تاریخ: ۹:۰۸ :: ۱۳۹۶/۰۸/۳۰
کلید تازه دولت برای قفل چند ساله

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از مشرق، بر اساس اظهار مسئولان بانک خانه در شهر تهران ۶۰ میلیون تومان وام خرید خانه از مکان اوراق حق تقدم پرداخت می گردید که مطابق دستورالعمل تازه ۱۰ میلیون تومان بدون خرید اوراق به مبلغ وام افزوده می گردد. با احتساب وام ۲۰ میلیون تومانی تعمیر […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از مشرق، بر اساس اظهار مسئولان بانک خانه در شهر تهران ۶۰ میلیون تومان وام خرید خانه از مکان اوراق حق تقدم پرداخت می گردید که مطابق دستورالعمل تازه ۱۰ میلیون تومان بدون خرید اوراق به مبلغ وام افزوده می گردد. با احتساب وام ۲۰ میلیون تومانی تعمیر در مجموع ۹۰ میلیون تومان به تقاضا کنندگان خرید خانه وام پرداخت می گردد. بازار خانه چند سالی هست که مبتلا نوسان های دشواری می گردد و به ناگهان آرام شده و در انزوا قرار می گیرد. شرطها بازار خانه در ایران را تورم و نقدینگی تشخیص می کنند که البته در این بین به باور بعضی از کارشناسان اقتصادی نباید از نقش مشاوران املاک نیز در تلاطم های این بازار چشم پوشی کرد.

در سال های موخر نوسانات گردیدید این بازار نرخ ملک را به طرز تعجب آوری بالابرده و خیلی از مردم و بویژه زوج های جوان را از خرید منزل ناامیدکرده هست.

یکی از چاره هایی که دولت و متولیان بانکی بویژه بانک خانه در پیش گرفته اعطای تسهیلات بانکی هست که خیلی ها به سبب نداشتن شرطها بکارگیری از این وام ها و علاوه بر این سودهای بالایی که دارند، قدرت بکارگیری از این تسهیلات را ندارند. از سمتی تجربه در کشور نشان داده هنگامی که بانک ها دست روی این بازار می گذارند، بازار خانه مبتلا نوسانات فراوانی می گردد.

بانک ها نوشدارو نیستند

بازار خانه زیادتر از اینکه نیازمند تزریق های پولی باشد شاید نیازمند ساماندهی و نرخ گذاری های حقیقی و منطقی هست.

ورود بانک ها به بازار خانه نشان داده که غیر از شوک در بازار و احداث محیط کاذب بسیار شدن نرخ اتفاق خوب تری نیفتاده هست.

اینکه مردم برای خرید خانه ضروری هست حتماً تسهیلات دریافت کنند، مبحثی بدیهی هست ولی مبحث کلیدی این هست که ضروری هست نرخ ها به ثبات برسند تا وام های بانکی بتوانند مساعدتی به بی منزل ها کند، وام بانکی نوشدارو نیست که بازار خانه را بعد از التهاب رونق بخشد لکن ضروری هست به رونق این بازار پیش از التهاب مساعدت کند.

سهم زیادتر شهرها از وام بانکی

آ آقای ابوالقاسم رحیمی انارکی، مدیرعامل بانک خانه در مورد اعطای وام خرید منزل گفته هست: «در جایگاه ها استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت نیز ۵۰ میلیون تومان وام از مسیر اوراق حق تقدم پرداخت می گردد که با احتساب ۱۰ میلیون تومان وام بدون اوراق و ۲۰ میلیون تومان تعمیر، مجموعاً در این منطقه های ۸۰ میلیون تومان وام پرداخت می گردد.»

» وی دنبال کرد: «در سایر شهرها نیز سقف وام از ۶۰ میلیون تومان به ۷۰ میلیون تومان بسیار شدن می یابد. درکنار اینکه وام زوج های جوان در تهران ۱۰۰ میلیون تومان از مکان اوراق حق تقدم، ۲۰ میلیون تومان هم بدون سپرده گذاری و ۲۰ میلیون تومان هم وام تعمیر پرداخت می گردد.»

این شنبه می دهند؛ شاید

شاید شنبه آشناترین روز برای ایرانیان باشد چراکه تمام یک تصمیمی گرفته اند که بخواهند از «شنبه» آغاز کنند ولی آن شنبه هرگز نیامده است! رحیمی انارکی با اظهار اینکه وام های تازه خرید خانه از شنبه هفته آینده پرداخت می گردد، گفته هست: «در جایگاه ها استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۲۰ میلیون و در سایر شهرها نیز ۶۰ میلیون تومان از مکان خرید اوراق حق تقدم، ۲۰ میلیون تومان بدون سپرده گذاری و ۲۰ میلیون تومان وام تعمیر پرداخت می گردد. در سایر شهرها مجموعاً ۱۰۰ میلیون تومان وام خرید خانه پرداخت می گردد.»

این مطلبو از دست ندید!  اینفو جمعه///بهترین خاصیت آناناس برای سلامتی و معالجه+اینفوگرافی

مردم نیازمند طرح های منصفانه تری برای خرید خانه می باشند چه بسا که خانه های فراوانی هم در شهرها تهی مانده و منتظر همین طرح ها بوده اند.

روی کاغذ

تحلیلگران اقتصادی معتقدند که جهش نرخ خانه در شرطهای که تاکنون نرخ رشد نرخ از تورم کمتر هست و با دقت به رشد تدریجی معاملات، بعید به نظر می رسد. بر این اساس، احتمال احداث سونامی که بعضی فعالان ارائه خانه می خواهند به این بازار القا کنند، نزدیک به صفر هست.

به این ترتیب، کارشناسان تخمین می کنند که نیمه دوم سال کنونی، خارج شدن غیرتورمی خانه از رکود ۵/۴ ساله کلید می خورد، لذا وقت حال حاضر توان دارد مجال شایستهی برای ورود خریداران استفادهی به بازار خانه باشد.

»

» البته این اظهارنظر در شرطهای اظهار شده که بانک خانه برنامه مخصوص ای برای اعطای تسهیلات به مردم نداشت و روی همان طرح های قدیمی خود تکیه می کرد. بازار خانه یکی از نقاطی کلیدی هست که تحولات پولی و بانکی روی آن اثر می گذارد و توان دارد تمام محاسباتی را که برای ترقیی این بازار شده، برهم بزند.

فصل سرما وقت شوک مسکن

فصل های سرد سال پایین ترین درخواست برای خانه در کشور هست چراکه بیشتر مستاجران ترجیح می دهند در فصل داغ سال جابه مکانی های خودرا انجام دهند و این مبحث خود موجب کم شدن رونق بازار خانه و معاملات می گردد.

آ آقای مهدی طغیانی، کارشناس و مدرس اقتصاد دانشگاه اصفهان در مورد وام های بانکی و تاثیرات آن در نوسانات بازار خانه می گوید: «به طور طبیعی بر بر اساس مرسوم فصل سرما یعنی اوایل پاییز و زمستان راکت ترین قسمت خانه هست. »

.. »

»

رو به پایین

»

»

»

»
» او افزود: «بازار خانه، خود توان دارد قدری حالت بازار را دگرگونی دهد و ضروری هست برای اینکه نگاه کنیم چقدر تاثیرگذار هست ضروری هست حوصله کرد ولی به طور قطع می توان گفت که این تسهیلات برای رونق بازار معاملاتی منزل های رو به بالا تاثیرگذار نیست.»

چاه نرخ بی انتها

» شرطها نرخ گذاری بی حساب و کتاب یکی از علل کلیدی رکود در این بازار هست که هیچ گاه به آن دقت نمی شود؛ چاه نرخی که در بازار خانه به ابزار خودکامگی بعضی از صاحبان املاک یا بعضی از مشاوران کنده شده، امکان ندارد با این میزان تسهیلات پر گردد.

منبع: صبح نو