تاریخ: ۱۳:۵۴ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
کدام شهرهای کشور روی گسل قرار دارند

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی مسیر دانا؛ به نقل از «لاهیجان»، ۲۶ ۲۶ سال از زمین لرزه رودبار  گذشت، هزاران قربانی در صدد هر زمین لرزه به خاک سپرده گردیدند و هزاران بی خانمان و دهها هزار دل دغدار با غمی پر وزن خاطرات تلخ جدایی و آوراگی را […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی مسیر دانا؛ به نقل از «لاهیجان»، ۲۶ ۲۶ سال از زمین لرزه رودبار  گذشت، هزاران قربانی در صدد هر زمین لرزه به خاک سپرده گردیدند و هزاران بی خانمان و دهها هزار دل دغدار با غمی پر وزن خاطرات تلخ جدایی و آوراگی را در سینه های خود به همراه دارند اما تاکنون وقتی زلزله ای حتی به مراتب کوچکتر از آن زلزله تاریخی، اتفاق می افتد باز هم قربانی داریم. وا مصیبتا اگر این زلزله های کوچک در شهرهای بزرگ اتفاق افتد.

به همین مناسبت به سراغ کسی رفتیم که خاطرات تلخی از زلزله دارد، زلزله ای که در ۳۱ خرداد سال ۱۳۶۹ با شدت ۴ و ۷دهم ریشتر گیلان را لرزاند و ۳۵ هزار بچه، خانم و مرد را با خود به کام فوت کشید. فرزادسلیمی پژوهشگری هست که زلزله رودبار و از دست دادن عزیزانش در این زلزله سهمگین جرقه ای گردید تا در این باره پژوهش کند. پژوهشی که منتج به اختراع اتاقی ضدزلزله گردید.

آقای فرزاد سلیمی مخترع اتاق امن زلزله، پایگاه خبری «لاهیجان» آقای فرزاد سلیمی مخترع اتاق امن زلزله، پایگاه خبری «لاهیجان» به دستاویز زلزله در غرب کشور تصمیم گرفته با شما گفتگویی انجام دهد.

 

* * لطفا به اختصار در مورد وضع زلزله در جهان و ایران توضیحاتی برای مخاطبان عرضه نمائید.

باید بدانیم که هر ساله اکثر از یک میلیون زلزله در جهان واقع میشود، که متاسفانه کشور ایران نیز جز ۱۰ کشور اول زلزله در جهان می باشد زیرا نود درصد خاک آن نیز در فراروی زلزله واقع هست و در حقیقت نقطه ای از آن نیست که از مخاطره زلزله در امان باشد! بطوریکه ایران متاسفانه دقیقا در مکان تلاقی و زورآزمایی سه قاره واقع هست. قاره جوان و فعال آلپی که در حال کوه زایی هست از ( ناحیه شمال غربی) در حال زورآزمایی و مبارزه با دو قاره قدیمی تر  اوراسیا (از شمال شرقی) و قاره عربستان-آفریقا (از جنوب) است!

و ضروری هست بدانیم که هر یک درجه ریشتر نسبت به درجه بعدی ، برخورداری ۳۱ برابر قدرت و شدت زیادتری می باشد! به طور مثال زلزله ۵ ریشتر ی، ۳۱ برابر قدرتمندتر از زلزله ۴ ریشتری هست. و باز جذاب هست که بدانیم طبق مرسوم برای پناه گرفتن پس از واقع شدن زلزله بین ۱۰  تا ۲۰ ثانیه مجال باقی هست.

 

** آیا واقعا توان نداریم زلزله را حدس کنیم؟

اگر مقصود از حدس، این هست از روزها و ساعاتی قبل بدانیم که در کجای سیاره زمین زلزله اتفاق می افتد؛ خیر.

میتوان زلزله را حدس یا خوب تر بگویم زلزله را پیش احساس کنیم. بطوریکه با پیشرفت علم، حالا در بسیاری از کشورها دستگاه های لرزه سنج یا لرزه نگارهایی در اعماق زمین نصب شده اند که با حس کردن امواج زلزله، این حسگرها پیام مخاطره را زودتر به سطح زمین ارسال میکنند.

 

**چرا بعضی از زلزله ها با قدرت و ریشتر بالاتر، تخریب و تلفات کمتری دارند اما بالعکس بعضی از زلزله ها با شدت ریشتر کمتر، تخریب و تلفات زیادتری دارند؟

متاسفانه برعکس آنچه عامه مردم گمان میکنند که میزان تخریب و تلفات متاثر از زلزله طبق میزان شدت و ریشتر زلزله محاسبه میشود، ضروری هست عرض کنم که خیر.

عوامل کلیدی که میتواند در میزان تخریب و تلفات نقش برخوردار باشند ارزیابی ژئومکانیک، عمق و فاصله مکان واقع شدن زلزله تا سطح زمین، بافت و تراکم جمعیتی مکان واقع شدن زلزله، نوع و بافت سازه ای مکان واقع شدن زلزله، وقت و ساعت واقع شدن زلزله، مدت وقت ادامه زلزله،شرایط جوی نامطلوب سرد و بارانی و  میزان غافلگیری هست.

 

** به نظر شما تعلیم های رایج آمادگی در مقابل زلزله، درست و اصولی برگزار می شوند و تا تا چه اندازه توان دارند مفید و مثمرثمر باشند؟

به هر صورت زلزله مهیب، یک فاجعه بزرگ و واقعی برای همه می باشد و بنده این تجربه زیاد تلخ را در زلزله رودبار داشته ام که اجساد خویشان نزدیک خود را از زیر آوار بیرون نموده و به خاک سپرده ام.

این مطلبو از دست ندید!  تصویرهایی از طبیعت دیدنی در روستای عربچه

البته تصادفا بنده حقیر نیز پس از زلزله بم در گفت و گو سال ۱۳۸۲ خود با روزنامه جام جم, به این مطلب اشاره کردم. ارائه عکس روزنامه از اینجا(+)

 

شما حالا اشاره ای به این ابداع تان و آقای کوپ در مورد «مثلث حیات» داشتید! در مورد اختراعتان[اتاق امن زلزله] که آوازه بین المللی یافت و در رسانه های خارجی نیز بازتاب داشته، توضیحاتی عرضه می کنید؟

طرح اتاق امن، در فعلی تنهاترین و خوب ترین مسیر کار موثر برای مبارزه با زلزله در جهان هست، بطوریکه حالا در کشورهای ژاپن، برای مبارزه با زلزله و مخاطره هجوم ها موشکی و در سیاره جنوبی نیز برای مبارزه با خطرحملات موشکی کشور سیاره شمالی و در ایالات متحده نیز برای مبارزه با گردباد، زیاد مورد دقت قرار گرفته هست و حتی شورای شهر همه ایالات ایالات متحده به مقدار ۷۵درصد مساعدت خرج تشویقی نیز به مردم تخصیص داده هست.

عملکرد اتاق امن زلزله بدین شکل هست که با دقت به اینکه دست کم حدود  هفتاد درصد از سازه های مردم در کشورهای پیشرفت یافته و در حال پیشرفت و علاوه بر این در قسمت ضعیف نشین کشورهای مدرن، در مقابل زلزله مقاوم نیستند و امکان نوسازی و مقاوم سازی آنان نیز وجود ندارد بنابراین تنها مسیر کار، مقاوم سازی قسمتی از خانه به واسطه یک کلاف مکعبی تیر آهنی کم وزن (بدون درب وپنجره ) هست تا در موقع زلزله، ساکنین آن سازه به درون آن فرار نمایند.

 

**آیا تا هم حالا این طرح در کشورمان اجرا شده است؟

به طور مثال در زلزله بم که بنده چندین ماه زودتر از این زلزله، طرح اتاق امن را به مدیران ذیربط عرضه داده بودم، بدان دقت می گردید و در بم نیز اجرا میشد، آمار تلفات به یک دهم کم شدن می یافت!!

به طور مثال در زلزله بم که بنده چندین ماه زودتر از این زلزله، طرح اتاق امن را به مدیران ذیربط عرضه داده بودم، بدان دقت می گردید و در بم نیز اجرا میشد، آمار تلفات به یک دهم کم شدن می یافت!! زیرا زلزله بم که در نیمه شب اتفاق افتاد، برخورداری دو پیش لرزه بود که مردم را وحشت زده از خواب بیدار نمود اما مردم بدلیل سرمای گردیدید، قادر به رفتن به محیط آزاد نبودند و بناچار در زیر سقف هایشان باقی ماندند تا اینکه یک ساعت بعد، زلزله مرگبار اتفاق افتاد و چهل هزار نفر را به کام خود کشید!!  که اگر اتاق امن ایجاد شده بود، مردم با همان پیش لرزه اول، در زیر سقف این اتاق امن پناه میگرفتند و حتی میتوانستند که با خیالی آسوده بخوابند و از فوت در امان بمانند، که متاسفانه چنین نشد!!  و مجددا این اتفاق در زلزله ی بعدی نیز مثل ورزقان و… تکرار شد! بنابراین ضروری هست جنبید.

 

**آیا شما استان ها و یا شهرهایی را که زیادتر از دیگران در فراروی مخاطره زلزله می باشند در اختیار دارید؟

بله، شهرهایی که دقیقا بر روی گسل ها قرار دارند و در فراروی مخاطره زیادتری می باشند و تراکم جمعیتی شان در کنار مراجع آبی قرار دارند، بشرح ذیل هستند؛ تهران، شهر ری، کرج، مشهد، تبریز، شهر قم، سنندج، زاهدان، اهواز، گرگان، چالوس، آستارا، شاهرود، فیروزکوه ، آبیک، کازرون، جیرفت، سمنان، ارومیه، مسجدسلیمان، بم، ساوه، فردوس، امیدیه، رامهرمز، سراوان، بشاگرد، میانه، دامغان، میناب و جاجرم؛

البته ضروری هست عرض نمایم که به سبب پیچیده بودن و غیر قایل حدس بودن جهت سیر امواج زلزله از اعماق به سطح، نمیتوان هیچ شهری را در ایران از مخاطره زلزله در امان دانست .