گروه: تور
تاریخ: ۱۲:۴۸ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۷

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، جلیل بالایی امروز(۲۷ دی) در یک نشست خبری به بعضی انتقادات موخر در مورد آبگرفتگی و ترک خوردگی بناهایی مانندتکیه معاون الملک و تاق بستان اشاره نمود و اضافه کرد: تکیه معاون الملک در خط القعر آب های سیلابی و قناتی و آبشوران […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، جلیل بالایی امروز(۲۷ دی) در یک نشست خبری به بعضی انتقادات موخر در مورد آبگرفتگی و ترک خوردگی بناهایی مانندتکیه معاون الملک و تاق بستان اشاره نمود و اضافه کرد: تکیه معاون الملک در خط القعر آب های سیلابی و قناتی و آبشوران قرار دارد.

این مسئول اضافه کرد: ساخت و سازهای بی مورد و بسته شدن مسیرمنطقی و اکوسیستمی آبهای سیلابی و آبشوران موجب شده که این آبها مسیر طبیعی خود را طی نکنند و مشکلاتی برای تکیه به وجود آید.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنعت های دستی و گردشگری استان کرمانشاه از برطرف خطر از این بنای تاریخی با انجام بعضی کارهای اطلاع داد و تأکید کرد: از آب منطقه ای کرمانشاه خواسته ایم تا با انجام مطالعاتی راهکارهای کنترل و گذر آب از اطراف این بنا را به ما عرضه دهد.

وی با اظهار اینکه هرساله در فصل بارش بخش هایی از دیوارهای تکیه دچار نم زدگی می گردد، گفت: برای حل این مشکل نیز چند برنامه را در دستورکار قرار دادیم.

وی گفت: درحالیکه سال کنونی میانگین رشد بازدید از بناهای تاریخی استان ۱۰درصد بوده، میزان بازدید از تکیه معاون الملک افزایش ۴۰ درصدی داشته هست.

بالایی در ادامه با اظهار اینکه در سه تا چهار دهه گذشته هیچ اقدام مرمتی در تاق بستان انجام نشده هست، گفت: با اهمیت ترین برنامه و اقدام ما در تاق بستان برطرف خطر و مراقبت و مراقبت از این اثر هست.

وی ضمن رد کپک زدگی این اثر تاریخی، عنوان نمود: یک اثرسنگی که در فراروی فضای باز قرار دارد محتمل هست در طول زمان خزه و جلبک بزند، اما کپک زدگی اثر را رد می نماییم.

صادرات ۹ میلیون دلاری صنعت های دستی استان

بالایی درخصوص زمان بازنمایی بازاچه دائمی صنعت های دستی واقع در پارک شاهد کرمانشاه نیز اضافه کرد: این بازارچه با ۱۸ غرفه و ۳۸۰ میلیون تومان ارزش قبل از انتهاء سال بازنمایی خواهد گردید.

وی مجموع صادرات صنعت های دستی استان در ۹ ماهه سال کنونی را نیز ۹ میلیون دلار و بیشترین اقلام صادراتی را دربردارنده گیوه، لباس های بومی، گلیم وزیورآلات اعلام  کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری استان کرمانشاه علاوه بر این با اظهار اینکه در ۹ ماهه سال کنونی ۶۰۰ هزار نفر از محوطه های تاریخی استان بازدیدکرده اند، گفت: این میزان بازدیدکننده نسبت به مدت همانند سال گذشته ۱۸ درصد افزایش نشان می دهد.

وی افزایش ۲۵ درصدی دفاتر گردشگری، برپایی جشنواره گیاهان بهاره، برپایی جشنواره انار، برپایی سفره ایرانی و برپایی شب های فرهنگی کرمانشاه در برج میلاد را از دیگر برنامه های با اهمیت حوزه گردشگری سال کنونی عنوان نمود.

بالایی به مبحث سرمایه گذاری در زیرساخت های گردشگری استان  پرداخت و گفت: برای رسیدن به اهدف برنامه ششم توسعه استان در این بخش، باید در مجموع ۸۴۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری دارا باشیم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ۹۰ واحد اقامتگاه گردشگری در استان وجود دارد و ۴۳ طرح جدید ارزشمند ۲۱۵ میلیارد تومان و پیشرفت فیزیکی بین ۲۰ تا ۹۰ درصد درحال ساخت هست.

به گفته این مسئول، حجم تخت های هتلینگ استان ظرف یک سال ونیم آینده ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنعت های دستی و گردشگری استان کرمانشاه با اظهار اینکه این اداره کل سال کنونی به ۸۰ درصد از اغراض اقتصاد مقاومتی خود رسیده هست، عنوان نمود: درحال مبدل بعضی از روستاهای استان به کارگاه های تولید صنعت های دستی هستیم که ازجمله آن میتوان روستاهای فش کنگاور و  هجیج پاوه را اسم برد.

مرحله یک پژوهش ها کردیدورگردشگری بیستون – تاق بستان روبه اتمام هست

    بالایی علاوه بر این درخصوص آخرین وضع کریدور گردشگری بیستون – تاق بستان گفت: این طرح در دهه های مختلفی مطرح و پس از آن بدون نتیجه مسکوت مانده بود.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنعت های دستی و گردشگری استان دنبال کرد: سال ۹۰ و در سفر مقام معظم رهبری به استان کرمانشاه مبحث عقب نشینی پادگان های مسیر از وی درخواست می گردد و پس از موافقت وی طرح قوت می گیرد.

وی اضافه کرد: راه و شهرسازی به عنوان متولی اجرای این طرح، در زمان استاندار پیشین گزارش مرحله صفر پژوهش ها طرح را در تیم گردشگری مطرح نمود و به تصویب رسید.

بالایی اضافه کرد: در حال حاضر کار نقشه برداری طرح به اتمام رسیده و پژوهش ها مرحله یک نیز ۷۰ درصد پیشرفت دارد که پس از آماده شدن در تیم گردشگری استان مطرح خواهد گردید.

انتهای پیام