تاریخ: ۱۹:۴۵ :: ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
کهک غاری منحصر به فرد برای طبیعت گردی

سرویس سبک زندگی فردا: یکی از جذابیت های استان مرکزی غار کهک هست، غاری که جاذبه ای منحصربفرد برای ماجراجویان هست و خیلی از کوهنوردان را به خود جذب می کند. اگر می خواهید با خصوصیات غار کهک آشنا و از جذابیت های ظاهری آن با خبر شوید، در ادامه دیجی چارتر را معیت کنید. […]

سرویس سبک زندگی فردا: یکی از جذابیت های استان مرکزی غار کهک هست، غاری که جاذبه ای منحصربفرد برای ماجراجویان هست و خیلی از کوهنوردان را به خود جذب می کند. اگر می خواهید با خصوصیات غار کهک آشنا و از جذابیت های ظاهری آن با خبر شوید، در ادامه دیجی چارتر را معیت کنید.

 

کهک غاری منحصربفرد برای طبیعت گردی

 

یکی از جذاب ترین غارهای ایران غار کهک در استان مرکزی هست که برای وارد شدن به آن باید ۸ متر آغازین مسیر را با طناب به سمت پایین پیمود. این غار با جذابیت های مخصوصی که دارد جاذبه ای مهیج برای طبیعت گردی و البته گشت و گذار هست. برای بازدید از غار کهک باید به ۸۶ کیلومتری جنوب شهر شهر قم و نزدیکی جاده شهر قم – اصفهان بروید. نام کهک از کوه کم ارتفاع این ناحیه آمده که قلعه ی روستا بر روی قله اش ساخته شده هست. از آن جایی که ارتفاع این کوه خیلی کم هست به آن کوهک یا کوه کوچک و به اختصار کهک گفته می شود.

ارتفاع دهانه ورودی غار کهک از سطح دریا ۱۹۵۰ متر هست و شکلی شبیه دایره با قطر ۷۰ سانتی متر دارد. غار کهک به مثل چاهی بزرگ هست که ۳۰ متر قطر دارد و با ۴۵ درجه توسط فرآیند غار زایشی پدید آمده هست. پیشتر در تالار ورودی غار ریزش بزرگی اتفاق افتاده که سنگ های به جای مانده، پرتگاه های بسیاری را به وجود آورده اند. دهانه غار بر روی دیواری ۸ متری قرار گرفته و برای رفتن به داخل غار باید ۸ متر آغازین مسیر را با طناب به سمت پایین رفت. این غار دربردارنده عده ای سکوی بزرگ و پی در پی هست به بین هر کدام از آنان پرتگاهی به ارتفاع ۱۰ تا ۲۰ متر به چشم می خورد.

اینکه این پرتگاه ها چه طور پدید آمده اند به زمان های قدیم و ریزش ترسناک بخش های داخل غار برمی شود. در داخل این غار اثری از هیچ دهلیز و یا دالان فرعی نیست اما در غار فضاهای تهی ای هست که به علت ریزش به وجود آمده اند و ظاهری شبیه دالان و دهلیز دارند. مسیر رسیدن به غار با لایه ای از خاک رس پوشیده شده که مسیر را تماما مرطوب و لغزنده کرده هست و در کنار آن پرتگاه های مرتفع به چشم می خورد. در نیمه ی اول مسیر پیمایش این غار دو چاه عمیق هست که گذر از آنان نیازمند مهارت و دقت کامل هست، به به صورتی که اندکی بی دقتی شاید منتج به سقوط شود.

در نیمه دوم مسیر، شیب سطح غار بسیار تند می شود و در ادامه از وسط یک تالار گذر می کند. در اینجا سنگ های ریزش کرده ی بسیاری روی زمین هست که غارنوردان آنان را دور می زنند. غارنوردان بسیاری از تالارهای کلیدی و بزرگ غار دیدن می کنند و از مسیرهای فوق العاده و جذاب می گذرند. بعد به ابزار طناب پشتیبانی و ابزارهای فنی دیواره ۱۰ متری انتهایی غار به طرف سمت راست بالا می روند و از تونلی تنگ و باریک به صورت دراز کش به تالارهای انتهاء غار می رسند.

این مطلبو از دست ندید!  مشاهده «کاراکال» گربه وحشی در حیات وحش ایلام+ تصویر

در غار کهک ستون های آهکی بسیاری هست که ارتفاع برخی از آنان به حدود ۱۴ متر می رسد و از مرتفع ترین ستون های آهکی کشور محسوب می شود. پس از از گذر از ۲۵۰ متر، تالار غار تمام شده و گودالی مملو از آب صاف و زلال دیده می شود که در دخمه ای مملوء از چکنده های مرمرین و بلورین قرار دارد. این گودال با عمق ۸۰ متر پایین تر از دهانه ی ورودی غار، ژرف ترین قسمت غار هست. پس از این گودال، مسیر غار در سمت تصویر و به جهت بالا تا ۱۰۰ متر ادامه پیدا می نماید تا غار به آخر برسد. این غار در مجموع دارای ۳۵۰ متر طول هست و از نظر بزرگی از غارهای متوسط ایران محسوب می شود اما پرتگاه‌های فراوان، غارسنگ‌های خاص، آبشار سنگ‌های مرتع و چکیده‌های رنگارنگ و بزرگ آن را به بکی از غارهای خاص ایران مبدل کرده به به صورتی که خیلی از غارنوردان به سمت این غار جذب می گردند.

بی شک یکی از دیدنی ترین قسمت های غار یک ردیف ستون لوله مثل سرخ رنگ به هم چسبیده هست که ۶ متر ارتفاع و ۴ متر عرض دارند و به مثل پرده ی چین داری جدا کننده ی بخش مسطح جلو و پرتگاه پشت آن می باشند. در نقطه ی انتهایی تالار غار و کف آن عده ای ستون شگرف به قطر ۳ متر به چشم می خورد که این احتمال وجود دارد که به دلیل زمین لرزه پدید آمده اند.

غار کهک از غارهای پر پرتگاه ایران هست و از معدودترین غارهایی هست که مرتفع ترین و جذاب ترین خلاصه های مرمری و مخروطی را در خود جای داده هست. از معروف ترین خصوصیات این غار خلاصه های سرخ رنگ با طول ۱۰ متر هست. طبق معمول غارنوردان این غار را به صورت تیمی طی می کنند و در مسیرهای جذاب این غار ماجراجویی های جذابی را از سر می گذرانند.

غارها همیشه جایی منحصربفرد و عالی برای طبیعت گردی اند، جایی عالی که توان دارید با پیمایش آن تجربه ای مهیج را بگذرانید. ایران غارهای بسیاری با خصوصیات منحصربفرد دارد که یکی از آنان غار کهک هست که مملو از قندیل های جذاب هست.