تاریخ: ۲:۳۴ :: ۱۳۹۷/۱۲/۲۸
که مازندران شهر ما یاد باد، همیشه بر و بومش آباد باد +فیلم

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از  گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری ،  سال نو از راه رسیده، کوچه و خیابان پر شده از نوای نوروز خوانانی که با خواندن اشعار در مدح امامان و ترانه‌های محلی، طلیعه سال نو را به ما مژده می‌دهند. ۱۵ روز مانده به عید نوروز، مازندران سراسر غرق شادی می‌شود […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از  گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری ،  سال نو از راه رسیده، کوچه و خیابان پر شده از نوای نوروز خوانانی که با خواندن اشعار در مدح امامان و ترانه‌های محلی، طلیعه سال نو را به ما مژده می‌دهند.

۱۵ روز مانده به عید نوروز، مازندران سراسر غرق شادی می‌شود و نوروزخوانان از روستا تا شهر را طی می‌کنند. یکی شعر می‌خواند و دیگران ساز می‌زنند و به در خانه‌های مردم می‌رود و می‌خوانند: بادبهارون بیمو / نوروز سلطون بیمو/ مژده دهید به دوستان / گل به گلستون بیمو. صاحب خانه نیز با دادن شیرینی، گردو، تخم مرغ، نخود و کشمش از آنان پذیرایی می‌کند.

که مازندران شهر ما یاد باد، همیشه بر و بومش آباد باد +فیلم

مازندران یکی از استان‌های خرم خطه‌ی شمالی کشور است که سرسبزیش چنان چشم نواز است که روح را جلا بخشیده و باعث طراوت وجود می‌شود. آنچنان که حکیم ابوالقاسم فردوسی در شاهنامه، بزرگ‌ترین کتاب به زبان پارسی می‌گوید:

که مازندران شهر ما یاد باد همیشه بر و بومش آباد باد
که در بوستانش همیشه گلست به کوه اندرون لاله و سنبلست
هوا خوشگوار و زمین پرنگار نه گرم و نه سرد و همیشه بهار

مازندران، گوشه‌ای از شمال میهن عزیزمان بسیاری از زیبایی‌های تکرار نشدنی را در خود جای داده است. مناظری که شاید باورش سخت باشد که متعلق به ایران هستند. از سرسبزی و زیبایی کوه و دشت و دمن تا دریا و غروب و خورشید و بسیاری از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی دیگر که زبان قادر به گفتن آن نیست.

 

که مازندران شهر ما یاد باد، همیشه بر و بومش آباد باد +فیلم

مردمانی دارد از جنس مهربانی که همیشه با رویی گشاده به پیشواز میهمانان خود می‌روند. این استان که در بخش طبیعت‌گردی، یکی از قطب‌های گردشگری کشور محسوب می‌شود، هرساله پذیرای نزدیک به دوازده میلیون گردشگر داخلی و ده‌ها هزار توریست خارجی است.

جاذبه‌های دیدنی مازندران از کوه تا جنگل، از دشت تا دریا

سفری را آغاز می کنیم به دل طبیعت مازندران. مقصد اول دماوند بزرگترین قله ایران، سراسر پوشیده از برف که با انعکاس خورشید همچون الماسی در میان رشته کوه‌های البرز می‌درخشد.

یکی از محلی‌ها می‌گوید: دم به معنای بخار و آوند به معنای لوزی بودن قله است به همین خاطر نام این قله را دماوند گذاشتند.‌ای دیو سیاه پای در بند‌ای گنبد گیتی‌ای دماوند

این مطلبو از دست ندید!  ترکیب تماشایی نقاشی‌های خیابانی با طبیعت

که مازندران شهر ما یاد باد، همیشه بر و بومش آباد باد +فیلم

از دماوند که می‌گذریم به جنگل‌های سرسبز مازندران می‌رسیم. در لا به لای جنگل‌های انبوه کوهستان و زیبایی‌های طبیعت که تمامی ندارند شاهد رفت و آمد مه غلیظی خواهیم بود. جنگل‌های که از معروف‌ترین آن‌ها جنگل سی سنگان، پلنگ دره، جنگل دو هزار و جنگل گیسوم است.

یکی از گردشگران درباره زیبایی‌های جنگل گیسوم می‌گوید: این جنگل با داشتن درختان سر به فلک کشیده تونلی زیبا و دیدنی را برای عبور درست کرده است، جایی که این جنگل در نهایت به دریا می‌رسد، زیبایی طبیعت به اوج خود خواهد رسید و در اینجا نه تنها می‌شود از طبیعت گردی و کمپ زدن در جنگل لذت ببریم بلکه می‌توانیم در ساحل آن آبتنی کنیم.

که مازندران شهر ما یاد باد، همیشه بر و بومش آباد باد +فیلم

به غرب مازندران که می‌رویم به دریاچه‌ای می‌رسیم که مخلوطی از زیبایی و ترس را با هم دارد. دریاچه ارواح با درختانی که ریشه در دل آب دارند.

یکی از مسافران می‌گوید: اینجا اصل طبیعت است و انسان حس بسیار خوبی همراه با آرامش دارد و دیدن این جاذبه طبیعی منحصر بفرد بسیار هیجان انگیز است.

که مازندران شهر ما یاد باد، همیشه بر و بومش آباد باد +فیلم

 

رویای زندگی در کلبه‌های چوبی

سفر در مازندران بدون دیدن کلبه‌های جنگلی اش امکان پذیر نبود پس به اقامتگاه بوم گردی می‌رویم که صدای شرشر آب صدای جیک جیک گنجشگ‌ها و صد‌ها صدای دیگر همراه با غذا‌های لذیذ محلی هوش از سر هر مسافری می‌برد.

از سرسبزی جنگل راهی آبی دریای بیکران می‌شویم. سواحل دریای خزر که با دیدن جزر و مدش زیبایی طبیعت را بیش‌تر حس می‌کنیم. هنگام غروب خورشید در کنار امواج پر تلاطم دریای خزر، آسمان را با رنگ‌های نارنجی، زرد و بنفش مانند یک تابلوی نقاشی که رنگ هایش را بر روی دریاچه انعکاس می‌دهد، می‌بینیم.

وقتی خورشید بعد از یک سفر یک روزه چشم از زمین فرو می‌بندد و دستی به نشانه‌ی خداحافظی تکان می‌دهد و چهره در پس کوه‌های سر به فلک کشیده مغرب قایم می‌کند و پرده‌ی سیاه شب دامن گستر می‌شود، سفر ما نیز به پایان رسیده است.

 

که مازندران شهر ما یاد باد، همیشه بر و بومش آباد باد +فیلم

 

که مازندران شهر ما یاد باد، همیشه بر و بومش آباد باد +فیلم

گزارش  از سارا فرهمندراد