچک گاز مایع آسوده گردند.
زنگنه گفت: خط جابه جایی گاز از ایرانشهر به زاهدان در سفر اسفند سال ۹۵ ریاست جمهوری به سیستان و بلوچستان بازنمایی گردید.
وی اضافه کرد: علاوه بر این خط جابه جایی گاز از ایرانشهر به چابهار با ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی در دست اقدام هست.
وی دنبال کرد: خط جابه جایی گاز از زاهدان به زابل به سبب دگرگونی سایز لوله خط جابه جایی در حال باز طراحی بوده و عملیات اعمالی آن تا انتهاء سال کنونی شروع می شود.
وی با اشاره به خط لوله جابه جایی گاز از ایرانشهر به خاش گفت: این خط به طول ۱۳۰ کیلومتر در مرحله پیمان سپاری هست.
مدیر عامل شرکت گاز سیستان و بلوچستان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: گازرسانی به شرق کشور و سیستان و بلوچستان با اعمال طرح عظیم جابه جایی گاز از عسلویه به این استان به طول ۹۰۷ کیلومتر و قطر ۵۶ اینچ در شهریور سال ۸۹ به بهره برداری رسید.

وی اظهار داشت: خط جابه جایی گاز از ایرانشهر به زاهدان به طول ۲۶۲ کیلومتر با قطر ۳۶ اینچ و ارزشمند هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال از شهریور ۹۲ شروع گردید که ظرفیت عمده این طرح ۷۰ درصد کار در سال ۹۵ در مدت ۱۰ ماه انجام گردید.

** فعال شدن بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان
** فعال شدن بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستانزنگنه گفت: فعال شدن بازارچه های مرزی از وعده های سفر ریاست جمهوری به استان بود که از ۱۲ بازارچه مصوب هم اینک هفت بازارچه دربردارنده میلک، گمشاد، میرجاوه، سابق، کوهک، جالق و ریمدان چابهار فعال هست.

** ساخت مجتمع پتروشیمی چابهار(مکران)
** ساخت مجتمع پتروشیمی چابهار(مکران)زنگنه گفت: این طرح نیز از وعده های سفر نخست ریاست جمهوری به این استان بود که هم اینک ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

**توسعه سواحل مکران

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا، دکتر روحانی ریاست جمهوری اسلامی ایران روز شنبه یازدهم آذرماه جاری در راس هیاتی به استان سیستان و بلوچستان سفر می کند.
رئیس جمهوری سفر ۲ روزه خود به این استان را با ورود به شهرستان زابل شروع و پس از ان در جلسه های متفاوتی در زاهدان با حضور مدیران، فرهیختگان و دانشجوهای شرکت خواهد کرد.
حضور در مراسم بازنمایی مرحله نخست طرح پیشرفت بندرشهید بهشتی چابهار از دیگر برنامه های سفر ریاست جمهوری به سیستان و بلوچستان هست.
۷۳۱۶** ۶۰۸۱ خبرنگار: عصمت جهانی ** انتشار یافتن دهنده: حیدر سرایانی