گروه: اخبار
تاریخ: ۱۵:۱۳ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
کارگزاری ها حق ورود به بنگاه داری ندارند/مدیر صندوق سرمایه گذاری مسئول جبران خسارت مردم

دبیر کل محور کارگزاران بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو با خبرنگار بورس خبرگزاری فارس درکنار مخالفت خود با ورود شرکت‌های کارگزاری در بنگاه داری و شرکت داری عنوان کرد: مبحث فعالیت کارگزاری بورس، فعالیت در بنگاه داری نیست و اگر استثنایی هم پیش آمده، بخاطر تخصیص ارزش به افرادی بوده که این وجوه را […]

دبیر کل محور کارگزاران بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو با خبرنگار بورس خبرگزاری فارس درکنار مخالفت خود با ورود شرکت‌های کارگزاری در بنگاه داری و شرکت داری عنوان کرد: مبحث فعالیت کارگزاری بورس، فعالیت در بنگاه داری نیست و اگر استثنایی هم پیش آمده، بخاطر تخصیص ارزش به افرادی بوده که این وجوه را به کارگزاری پس نداده‌اند که بالاخره کارگزاری را وادار به تملک سهام و دارایی‌های پولی توثیق شده افراد بدهکار و به تبع آن ورود ناخواسته به اداره بنگاه‌ها کرده هست.

وی در مقابل این سوال فارس که به چه علت کارگزاری ها قبل از اینکه نظارت و یا اخطاری از سوی نهاد ناظر وجود برخوردار باشد، وارد روند سهامداری می شوند و نهاد نظارتی عملی برای پیش‌گیری نداشته است؟ عنوان کرد: سهامدار حقیقی یا حقوقی یک شرکت کارگزاری مختار هست دارایی های دیگری نیز برخوردار باشد و منع قانونی ندارد، لذا یک شخص حقیقی توان دارد صاحب ده ها شرکت یا سهامدار بنگاه های متفاوت اقتصادی باشد.

میر صانعی تاکید کرد: ممنوعیت و تنگنای برای افراد حقیقی و حقیقی که سهامداران کارگزاری می باشند، در قانون مدنی کشور وجود ندارد و نمی گردد عنوان کرد فردی که سهامدار بانک و شرکت را می خرد نمی‌تواند در شرکت صنعتی و خدماتی سرمایه‌گذاری کند.

سهامدار کارگزاری حق سهامداری تمام شرکت‌ها را دارد

ولی شخصیت حقوقی کارگزاری نباید سهامدار چنین شرکت‌هایی باشد. صرفاً درباره شرکت آذرآب نگاه کردیم که شخصیت حقوقی کارگزاری وارد سهامداری گردید، ولی در مجموعه های دیگری دیده شده که سهامدار یک شرکت کارگزاری وارد قسمت هایی همچون "شلیا " نیز شده که حق وی بوده و هیچ قانونی را زیر پا نگذاشته و اگر ضرر و زیان احتمالی وجود برخوردار باشد، تاوان آن را نیز سرمایه گذار خواهد داد که به کارگزاری رابطه ای نخواهد داشت.

یه گفته وی ضروری هست شخصیت حقوقی کارگزاری را از مسئولان و سهامداران آن جدا کرد. در اینکه یک شرکت کارگزاری در بنگاه اقتصادی سرمایه گذار شده تنها مرتبط کارگزاری شاخصه سهام در شرکت آذرآب بوده که به خواست مسئولان این کارگزاری نبوده هست و حالا به دنبال واگذاری آن می باشند.

مدیر صندوق ضروری هست خسارت مردم را جبران کند

میر صانعی در مقابل این سوال که آیا نهاد نظارتی مسئول برای ارزیابی بروز شایعه هایی در صندوق یکم درامد ثابت کارگزاری یک بانک دولتی مبنی بر عدم برگشت اعتبارات کلان از سوی یک شخص حقیقی و علاوه بر این بعضی آشفتگی های پولی در صندوق های منتسب به کارگزاری ها  بانک مرکزی هست یا ناظر بازار سرمایه ؟

وی دنبال کرد: صندوق ها مراجع را از عموم مردم جذب و سرمایه گذاری می کنند.