کودکان پارس آبادی جایی برای بازی ندارند

0
اشتراک

کودکان پارس آبادی جایی برای بازی ندارند

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از آران مغان، پارس آباد مغان به عنوان دومین شهر بزرگ استان اردبیل جمعیتی نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر را در خود جای داده است که بخش زیادی از این جمعیت در نبود شهر بازی مناسب باید حسرت بازی های کودکانه بخورند.

نبود شهر بازی در پارس آباد به راستی که قصه تکراری است و در حالی که چند سالی می شود مسئولان حوزه شهری از ایجاد شهر بازی برای کودکان وعده می دهند اما تا کنون این وعده ها رنگ واقعیت به خود نگرفته است و این شهرستان جزء محدود از شهرهای کشور است که شهر بازی ندارد.

تنها پارک بازی برای کودکان پارس آبادی واقع در پارک شاهد قرار دارد که این پارک هم آنچنان که باید به وسائل و تجهیزات استاندارد مجهز نیست و از سویی دیگر پارکهای این شهر همچون پارک سبد و البته پارک کاج که متاسفانه این روزها به زمینی بایر تبدیل شده و بخش زیادی از تجهیزات نصب شده در این محل از بین رفته و دیگر نام و نشانی از یک پارک ندارد.

با گذشت چندین سال هنوز اقدام جدی از سوی مسئولان مدیریت شهری شهرستان پارس آباد برای احداث و یا توسعه شهر بازی های کودکان صورت نگرفته است و این موضوع در برنامه ریزی های مسئولان بخشی از جامعه نادیده گرفته شده است.

ایجاد شهربازی مطالبه کودکان بی بضاعت شهرستان پارس آباد

مطالبه جدی شهروندان پارس آبادی برای احداث پارک بازی را می توان در محافل مختلف به خوبی مشاهده کرد؛ چرا که نبود پارک مناسب بازی برای کودکان در مناطق مختلف شهر پارس آباد این روزها به یکی از مطالبات جدی مردم تبدیل شده است. البته مسئولین شهری در این باره وعده هایی مبنی بر ایجاد پارک بازی کودکان داده اند اما هنوز این وعده ها عملیاتی نشده است.

در واقع شهرستان پارس آباد را می توان جزء محدودی از شهرهای کشور دانست که پارکی برای بازی کودکان ندارد و این در حالی است که در سایر شهرهای کوچک کشور و حتی برخی از روستاها به تجهیزات و وسائل شهر بازی مجهز است اما هنوز کودکان پارس آبادی از این امکانات محروم هستند.

در حالی که مطالبه اصلی کودکان پارس آبادی و حتی خانواده های ساکن در این شهر در خصوص ایجاد فضایی برای بازی های کودکان همچنان ادامه دارد اما وعده های مسئولان مدیریت شهری تا کنون جنبه واقعیت به خود نگرفته است و با گذشت زمان همچنان این وعده ها تمدید می شود.

نه تنها کودکان شهر پارس آباد، بلکه مهمانانی که به این شهر می آیند نیز نسبت به نبود پارک های مختلف برای بازی های کودکانه در این شهر معترض هستند تا جایی که دو هفته پیش و در جریان حضور کودکان بی بضاعت نیز بار دیگر موضوع نبود پارک بازی کودکانه مورد انتقاد قرار گرفت.

در طول چند سال اخیر و به دلیل نبود امکانات پارک بازی در مناطق مختلف سطح شهر، افرادی مختلف با بکاری گیری ماشینهای برقی، و اسباب بازی با پرداخت رقمی اندک به شهرداری به عنوان اجاره در مسیرهای شلوغ و پارک های مختلف اقدام به راه انداختن وسایل های بازی برای کودکان پارس آبادی کرده اند.

وجود شهر بازی یکی از الزامات زندگی شهرنشینی است

در همین حال یک کارشناس حوزه کودک در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به نیاز شهرستان پارس آباد به ایجاد فضایی برای نشاط و بازی کودکان گفت: با توجه به زندگی شهرنشینی و همچنین کاهش تحرک در بین خانواده ها لازم است که کودک بخشی از اوقات خود را در فضای آزاد و پر از نشاط و شادابی طی کند.

کارشناس حوزه کودک  با بیان اینکه کودک نیاز مبرمی به بازی در مکان های عمومی دارد، اظهار داشت: بر اساس یافته های روانشناسی و همچنین نظریات افراد صاحب نام در این عرصه ثابت شده است که کودک نیاز جدی به حضور در مکان های عمومی به ویژه پارک و فضای بازی دارد.

وی با بیان اینکه نبود پارک و فضای بازی برای کودکان پارس اباد یک نقطه ضعف جدی برای شهر پارس آباد و مدیران این شهرستان به شمار می رود، گفت: در حالی که مسئولان و متولیان حوزه های برنامه ریزی همواره به سایر حوزه ها توجه کرده و اعتبارات هنگفتی را برای آنها اختصاص می دهند اما این نیاز ضروری در شهرستان پارس آباد تاکنون نادیده گرفته شده است.

این کارشناس حوزه کودک با بیان اینکه توجیه این معضل با نبود اعتبار کافی تنها پاک کردن صورت مسئله است، یادآور شد: انتظار می رود که اعضای شورای اسلامی شهر که خود را نماینده مردم می دانند در راستای توجه به نیازهای موکلان خود نسبت به رفع این معضل تلاش کنند.

وی در پایان گفت: بدون شک فضای بازی برای کودکان از جمله الزامات زندگی شهری است و حتی این  امرمهم در مناطق روستایی نیز دیده می شود و به همین دلیل این موضوع باید در راس فعالیت های کاری مدیران حوزه شهری به ویژه شهرداری قرار گیرد.

بدون شک ایجاد شهربازی های استاندارد و دارای امکانات روز مطالبه به حق کودکان و خانواده های پارس آبادی است و در همین راستا انتظار مردم شهرستان پارس آباد از مسئولان حوزه مدیریت شهری این است که به جای وعده دادن در راستای رفع این معضل و کمبود تلاش بیشتری داشته باشند.

در راستای رفع این معضل رسالت اعضای شورای اسلامی شهر پارس آباد بیش از دیگران است چرا که شمار زیادی از اعضای فعلی شورا در برنامه های کاری خود برای کسب رای مردم، موضوع توسعه شهر پارس آباد و ایجاد شهربازی ها را وعده داده بودند که بدون شک امروز وقت آن رسیده تا این وعده ها جنبه عملیاتی به خود بگیرد.

نبود پارک مناسب ویژه کودکان و نوجوان و همچنین نبود وسایل بازی استاندارد در سطح شهر برای بچه های پارس آبادی به آرزوی دست نیافتنی تبدیل شده است آنها ساعات زیادی از روز را در کنار یکدیگر در زیر آفتاب سوزان این منطقه سپری می کنند بدون اینکه مکان مناسبی برای تفریح و سرگرمی داشته باشند.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.