تاریخ: ۸:۳۴ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
کتابخانه ها قرائت منزل شده اند

غلامرضا امیرخانی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با تاکید بر نقش مؤثر خانواده در ترویج کتابخوانی و مطالعه قبل از مدرسه رفتن بچه، اظهار کرد: خواندن کتاب نباید لزوما پس از ورود به مدرسه و با سواد شدن فرزندان اتفاق بیافتد زیرا کتاب های مصوری وجود دارد که بچه توان دارد […]

غلامرضا امیرخانی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با تاکید بر نقش مؤثر خانواده در ترویج کتابخوانی و مطالعه قبل از مدرسه رفتن بچه، اظهار کرد: خواندن کتاب نباید لزوما پس از ورود به مدرسه و با سواد شدن فرزندان اتفاق بیافتد زیرا کتاب های مصوری وجود دارد که بچه توان دارد از یک و دو سالگی آنان را نگاه کند و بکارگیری کند.
وی با اظهار اینکه این بکارگیری نیز نوعی مطالعه به حساب می آید، اضافه کرد: در صورتی که از ابتدا خانواده ها عادت به مطالعه را در فرزندان نهادینه کنند، تشویق به این کار در مدرسه راحت تر می باشد زیرا در چنین شرایطی، تمایل به مطالعه قوی کردن خواهد گردید لذا اگر در خانواده ها این سنت حسنه وجود نداشته باشد، آنطور که ضروری هست و شاید به دستاورد مورد نظر نخواهیم رسید.
معاون کتابخانه ملی دنبال کرد: در بعضی مواقع شاهدیم اشخاص در بزرگسالی رغبتی به مطالعه ندارند که یکی از دلایل آن نهادینه نشدن این عادت هست، از این رو از کتاب، مطالعه و کتابخوانی فاصله می گیرند.
به گفته وی، کتاب در سبد خانوار چنین خانواده ای جا ندارد، هرچند خود این مساله نیز معلول یک دلیل هست به عبارتی ضروری هست نگاه کرد به چه علت این کالای فرهنگی در سبد خانوار وجود ندارد.

** کتابخانه ها به قرائت منزل مبدل شده است
** کتابخانه ها به قرائت منزل مبدل شده استمعاون کتابخانه ملی با اظهار اینکه محیط مجازی میزان مطالعه عمیق را کم شدن می دهد، اضافه کرد: محتمل هست این نوع مطالعه کوتاه و چند ثانیه ای، سرانه مطالعه در کشور را کم شدن ندهد ولی مطالعه عمیق به شدت لطمه می رساند.
وی گفت: به سبب ورود فناوری های تازه، تمام کشورهای جهان با آشفتگی کم شدن سرانه مطالعه رو به رو می باشند ولی وضع کشور ما از تمام بدتراست بخصوص اینکه در سالهای موخر این مساله شدت گرفته هست.

این مطلبو از دست ندید!  به چه سبب اَن هَتوی منفورترین سلبریتی هالیوود شد؟

این فعال فرهنگی با اظهار اینکه تیراژ کتاب در ایران به شدت پایین آمده و همان میزان نیز خریداری و خوانده نمی گردد، گفت: در فعلی زیادتر کتابخانه ها به قرائت منزل مبدل شده اند.

** جزیره ای اقدام کردن به دستاورد خوب ختم نمی شود

به گفته معاون کتابخانه ملی، رهبر معظم انقلاب بارها در بیاناتشان تاکید بر سراغ گرفتن این مساله داشتند لذا ضروری هست قوای سه گانه، پای کار آمده و خود را موظف به این کار بدانند.

وی با اظهار اینکه برگزاری نمایشگاه های کتاب در مدرسه ها، مقطعی هست و توان ندارد آنطور که ضروری هست و شاید مایه تشویق و انگیزه محصلین به کتابخوانی گردد، اضافه کرد: متاسفانه هر نهاد و ارگانی با بودجه ای که در اختیار دارد به صورت جزیزه ای اقدام کرده در حالی که یک صدایی و همیاری در این عرصه زیاد می توانست ما را در بالابردن سرانه مطالعه در کشور و رغبت به خواندن مساعدت کند.

فراهنگ ** ۱۸۸۰ **۱۰۵۵
خبرنگار: پروین اروجی * انتشار یافتن: زینب کارگر