گروه: مجله
تاریخ: ۳:۱۷ :: ۱۳۹۶/۰۹/۱۰
کتابی از تصویر های یادگاری مهاجرین افغانستانی

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از  حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان،  به گزارش راهنمای سفر من به نقل از  ، بهمن کیارستمی، مستندساز ایرانی، عکس‌های یادگاری مهاجران افغان را از آرشیف یک عکاسی به اسم «فتوریاحی» جمع‌آوری کرده و آن را به نحو کتابی درآورده هست. این عکس‌ها خاطرات، شادی‌ها، مشکلات و دوری‌ از […]

کتابی از تصویر های یادگاری مهاجرین افغانستانیبه گزارش راهنمای سفر من به نقل از  حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان،  به گزارش راهنمای سفر من به نقل از  ، بهمن کیارستمی، مستندساز ایرانی، عکس‌های یادگاری مهاجران افغان را از آرشیف یک عکاسی به اسم «فتوریاحی» جمع‌آوری کرده و آن را به نحو کتابی درآورده هست. این عکس‌ها خاطرات، شادی‌ها، مشکلات و دوری‌ از میهن می باشند که اکنون می‌توان از آن بعنوان کتاب خاطرات مهاجران افغان، اسم برد.

این مستندساز ایرانی خیلی دیر به برنامه‌‌ای پرده برداری کتابش‌ به کابل رسید. آ برنامه پرده برداری کتاب «فتوریاحی» در یکی از دانشگاه‌های خصوصی کشور از سوی انستیتوت پژوهش ها استراتژیک افغانستان، برگزار گردید.

این کتاب، آرشیف یک عکاسی هست به اسم «فتوریاحی» که در منطقه‌ای در شمال تهران به اسم لواسان موقعیت دارد، ترتیب شده هست. از سال‌های سابق مهاجران افغان به این عکاس‌خانه مراجعه می‌کردند و عکس‌ می‌گرفتند یا مالک عکاس‌خانه عکس‌های مهاجران افغان را مرمت و بازسازی می‌کرد.

بهمن کیارستمی، در مورد کتابش عنوان کرد: «یک قدر از این عکس‌ها قدیمی بوده و بازسازی شده هست. تمام این عکس‌ها پرتره هست. موضوعش درمورد افغان‌ها هست. بخش‌اش پدر و مادرش بوده یا اشخاص خانواده اش بودند، این‌ها عکس‌های هست که شیوه کار شده هست، زمینه‌ها عوض شده و عکس‌های اشخاصی که فرستاده شده در این عکس‌ها ترکیب شده هست. به نحوی عکس‌های خیالی خانواده گی تامین شده هست. فتو ریاحی به نحوی مسئول ارتباط  مهاجران افغانستانی با کشور خودشان گردید.»

این کتاب از ده فصل تشکیل و دربردارنده ۸۰۰ تصویر با توضیحات صاحبان تصویر و عکاسان ترتیب شده هست.

این عکاس‌خانه مرتبط به خانواده ریاحی هست که اکنون به سبب آمدن تکنولوژی و مبایل مشتریانش را که مهاجران افغان‌ بوده، از دست داده هست.

بهمن کیارستمی، ۴۰ ساله  و تا به حال ۱۵ مستند در بخش‌های متفاوت ساخته هست، این کتاب مجموعه تصویر، دومین کارش درمورد مهاجران افغان در ایران هست. آ »

» بهمن کیارستمی، درمورد یکی از عکس‌های که در اسلاید نیز در وقت پرده برداری کتاب نشان داده می‌شد، عنوان کرد که یکی از عکس‌ها نشان می‌دهد که ۵ نسل از یک خانواده‌اند که هم دیگر را ندیده بودند، ولی در تصویر کنار هم قرار گرفته بودند یک محیط اتوپیا بوده که این خانواده در کنار هم بوده باشد.

این مستند نیز درمورد مهاجران افغان در ایران  بخصوص آن تعداد از کودکان افغان که در ایران تولد شده‌اند، هست.