گروه: شغل
تاریخ: ۱۰:۱۴ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۷

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان؛  این روزها گشتی در شهر که می‌زنیم، کم نیستند انسان‌هایی که دارای معلولیت می باشند و عده‌ای هم بی‌تعارف آنان را ناتوان می‌خوانند و براین باورند که دلسوزی برای آنان تنها کاری هست که می‌شود در حق‌شان انجام داد. اشتغال، یکی از […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان؛  این روزها گشتی در شهر که می‌زنیم، کم نیستند انسان‌هایی که دارای معلولیت می باشند و عده‌ای هم بی‌تعارف آنان را ناتوان می‌خوانند و براین باورند که دلسوزی برای آنان تنها کاری هست که می‌شود در حق‌شان انجام داد.

اشتغال، یکی از مباحث با اهمیت در کشورهای در حال‌ توسعه هست و زیادی از اشخاص، به طور مستمر با مسئله پیدا کردن کار مناسب، دست در گریبان‌اند. این مبحث در ارتباط با اشخاص دارای معلولیت، بسیار سخت تر و سخت‌تر می‌شود، چراکه به سبب موانع فرهنگی و شهری، امکان همکاری اجتماعی و حضور در محل کار برای این قشر از جامعه بسیار پر‌چالش‌تر هست. نادرند کارفرماهایی که در جذب نیروهای موردنیاز خود از اشخاص معلول استفاده نمایند.

سید فریده شریعت پناهی کارآفرین ملی و مسئول نخستین مرکز حفظ معلولان ذهنی در استان سمنان بزرگترین افتخار زندگی اش را کارآفرینی برای معلولان می داند.

اما با مراجعه به مرکز آموزشی و توانبخشی فردای روشن جایی که خانه دوم معلولان ذهنی هست، دلسوزی و ترحم را کنار خواهی گذاشت و با دیدی بازتر به جامعه معلولان توجه خواهید کرد.

بدون اغراق با حضور در این موسسه به این باور آمدم که فرد معلول می‌تواند علاوه بر تنگنا و ضعف جسمی مثل یک فرد سالم در جامعه به خدمت‌رسانی و عرضه خدمات مشغول باشد.

بزرگترین افتخار زندگی کارآفرینی برای معلولان

مبحث گفت‌وگوی امروز ما، سید فریده شریعت پناهی کارآفرین ملی و مسئول نخستین مرکز حفظ معلولان ذهنی دراستان سمنان با ۱۷ سال پیشینه فعالیت هست. بزرگترین افتخار زندگی اش حفظ و بالا بردن قدرت و ایجاد اشتغال در راستای خیاطی و بافتنی برای دخترهای دارای معلولیت هست کسی که هیچگاه عبارت توان ندارم را به کار نبرده هست.

اما با حضور در این مرکز شاهد شوق اشخاص معلول بودم که هر کدام به نحوی با کوشش و همت مشغول فعالیت بودند شک من به یقین مبدل گردید و من هم به این باور آمدم تمام این فرآورده ها بافتنی و خیاطی مربوط به دستان توانمندی هست که با پشتکار و تلاشی مضاعف خلق شده و نظر هر مخاطبی را به خود جلب می‌کند و این حرف را در ذهن اشخاص طرح می‌کند که به راستی معلولان به باورمن می‌توانم رسیده‌اند.

نوع تعلیم به معلولان ذهنی

سید فریده شریعت پناهی کارآفرین ملی در صحبت با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان با اشاره به اینکه در این مرکز منحصرا دخترهای معلول ذهنی حفظ می گردند و تعلیم خواهند دید گفت: هنگامی یک معلول ذهنی به این مرکز وارد می گردند ابتدا سازماندهی شده و مهارت های خودیاری دربردارنده: لباس پوشیدن، نحوه مشی در خانواده، خواندن و نوشتن و … را می آموزند و در فاز بعد در راستای خیاطی و بافتنی تعلیم خواهند دید.

بزرگترین افتخار زندگی کارآفرینی برای معلولان

وی با اظهار اینکه از اوائل ایجاد این مرکز معلولان تعلیم می نگاه کردند و پس از ۳ الی ۵ سال ترخیص می گردیدند اضافه کرد: احتیاج به تکرار و تمرین برای بچه های معلول ذهنی این ایده در ذهن من تشکیل شد تا کارگاه خیاطی و بافتنی برای این بچه ها راه اندازی کنم تا بچه مشغول به کار گردند تا هرچه که یاد گرفتند یادشان نرود.

افتخار من کارآفرینی برای معلولان

شریعت پناهی کار آفرینی برای معلولان را افتخار دانست و گفت: الآن حدود ۵۰ نفر از بچه های معلول تعلیم دیده در کارگاه خیاطی و بافتنی مشغول کار می باشند و هرچند بازده کار این بچه ها کم هست ولی کار را به نحوی یاد گرفته اند که تمام تولیدات آنان قابل رقابت در بازار آزاد هست.

بزرگترین افتخار زندگی کارآفرینی برای معلولان

داعیه ادامه راه برای خدمت به معلملان

کارآفرین ملی با تاکید بر اینکه تعداد وسایلی که بچه های معلول تولید می کنند فراوان نیست، اما چون خوب و تمیز کار می کنند و مربی در تمام مراحل با صبر به آنان تعلیم می دهد در بازار قابل فروش هست گفت: من حتی به عده ای از این بچه ها که وضع بهتری برای تولید دارند مبلغی به عنوان دستمزد پرداخت می نمایم.

سید فریده شریعت پناهی اضافه کرد: تولیدات بچه های معلول چیزهایی مثل لحاف های روتختی آسان، تشک، بالش، پیش بند، دمکنی و دستگیره برای آشپزخانه و سیسمونی نوزاد هست که دوختن آنان آسان و این بچه ها از عهده انجام آن برمی آیند.

وی با اشاره به اینکه هدف من از کارآفرینی برای معلولان عایدات مالی نیست تأکید کرد: من می خواهم عده ای از مردم را خرسند کنم و به آنان ثابت نمایم که این معلولین واقعا توانمند می باشند و از دست کم توانی که دارند میتوان استفاده نمود.

 

بزرگترین افتخار زندگی کارآفرینی برای معلولان

 

شریعت پناهی خلاقیت و نوآوری و عشق و علاقه را شرط بنیادی کارآفرینی دانست و گفت: اگر پشتیبانی شوم علاقه زیادی به توسعه این کار دارم اما در شرایط فعلی توان ندارم آن را توسعه دهم چون بچه های معلول ذهنی حساسیت های خاص خود را دارند و هزینه هایشان سنگین هست.

داعیه ادامه راه برای خدمت به معلولان

کارآفرین ملی تاکید کرد: من با ۳۰ سال پیشینه کار در بهزیستی از نزدیک مشکلات بچه های معلول را دیده بودم و عاشق آنان هستم و آنان را مثل بچه های خودم دوست دارم، این بچه ها صاف و آسان و بی گناه می باشند در کمال تأسف گاهی وقت ها حتی خانواده ها هم به این بچه ها توجه نمی کنند.
سید فریده شریعت پناهی عامل موفقیت خود را عشق و پشتکار دانست و گفت: موفقیت احساسی هست که آدم در همکاری بین خواسته های خود با امکاناتش به آن دست می یابد.

وی اضافه کرد: در کنار تعلیم بافتنی و خیاطی خواندن و نوشتن را هم به بچه ها می آموزیم در کنار آن موسیقی درمانی هم داریم و با مساعدت این بچه ها گروه سرود تشکیل داده ایم.

بزرگترین افتخار زندگی کارآفرینی برای معلولان

فریده بهنادفر مربی خیاطی این بچه ها در صحبت با خبرنگار گفت: بیشتر این بچه ها تعلیم پذیر می باشند، من هم با صبر اول خیاطی آسان و بعد کار با چرخ خیاطی را به آنان تعلیم می دهم.
مریم مربی کلاس بافتنی هم گفت: ابتدا بافتنی با دست، بعد شناخت دستگاه و رنگ ها و بعد سرانداختن و آسان بافی با دستگاه را تعلیم می دهیم.

نتیجه گیری
معلولیت تنگنا نیست و معلولان قدرت های بالقوه ای دارند که باید کشف و شکوفا گردد. شهروندان باید به معلولین احترام بگذارند، آنان را در جمع خود قبول کنند و دوستشان داشته باشند، آنان هم آدم می باشند و چون آدم اشرف مخلوقاتی هست که شایسته احترام هست.

گزارش از سمانه قربانی