گروه: مجله
تاریخ: ۸:۵۲ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
کاروان نابینایان ایرانی چه طور به پیاده روی اربعین حسینی رسیدند +عکس

حسینیه مشرق – محمد مهدی عبدالله زاده وی مشاهدات و تجربیات خود از این سفر را در قالب داستان های کوتاه و خواندنی به رشته تحریر درآورده و آن را در اختیار مشرق قرار داده هست که قسمت اول آن با عنوان مردم عراق اینگونه از زائران ایرانی پذیرایی کردند و قسمت دوم با عنوان […]

حسینیه مشرق – محمد مهدی عبدالله زاده وی مشاهدات و تجربیات خود از این سفر را در قالب داستان های کوتاه و خواندنی به رشته تحریر درآورده و آن را در اختیار مشرق قرار داده هست که قسمت اول آن با عنوان مردم عراق اینگونه از زائران ایرانی پذیرایی کردند و قسمت دوم با عنوان نجف، کربلا و کاظمین؛ عراقی ها ۲۴ ساعت مهیا به خدمت بودند در قسمت سوم از شاد کردن حیدر کرار با خوردن یک کاسه لوبیا تا رفت و آمد نیمه شب دختران در ادامه قسمت چهارم داستان عاشقی ایشان در مسیر الحسین و آن چیزی که مردم عراق برای زائران اربعین تدارک نگاه کردند و آن چیزی که در راه کاظمین به کربلا گذشت را میخوانید:

در کربلا

اکنون شنبه ۱۳/۸/۱۳۹۶ هست و ما چند کیلومتر بیشر به کربلا فاصله نداریم. در ادامه قسمت چهارم داستان عاشقی ایشان در مسیر الحسین و آن چیزی که مردم عراق برای زائران اربعین تدارک نگاه کردند و آن چیزی که در راه کاظمین به کربلا گذشت را میخوانید: حالا شنبه ۱۳/۸/۱۳۹۶ هست و ما چند کیلومتر بیشر به کربلا فاصله نداریم. برای همین دوستان شب ایده داده بودند، ساعت ۴ صبح سیر کنیم تا فرصتی باشد یازده رکعت نماز نافلۀ شب را در حال سیر بخوانند.

برای همین یک ساعتی قبل از نماز صبح حرکتمان را آغاز کنیم. زمانی در موکب ابوعبدالله(ع) ساکن گردیدیم، قدری در بستر دراز کشیدم تا تمدید قوا کرده باشم. پس از آن از چادر خارج رسیدم و روی صندلی جلوی موکب نشستم. از مالک موکب درباره تاریخ تأسیس موکب پرسیدم.

موکبی به قدمت نیم قرن

موکبی به قدمت نیم قرن با سقوط صدام در سال ۲۰۰۳ راهپیمائی ها مخصوصاً راهپیمایی اربعین پر رونق گردید و روزانه نیز پر رونق تر می گردد. تمام موکب ها تاریخ تأسیس شان را در تابلویشان نوشته اند.

اگر ببینید اکثریت آنان از سال ۲۰۰۲ به بعد تأسیس شده اند و هر چه به ۲۰۱۷ (امسال) نزدیک تر شویم شمار زیادتری موکب تأسیس شده هست. ساعت از یک گذشت که ما همان طور با ابوعلی در حال سخن بودیم و چند جوان، نوجوان و حتی بچه شش هفت ساله نیز که در این موکب مساعدت می کنند صندلی گذاشته اند و به سخن های من و ابوعلی گوش می دادند. در این موکب ها بزرگ و کوچک با هم کار می کنند و هر شب بعد از اینکه شام را تقسیم کردند و ظرف ها را شستند در قسمت جلوی موکب یک نفر از آنان نوحه خوانده و تمام آنان سینه زده می زنند. شماره تلفن همراه و اسمم را در گوشی ابوعلی ثبت کردم تا زمانی به ایران آمد در خدمتش باشم.

یک ساعتی که گذشت ابوعلی را برای کاری صدا زدند.

دوستان ما مانند بسیاری دیگر از زائران نماز شبشان را در حال سیر خواندند.

در این دو سه روزه صحنه های جذابی از تشکر مردم خوبمان از مردم مهمان نواز عراق بوده ام. دو مورد را نگاه کردم پرچم کوچکی از عراق را از عرض به پرچمی به همان اندازه از ایران دوخته اند و سر دست گرفته و سیر می کردند که سیری نمادین و زیبا بود.

بعد از نماز به حرکتمان ادامه دادیم طوری که ساعت از ۶ سابق بود به ورودی کربلا آمدیم.

آ از جایی شایسته سلامی به آقا عرض کردیم و قرار گردید به موکب علی بن موسی الرضا(ع) برویم.

در قسمت ورودی موکب اسم و رسممان را ثبت کرده و برگه دادند تا در طبقۀ سوم ساکن شویم.

آ

همگی تجربۀ اربعین آمدن را داشتند و نظرشان این بود که وضعیت خدمات موکب ها مخصوصاً بهداشتی شدن دستشویی ها به مقدار زیاد دگرگونی کرده و بسیاری از موکب ها که در سال های سابق در چادر بود، سال کنونی مجتمع در محلش ایجاد کرده اند و از تمام ارزشمند تر اینکه نظرشان نسبت به ایرانی ها زیاد مثبت شده هست. در قسمت ورودی موکب بزرگ علی بن موسی الرضا(ع) موکبی کوچک شکل گرفته بود و به مردم چند نوع چای و دمنوش می دادند. آقای علی اکبر اسلامی که از ساکنان درجزین سمنان بود چنین برایم توصیف داد:

… به داخل این موکب رفتم و خواسته ام را بیان کردم. از سال ۱۳۹۳ هر ساله با کاروان مهدی شهر به اربعین می رسیدم. از مهدی شهر هر ساله کاروانی تشکیل می گردید به شمار سال های غیبت امام زمان(عج) به طور مثال سال سابق این کاروان برخورداری ۱۱۸۴ عضو و سال کنونی برخورداری ۱۱۸۵ عضو هست که با ۲۲ دستگاه اتوبوس به سوی کربلا سیر می کنند و برخورداری موکب در دو مکان در کربلا می باشند. سال کنونی دوستان به سرپرستی برادر محمدحسن اسلامی تصمیم گرفتند که دهاتی درجزین نیز موکب بزند.

موکب دهاتی درجزین

بیشتر از بیست میلیون تومان برای راه اندازی موکب جمع گردید.

موکب دهاتی درجزین اعضای موکب ثارالله درجزین همگی به شدت در حال فعالیت اند و به راحتی نمی گردد از آنان درخواست زمانی برای گفت و گو کرد اما چاره ای نیست و از برادری می خواهم برای برطرف خستگی هم شده دقایقی به سئوالاتم جواب دهد. از وی می خواهم خودش را ارائه کند و بگویید چندبار به زیارت کربلا آمده است؟ آقای حسن همتیان از ساکنان درجزین زمانی عنوان کرد این نهمین دفعه هست که به کربلا می آید، از وی پرسیدم با چه هدفی؟ جواب داد چند سالی هست که هر ساله چند روز بعد از مراسم عاشورا همراه کاروان حضرت زین العابدین(ع) به زیارت می آید.

۴ آزاده و جانباز خادم الحسین در موکب درجزین

این کاروان هر ساله از شمار چهارده پانزده نفر روشندل تشکیل می گردد که هر یک، یک پرستار همراه دارند. این روشندلان که هر گز به زیارت کربلا مشرف نشده اند به قید قرعه از سراسر کشور انتخاب می شوند و هر ساله او نیز پرستاری یک روشندل را به عهده می گیرد. علاوه بر این وی و دوستش هر ساله هزینۀ سفر زیارتی یک روشندل را به عتبات پرداخت می کنند تا آنان نیز از خوشبختی زیارت عتبات بهره مند باشند.

۴ آزاده و جانباز خادم الحسین در موکب درجزین در این مسافرت ها هست که چیزهای بسیاری اتفاق می افتد به طور مثال درباره های ضروری هست برای یک نابینا طهارت گرفت یا او را حمام کرد.

زمانی از وظیفه آقای حسن همتیان پرسیدم جواب داد مسئول دم کردن چای و دمنوش های متفاوت و تدارکات موکب خواهد بود. این موکب بیست نفر خدمه داشت که با بیست نفر دیگر تعویض شده بودند. وی عنوان کرد:

… زمانی به موکب علی بن موسی الرضا برگشتم، برادر محمد فلاحتی را نگاه کردم. از وی پرسیدم چندبار هست که به اربعین می آید. وی عنوان کرد: . دو فرصت قبلی به عنوان پاکبان از مسیر شهرداری تهران هر فرصت بیست روز در ایام اربعین در شهر کربلا خدمت کردم.