تاریخ: ۳:۲۰ :: ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
کدام سنگ ها در خانه به گل مبدل می شوند؟

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها بخشی از گیاهان بسیار زیبا و مقاوم می باشند که انواع بسیار متنوعی دارند. یکی از انواع این گیاه خاص، لیتوپس (کاکتوس صخره‌ای) اسم دارد. در همین راستا باشگاه خبرنگاران جوان می خواهد تا در […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها بخشی از گیاهان بسیار زیبا و مقاوم می باشند که انواع بسیار متنوعی دارند. یکی از انواع این گیاه خاص، لیتوپس (کاکتوس صخره‌ای) اسم دارد.

در همین راستا باشگاه خبرنگاران جوان می خواهد تا در مورد پرورش یک گونه گیاهی خاص با گل‌هایی زیبا مطالبی را عرضه دهد؛ پس برای آشنایی زیادتر با ما همراه باشید تا با یکی از این گیاهان آپارتمانی زیبا آشنا گردید.

کدام سنگ ها در خانه  به گل مبدل می گردند ؟

ليتوپس

ليتوپس با اسم علمی Lithops که با اسم‌های عامیانه کاکتوس سنگی، گیاه سنگ سبز، سنگ زندگی نیز شناخته می‌شود. در طبیعت گیاهانی می باشند که به صورت کامل داخل زمين رشد می‌کنند که تنها سطح آن روی سطح خاک قرار دارد و در مناطقی که دشت‌های آن سنگریزه‌ای می باشند یافت می‌شوند و سازگاری بسیاری بین رنگ‌های لیتوپس با زیستگاه آن‌ها وجود دارد. علاوه بر این شباهت بسیار بسیاری به سنگ‌های پس زمینه دارند و تا وقتی که گل نداده‌اند تشخیص لیتوپس از سنگ‌های اطرافشان دقت بسیار بسیاری می‌خواهد.

زیادتر بخوانید : کاکتوس کریسمس، گلی مقاوم در مقابل سرما

در حقیقت لیتوپس‌ها در طبیعت با این تغییر رنگ و استتار، خود را در مقابل جانوران و حیوانات گیاه خوار محفوظ نگه می‌دارند.

گل لیتوپس به رنگ‌های صورتی، سفید، زرد، سبز و قهوه‌ای هست. جالب هست بدانید که این گیاه با گرده افشانی و بذرگیری به چند رنگ مبدل می‌شود.

این گل برای مقاومت در مقابل گرما و کم آبی در بافت گوشتی خود آب ذخیره می‌کند و در فصول بی آبی و هنگام تولید برگ از آب ذخیره شده استفاده می‌کند.

کدام سنگ ها در خانه  به گل مبدل می گردند ؟

مراحل رشد گیاه لیتوپس

این گیاه با وجود اینکه شبیه کاکتوس هست، اما سامانه آن با کاکتوس متمایز هست. مراحل رشد گیاه لیتوپس از اوائل فصل تابستان تا زمان خنکی هوا و روزهای کوتاه ادامه دارد. این گیاه پس از استراحتی ۳ ماهه دو مرتبه با آبیاری بیدار شده و آغاز به گلدهی می‌کند، البته این در حالتی هست که ۴ یا ۵ سال سن داشته باشد. رشد گیاه تا فصل زمستان ادامه دارد و در زمستان آغاز به تولید برگ‌های جدید از درون برگ قبلی می‌کند و وقتی که برگ جدید از دل برگ قبلی بیرون زد، برگ قبلی پس از مدتی خشک می‌شود و این چرخه تا اوائل فصل بهار و اردیبهشت ماه ادامه دارد.

شیوه آبیاری گیاه لیپوتس

آبیاری بخش مهمی از زندگی گیاه لیتوپس هست که با آغاز بارندگی‌های پاییزه رشد این گیاه آغاز شده و پس از انتهاء بارندگی این گیاه گل می‌دهد و پس از گرده افشانی به بذر می‌رود.

در منزل نیز در آغاز فصل خنک آبیاری را آغاز نموده و با هفته‌ای یک تا ۲ بار و بسته به دمای اتاق یا گلخانه به صورت مرتب آبیاری را ادامه دهید. هنگام گلدهی مواظب باشید که آب روی گل‌ها ریخته نشود، زیرا گرده‌ها را از بین می‌برد. با آغاز تولید برگ در زمستان باید آبیاری را متوقف کرد، زیرا برگ جدید تمام موادغذایی و آب داخل برگ قبلی را باید جذب نماید تا برگ قبلی از بین رفته و خود توسعه پیدا نماید. در نتیجه از آبیاری در هنگام رویت برگ جدید تا آخر تولید برگ جدید اجتناب کنید، وگرنه برگ قبلی از بین نرفته و برگ جدید هم توسعه پیدا نمی‌کند.

این مطلبو از دست ندید!  هشدار آتش‌نشانی: پوششهای گیاهی ارتفاعات تهران مستعد آتش‌سوزی است

پس از آن دو مرتبه با همان منوال قبلی آبیاری کنید. در ضمن بین دو آبیاری، خاک باید خشک شده باشد. وقتی که به اوائل فصل بهار و آغاز فصل گرما می‌رسیم، باید آبیاری را به هر ۲ هفته یکبار تقلیل داده تا اذن استراحت به گیاه را داده باشیم. در فصل استراحت این گل، هرگز فراوان آبیاری نکنید. در این صورت گیاهتان از بین می‌رود. در طبیعت این گل هنگام بارندگی‌ها و مرطوب شدن هوا، می‌تواند از همان سطح بالایی خود مثل دریچه، آب را به صورت بخار جذب نماید.

کدام سنگ ها در خانه  به گل مبدل می گردند ؟

نور

گل لیتوپس از سطح بالای خود می‌تواند مثل پنجره‌ای نور را برای کلروفیل یا سبزینه‌های خود بفرستد. این پنجره وقتی نور بسیار فراوان گردد و دما بالا رود، از ورود نور به داخل جلوگیری می‌کند تا هرگز سامانه فتوسنتزی عارضه ببیند. باید این گل را جلوی پنجره جنوبی قرار دهید یا روزی ۵ ساعت نور مستقیم و فراوان بخورد و باقی روز اگر سایه بود، مشکلی ایجاد نمی‌شود. در تابستان که گیاه استراحت می‌کند، گیاه را در مقابل آفتاب شدید قرار ندهید تا نسوزد.

زیادتر بخوانید: گیاه سانسوریا و نحوه حفظ آن/ معرفی مناسب‌ترین گیاه آپارتمانی

تکثیر

تکثیر این گل از طریق کاشت بذر و یا تقسیم بوته هست. این گل خود عقیم بوده و قادر به گرده افشانی نیست. در نتیجه زنبورها آن را با گل‌های گیاهان دیگر گرده افشانی می‌کنند. در اوائل پاییز که گیاه بالغ شما گل داد، می‌توانید در روز چهارم گلدهی آن را با برس گرده افشانی کنید و پس از چند هفته کپسول بذر را رویت می‌کنید. با جدا کردن بذر و کاشتن آن ترجیحا در بهار یا پاییز، گیاه خود را تکثیر کرده‌اید. راه دوم تقسیم هر پایه در فصل خواب گیاه یا در اوائل فصل رشد گیاه هست که پایه‌ها را در گلدان‌های جدا قرار می‌دهید.

کدام سنگ ها در خانه  به گل مبدل می گردند ؟

تعویض گلدان و خاک

خوب تر هست گلدان لیتوپس را هر ۳ سال یکبار پس از انتهاء فاز تولید برگ تعویض کنید. ریشه‌های گیاه تقریبا عمیق بوده و گلدان‌هایی با عمق زیادتر را ترجیح می‌دهد.

خاک بخش با اهمیت این گیاه را تشکیل می‌دهد. خاک این گل قطعا باید آب را به سادگی از خود گذر دهد که در منطقه های سردسیر باید تماما خاک آب را رد کند و در منطقه های گرمتر باید اندکی خاک را سنگین‌تر گرفت. ترکیب شن و ماسه و پرلیت و اندکی ورمی کمپوست برای این گل مناسب هست.

آفات

مهم‌ترین آفت این گل شپشک آردآلود هست که در درز شکاف سطح پنجره یا هنگام تولید گل جدید بین ۲ سطح برگ یا روی ریشه از شیره گل استفاده می‌کند. خوب ترین راه این هست که با برس آغشته به الکل صنعتی حشره روی گیاه را بمالید تا از بین برود و پس از آن آن نقطه را با آب بشویید تا الکل آسیبی به بافت گل وارد نکند.