گروه: شغل
تاریخ: ۱۵:۱۹ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
کسب روزی حلال با طعم قارچ

در همین راستا رضا عابدینی کارآفرین خدابنده‌ای با الگو گرفتن از اقتصاد پایداریی توانسته هست با طرح تولید قارچ قسمتی از احتیاج شهرستان خدابنده را تأمین کند. وی کار آفرین حوزه پروراندن قارچ هست که با دقت به پشتکاری که دارد، علاقه بسیاری به کار تولید دارد و در گفت و گو با خبرنگار اشراق۲۴ […]

در همین راستا رضا عابدینی کارآفرین خدابنده‌ای با الگو گرفتن از اقتصاد پایداریی توانسته هست با طرح تولید قارچ قسمتی از احتیاج شهرستان خدابنده را تأمین کند.

وی کار آفرین حوزه پروراندن قارچ هست که با دقت به پشتکاری که دارد، علاقه بسیاری به کار تولید دارد و در گفت و گو با خبرنگار اشراق۲۴ ابراز امیدواری کرد: در آینده قصد دارد تولیدات قارچ خود را افزایش دهد.

عابدینی اضافه کرد: تولید قارچ احتیاج به دانش تولید دارد چون کیفیت کار پایین باشد از قیمتش کم می‌شود و بعد از تولید ضروری هست بازار هدف شایستهی برخوردار باشید تا فروشش به مشکل برنخورد چون قارچ که فروش نرود لک‌دار می‌شود و مشتری آن را نمی‌پذیرد.

*گران بودن کمپوست،مهمترین مشکل پروراندن قارچ در خدابنده

این کارآفرین با اظهار اینکه به پروراندن قارچ علاقه دارم و همسرم نیز در این کار به من مساعدت می کند دنبال کرد: با اهمیت ترین مشکل در این زمینه گران بودن کمپوست هست به نوع ای که ما ۲۰۰کمپوست را با خاکش حدود سه میلیون و ۴۰۰هزار تومان از آقای قاسمی خریداری کردیم.

این کارآفرین دنبال کرد: قارچ ها را کیلوئی پنج هزار و ۵۰۰تومان به اقای قاسمی می فروشم و وی در شهرهای سجاس و قیدار به نرخ شش هزار تومان به فروش می رساند.

وی با اظهار اینکه سود سالانه این کار به طور متوسط ۱۰ میلیون تومان هست اضافه کرد: پروراندن قارچ مشکلات خاص خودش را دارد و به نظرم اگر مدیران به جای اینکه به یک نفر به طور مثال ۱۰ میلیون تومان وام برای پروراندن قارچ می دهند این مبلغ را مبدل به دام کنند و به تمام بدهند-کاری که کمیته امداد برای مددجویان تحت پوشش خود می کند- تا نفع دهی زیادتر و خوب تری برخوردار باشد.

*دلالان بر قارچ هم چنبره زده اند

وی اضافه کرد: یکی دیگر از مشکلات این کار دلالانی هست که نفع جو می باشند و نمی گذارند که تولید کننده نفع ببرد و اگر به همین منوال پیش برود دیگر فردی توان ندارد و نمی خواهد که قارچ پروراندن بدهد و دیگر اینکه واحد بهداشت به کیفیت قارچ هایی که در مغازه ها بفروش می رسد دقت زیادتری کند و به چه علت به قارچ هایی که زرد و شاید فاسد شده اند اعتراضی نمی گیرند.

وی اضافه کرد: اگر تمام اشخاص جامعه یک حرفه برخوردار باشند و از مسیر آن برای چند نفر دیگر هم اشتغالزایی گردد زیاد خوب تر از این هست که یک نفر چند حرفه برخوردار باشد و فردی هم اصلا حرفهی نداشته باشد و این بی عدالتی به کشور ضرر می رساند و شهرستان خدابنده حجم و پتانسیل بالایی برای پروراندن قارچ دارد و در این زمینه انرژی زیادتری هم صرفه جویی می گردد و با پشتیبانی وظیفه استعداد این وجود دارد که به شمار سالن های پروراندن قارچ افزوده گردد.

*خواستن توانستن است

وی به جوانان جویای کار شهرستان خدابنده گفت: خواستن توانستن هست و آدم هر کاری که بخواهد توان دارد انجام دهد و ارزشمند این هست که عزم کرده و اقدام و اقدام کند و منتظر این نباشد که بقیه بیایند به وی حرفه بدهند لکن خودشان ضروری هست آستین همت را بالا بزنند و کارآفرین باشند.