تاریخ: ۱۵:۱۶ :: ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
کودکان را در تصمیم‌سازی‌ها سهیم کنیم

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری، رضوان حکیم‌زاده ضمن استقبال از نمایشگاه هفته ملی کودک، برگزاری این برنامه‌ها را فرصتی برای بازشناسی چالش‌های پیش روی کودکان دانست. این مقام مسئول گفت: «هفته ملی کودک فرصت مغتنمی است که […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری، رضوان حکیم‌زاده ضمن استقبال از نمایشگاه هفته ملی کودک، برگزاری این برنامه‌ها را فرصتی برای بازشناسی چالش‌های پیش روی کودکان دانست.

این مقام مسئول گفت: «هفته ملی کودک فرصت مغتنمی است که ما دوباره به خودمان یادآوری کنیم که چه‌قدر کودکان را نادیده گرفته‌ایم. هفته‌ها باید متعلق به کودکان باشد و همه‌ برنامه‌ریزی‌ها در سمت و سویی باشد که کودکی را پاس بداریم و به رسمیت بشناسیم. باید خانواده‌ها و مربیان و معلمان را آگاه کنیم و ظرفیت‌های رسانه‌ای را در این مسیر به کار بگیریم.»

حکیم‌زاده ادامه داد: «درباره‌ی نمایشگاه باید بگویم فعالیت‌های مختلف کانون که طلایه‌دار توجه نظام‌مند به کودک است جای تقدیر دارد. تنوع فعالیت‌ها و تلفیق فرهنگ و هنر و ادبیات، آن هم با توجه به مقتضیات کودکی از سوی این نهاد چشم‌گیر است و اعتقاد داریم که اگر بتوانیم از همین ابزارها برای پی‌گیری اهداف آموزشی استفاده کنیم موفق خواهیم بود.»

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش از فعالیت کانون در حوزه‌ مخاطبان با نیازهای ویژه تقدیر کرد و افزود: «فعالیت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در حوزه‌ی فراگیر بسیار ارزشمند است. این‌که می‌بینیم کودکان کم‌توان می‌توانند در کنار سایر کودکان قرار بگیرند و امکانات معطوف به قشر خاصی نیست جای تقدیر دارد. امیدواریم کانون با بهره‌گیری از عناصر فرهنگی- بومی و ظرفیت‌های جهانی بستر خوبی را فراهم کند تا به بالندگی برسیم.»

این مطلبو از دست ندید!  یک بهله پرنده شکاری سارگپه در طبیعت خوی رهاسازی گردید

وی در پاسخ به این سوال که چالش‌های موجود در حوزه‌ کودک چیست، پاسخ داد: «یکسان انگاری دنیای کودک با بزرگ‌سالان یکی از آسیب‌های دنیای امروز است. ما از ظرفیت عظیم کودکان در حل مسایل اجتماعی مثل بحران آب غفلت می‌کنیم. در حالی که باید از ظرفیت آن‌ها استفاده کنیم. در حالی که ما می‌نشینیم و تصمیم می‌گیریم و آنها را دخالت نمی‌دهیم. بچه‌ها خلاق‌اند. دلیلش این است که هنوز به دام چارچوب‌های از پیش تعیین شده نیفتاده‌اند. خب این فرصت مغتنم است و ما از آن غفلت کرده‌ایم که از کمک آن‌ها در برنامه‌ریزی برای حل معضلات کشور و معضلات حوزه‌ی کودک و نوجوان بهره بگیریم.»

حکیم‌زاده ادامه داد: «دومین نکته این است که با توجه به هجوم دنیای دیجیتال، فضای زندگی، نشاط و فعالیت بدنی را از بچه‌ها دریغ کرده‌ایم و کودکی بچه‌هایی که در این سال‌ها بزرگ می‌شوند با عدم تحرک و نشاط همراه شده است. گرچه از طریق فعالیت‌های کانون بچه‌ها را به دست‌ورزی وادار می‌کنیم و این خیلی عالی است. اما نمی‌تواند به تمام نیازها پاسخ بدهد. پرتاب کردن بچه‌ها در دنیای بزرگ‌سالان و درگیرکردن آن‌ها با دنیای بزرگسالی از مواردی است که باید به آن‌ها اندیشید و برای رفع آن برنامه‌ریزی کرد.»

ویژه‌برنامه‌های هفته ملی کودک روز ۲۱ مهر ۱۳۹۶ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری واقع در خیابان حجاب تهران به کار خود پایان می‌دهد.