تاریخ: ۱۵:۲۸ :: ۱۳۹۶/۰۲/۱۰
کاروانسرای  قاجاری میان کتل در شهرستان کازرون مرمت می شود

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، در راستای سیاستهای کلان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ، این سازمان با تخصیص بودجه ملی با اعتبار ۵۰۰ میلیون ریال به بنای کاروانسرای میان کتل اقدام و فعالیتهای حفاظتی و […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، در راستای سیاستهای کلان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ، این سازمان با تخصیص بودجه ملی با اعتبار ۵۰۰ میلیون ریال به بنای کاروانسرای میان کتل اقدام و فعالیتهای حفاظتی و مرمتی توسط تیم کارشناسان استان و با نظارت کارشناسان میراث فرهنگی شهرستان بزودی آغاز می شود.

محمد رضا معینی مسئول اداره میراث فرهنگی شهرستان کازرون گفت: اقدامات حفاظتی و مرمتی که در دستور کار تیم کارشناسی است شامل تقویت پی دیوارها و پشت بندها ، حذف عوامل بیولوژیکی آسیب رسان به بنا ،سبک سازی قسمتهای سقف و پوشش مجدد آن و تثبیت سنگهای ریخته شده در نما و تجمیع آنها و مرمت اضطراری استحکامی دیوارهای بنا است.

اقدامات مرمتی اولیه نیز در سالهای گذشته توسط استاد کاران پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی بیشاپور بر روی بنا صورت پذیرفته است .

کاروانسرای میان کتل در یک منطقه کوهستانی واقع و پوشش گیاهی اطراف آن عمدتا درختان بلوط، بنه ،کلخنگ و بادام کوهی تشکیل می دهند . این منطقه یکی از چند منطقه مهم زیست محیطی جهت زیست بوم حیوانات وحشی است که هم اکنون نیز تحت حفاظت محیط زیست قرار دارد و منابع تامین آب عمدتا به صورت چشمه های جاری از کوه می باشد . کاروانسرای میان کتل متعلق به دوره قاجاریه بر سر راه جاده قدیم شیراز به کازرون حد فاصل بین دشت ارژن و کتل پیرزن در نزدیکی روستای کلانی واقع شده است.

این کاروانسرا به شماره ۳۶۶۷ در سال ۱۳۷۹در فهرست آثار ثبتی ملی ایران قرار گرفته و به لحاظ معماری به صورت چهار ایوانی با حیاط مرکزی ساخته شده، در مرکز اضلاع شرقی و غربی دو حجره بزرگ و همچنین دو حجره کوچک در هر دو سوی این قسمتها قرار دارد.

 در اضلاع شمالی و جنوبی نیز چهار حجره کوچک وجود دارد. پلان آن بر حسب موقعیت مکانی از شیب کوه تبعیت می کند . ابعاد آن ۶۶*۵۶ متر است که مصالح به کار رفته آن عمدتا سنگ لاشه و گچ می باشد . از خصوصیات بارز این بنا موقعیت قرارگیری آن ، چهار ایوانه بودن بنا و استفاده گسترده سنگ در جهت نماسازی بناست که در بین کاروانسراهای استان فارس منحصر بفرد است.