تاریخ: ۱۷:۳۳ :: ۱۳۹۷/۱۲/۲۱
کارخانه نوآوری آزادی، بزرگترین مرکز استقرار استارت‌آپ‌ها در منطقه/ بیش از ۱۸ هزار مترمربع فضا به زیست‌بوم فناورانه اختصاص یافت

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه فناوری خبرگزاری دانشجو به نقل از روابط عمومی پارک فناوری پردیس، مهدی عظیمیان، مدیر امور شعب پارک فناوری پردیس، در نشست هم‌اندیشی کارگزاران مرکز توسعه کسب و کار، به تشریح رویکرد و فعالیت‌های دو شعبه‌ی پارک فناوری پردیس پرداخت. عظیمیان ضمن تشریح عملکرد و ظرفیت شرکت‌های […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه فناوری خبرگزاری دانشجو به نقل از روابط عمومی پارک فناوری پردیس، مهدی عظیمیان، مدیر امور شعب پارک فناوری پردیس، در نشست هم‌اندیشی کارگزاران مرکز توسعه کسب و کار، به تشریح رویکرد و فعالیت‌های دو شعبه‌ی پارک فناوری پردیس پرداخت.

عظیمیان ضمن تشریح عملکرد و ظرفیت شرکت‌های مستقر در پارک فناوری پردیس، گفت: دسته اصلی شرکت‌های مستقر در پارک، شرکت‌های اراضی هستند که از توان مالی و فنی مناسبی برخوردار بوده و از ابتدای تأسیس به‌مرور نسبت به تملک اراضی و آغاز فعالیت خود اقدام کردند.

وی ادامه داد: دسته‌ی دوم شرکت‌های کوچکتری هستند که توان مالی تملک اراضی را نداشته و یا حجم فعالیت تجاری‌شان به میزانی نیست که نیاز به خرید زمین باشد و در ساختمان‌های استیجاری پارک مستقرند.

عظیمیان ضمن اشاره به دسته سوم شرکت‌های مستقر گفت: حدود ۵۰ الی ۶۰ شرکت نیز، در مرکز رشد فناوری نخبگان پارک فناوری پردیس مستقر بوده و از خدمات و حمایت‌های این مرکز بهره‌مند می‌شوند.

هدف کارخانه نوآوری آزادی گردهم‌آمدن استارت‌آپ‌ها است
مدیر امور شعب پارک فناوری پردیس افزود: استقرار تیم‌ها و افرادی که صاحبان ایده به شمار می‌روند و در حال حاضر فاقد شخصیت حقوقی و ساختار سازمانی هستند، از جمله دغدغه‌های مسئولان پارک فناوری پردیس بود.

وی با اشاره به اینکه فلسفه تأسیس شعب پارک فناوری پردیس، استقرار تیم‌های صاحبان ایده در قالب استارت‌آپ‌ها و بهره‌مندی از مزایا و حمایت‌های ویژه‌تری نسبت به شرکت‌های بزرگ در جهت توسعه‌ی کسب و کار و بازار است، گفت: در ابتدای سال جاری تصمیم بر آن شد تا در جهت حفظ ارتباط صاحبان ایده که غالباً دانشجو و تازه فارغ‌التحصیل شدگان هستند با دانشگاه؛ و لزوم استقرارشان در نزدیکی مراکز دانشگاهی، نسبت به تعریف و تأمین فضای لازم در شهر تهران و همچنین تملک و یا اجاره‌ی فضا‌های بلا‌استفاده اقدام شده و با انتقال بخشی از مزایای قانونی و حمایتی به این اماکن، شعبی از پارک را تأسیس کنیم که عملاً منجر به تزریق روح پویایی و فعالیت به اماکنی می‌شود که بلا استفاده رها شده‌اند.

عظیمیان با تشریح موقعیت مکانی کارخانه نوآوری آزادی در کیلومتر یک جاده‌ی مخصوص کرج، گفت: این کارخانه که متعلق به الکترودسازی آما بوده و حدود ۶۰ سال قدمت دارد با همکاری پارک فناوری پردیس در نقش دولت و شرکت هم‌آوا؛ که حاصل تجمیع سه شتابدهنده و چند شرکت خصوصی با سهامداران مشترک است؛ در نقش بخش خصوصی، با هدف گردهم‌آمدن استارت‌آپ‌ها تبدیل به شعبه‌ای از پارک فناوری پردیس شد.

تامین امکانات مورد نیاز نیرو‌های کارخانه نوآوری در دستور کار قرار گرفت
وی ضمن اشاره به فعالیت‌های صورت‌گرفته در محل کارخانه نوآوری آزادی گفت: تأمین محل استقرار و فعالیت تیم‌ها، تأمین امکانات مورد نیاز تیم‌های مستقر و تسری برخی از مزایا و معافیت‌های قانونی استقرار در پارک فناوری پردیس به کارخانه نوآوری آزادی در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: امکاناتی که در این محل در نظر گرفته‌ایم شامل خدمات عمومی، چون رستوران، کافه، باشگاه ورزشی و فضای استراحت و همچنین خدمات تخصصی مانند بهره‌مندی از فرصت‌های شبکه‌سازی، خدمات منتور‌ها و مربیان و نیز ارتباط با سرمایه‌گذاران است که نقش مهمی در رشد استارت‌آپ‌ها و تزریق سرمایه در مرحله‌ی رشد آن‌ها را بر عهده دارند.

مدیر امور شعب پارک فناوری پردیس گفت: کارخانه شامل یک ساختمان اداری به مساحت ۴۵۰۰ متر و ده سوله‌ی حدوداً هزار‌متری است که با احتساب مشاعات موجود، قریب به ۱۸۵۰۰ متر فضا در اختیار فعالان این زیست‌بوم قرار گرفته است.

اتمام روند بازسازی تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده
وی افزود: عملیات بازسازی فضای داخلی سوله‌ها به شتابدهنده‌ها و مراکز نوآوری واگذار شده و هریک متناسب با الزامات حرفه‌ای خود نسبت به آماده سازی فضای مورد نیاز، اقدام می‌کنند و امید آن می‌رود تا پایان اردیبهشت‌ماه آینده شاهد اتمام روند بازسازی تمام فضا‌های کارخانه باشیم.

عظیمیان ضمن اشاره به واگذاری مسؤولیت ساماندهی استارت‌آپ‌ها به بخش خصوصی گفت: هر یک از این سوله‌های ده‌گانه به یک شتابدهنده و یا مرکز نوآوری واگذار شده و این مراکز پذیرای حضور استارت‌آپ‌های هر حوزه در جهت سرمایه‌گذاری و حمایت از آن‌ها در راستای رشد و موفقیت کسب و کارشان خواهند بود؛ همچنین تلاش بر این است که پس از رسیدن به مرحله‌ی بلوغ، شاهد حضور و استقرار آن‌ها در پارک فناوری پردیس نیز باشیم.

فعالیت ۳ هزار کارآفرین در کارخانه نوآوری آزادی
مدیر امور شعب پارک فناوری پردیس گفت: در حال حاضر ۲۰ درصد فضای این کارخانه با حضور ۴۰۰ نفر نیروی انسانی به بهره‌برداری رسیده و با تکمیل فضا‌های در نظر گرفته‌شده، امید به حضور ۲ الی ۳ هزار نفر کارآفرین و صاحبان ایده و همچنین اشتغال‌زایی در کارخانه‌ی نوآوری آزادی داریم.

وی افزود: خدمات و حمایت‌هایی که توسط فاعلین هر سوله؛ ضمن بهره‌مندی از فضای کار اشتراکی؛ به استارت‌آپ‌ها ارائه می‌شود شامل تأمین سرمایه‌ی نقدی اولیه‌ای است که صاحبان ایده در اوان تأسیس نیاز دارند، آموزش‌های تخصصی و تجاری‌سازی، و همچنین بهره‌مندی از خدمات مربیان و منتور‌ها خواهد بود.

این مطلبو از دست ندید!  بن بست ترکیه در ادلب و دلایل تاخیر جنگ

مهدی عظیمیان در ادامه‌ی این نشست به تبیین حوزه‌ی عملکرد هر یک از ساختمان‌ها و سوله‌های موجود در کارخانه‌ی نوآوری آزادی پرداخت و گفت: ساختمان ورودی کارخانه در واقع ساختمان اداری به شمار رفته و مجموعه‌ی هم‌آوا به همراه فرشتگان کسب و کار، سرمایه‌گذاران خطرپذیر، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و کلیه‌ی عواملی که سرمایه‌گذاری بر استارت‌آپ‌ها برایشان جذابیت دارد به همراه یک فضای کار اشتراکی به نام زاویه به مساحت حدوداً ۱۰۰۰ متر استقرار یافته‌اند.

بزرگ‌ترین استودیو‌های ثابت داخل کشور کجاست؟
عظیمیان با اشاره به استقرار طیف وسیعی از حوزه‌های فناوری در سوله‌های ده‌گانه در جهت هم‌افزایی میان‌رشته‌ای گفت: سوله‌ی شماره‌ی یک کارخانه‌ی نوآوری آزادی به شتابدهنده‌ی کارا واگذار و اولین شتابدهنده‌ی کارخانه به شمار می‌رود که فعالیت خود را با محوریت سلامت الکترونیک و حضور ۱۹ تیم استارت‌آپی آغاز نموده‌است.

وی با اشاره به استقرار شتابدهنده‌ی وی‌کست در سوله‌ی دوم و فعالیت این شتابدهنده در حوزه‌ی تأمین محتوا، اظهار داشت: قریب به ۹۵ درصد فضای لازم این شتابدهنده بازسازی و شاهد تأسیس دو استودیوی تصویری در این سوله هستیم که به اذعان همگان بزرگ‌ترین استودیو‌های ثابت داخل کشور به شمار می‌روند. استودیو‌های صوتی نیز در این سوله در نظر گرفته شده و بدین‌ترتیب فضای مناسب فیلمبرداری و صدابراداری جهت استار ت‌آپ‌هایی که در حوزه‌ی تأمین محتوا فعالیت می‌کنند، توسط شتابدهنده‌ی ویکست فراهم شده‌است.

مدیر امور شعب پارک فناوری پردیس اظهار داشت: سوله‌ی سوم کارخانه‌ی نوآوری آزادی به شبکه نوآفرینی پلنت، وابسته به بیمه‌ی سامان در جهت حمایت از استارت‌آپ‌های حوزه‌ی فینتک و اینشورتک واگذار و از نیمه‌ی دوم فروردین ماه سال آینده، آماده‌ی پذیرش و استقرار صاحبان ایده‌ی این حوزه است.

وی گفت: در سوله شماره ۴ یک مرکز نوآوری به نام دیجی کالا نکست که توسط مجموعه‌ی دیجی‌کالا ایجاد و در راستای حمایت از استارت‌آپ‌های حوزه‌ی هوش‌مصنوعی و بیگ دیتا، ضمن گسترش فعالیت‌های نوآورانه‌ی دیجی کالا، فعالیت خواهد کرد.

عظیمیان با اشاره به سرمایه‌گذاری بیش از ۵۰ میلیاردی در سوله‌های ۵ و ۶ توسط هنام فارمد افزود: این دو سوله در راستای توسعه‌ی نوآوری‌های دارویی و تجهیزات‌پزشکی با تأمین ۵ کلین‌روم بازسازی و امیدواریم از خرداد‌ماه آینده شاهد حضور استارت‌آپ‌های این حوزه با تمرکز بر دارو‌های آهسته‌رهش باشیم.

وی اظهار داشت: سوله‌های ۷ و ۸ کارخانه‌ی نوآوری آزادی در اختیار مجموعه‌ی دیبا با نام کارگاه نوآوری هفت و هشت؛ طراح و سازنده‌ی پل طبیعت تهران؛ قرار گرفته و این مجموعه در راستای حمایت از استارت‌آپ‌های حوزه‌ی معماری و شهرسازی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

مدیر امور شعب پارک فناوری پردیس ضمن بیان اینکه دو سوله‌ی پایانی کارخانه در اختیار مرکز نوآوری علی‌بابا قرار گرفته‌است افزود: ظرفیت این دو سوله قریب به ۴۵۰ نفر بوده و آمادگی حمایت از استارت‌آپ‌های حوزه گردشگری و توریسم را ضمن تقویت نوآوری‌های درون‌زای مجموعه علی‌بابا دارد.

راه‌اندازی تالار بورس در کارخانه نوآوری آزادی
مهدی عظیمیان گفت: مذاکرات و تعاملاتی با سازمان بورس و فرابورس جهت راه‌اندازی تالار بورس در کارخانه‌ی نوآوری آزادی صورت پذیرفته و امید آن می‌رود شاهد فراهم‌شدن زمینه‌ی جذب سرمایه و عرضه‌ی کالا و خدمات استارتاپ‌ها در این تالار باشیم.

وی در ادامه با اشاره به راه‌اندازی شعبه‌ی دوم پارک فناوری پردیس با نام کارخانه‌ی نوآوری های‌وی، گفت: این فضا که در تقاطع بزرگراه امام‌علی (ع) و بزرگراه شهید بابایی واقع شده‌است، توسط معاونت علمی ریاست جمهوری تأمین و با همراهی پارک فناوری پردیس در نقش دولت و همچنین باشگاه کارآفرینی تیوان در نقش بخش خصوصی، با همان رویکرد کارخانه‌ی نوآوری آزادی، بعنوان دومین شعبه‌ی پارک فناوری پردیس در جهت حمایت از استارت‌آپ‌ها راه‌اندازی شد.

عظیمیان ضمن بیان اینکه در حال حاضر ۱۱ تیم با جمعیتی قریب به ۴۰ نفر، در های‌وی مستقر هستند، افزود: فضای این کارخانه که به سبب موقعیت مکانی‌اش های‌وی نامیده شده‌است، حدود ۵ هزار متر با ظرفیت ۵۰۰ الی ۶۰۰ نیروی انسانی بوده و با آغاز عملیات بازسازی به‌مانند کارخانه‌ی نوآوری آزادی، شاهد راه‌اندازی و استقرار صاحبین ایده، سرمایه‌گذاران  خطرپذیر، تا اواخر اردیبهشت‌ماه آینده خواهیم بود.

وی ادامه داد: در حال حاضر استیشن‌اف فرانسه را می‌توان به‌عنوان نمونه‌ی موفق جهانی کارخانه‌های نوآوری نام برد که با حضور استارت‌آپ‌های بین‌المللی و حمایت‌های کلان دولت فرانسه در ایستگاه متروکه قطار راه‌اندازی شده است.

مهدی عظیمیان در پایان ضمن اشاره به نمونه‌های دیگر در برلین و لیسبون گفت: کارخانه‌های نوآوری در ایران نیز همگام با تحولات جهانی راه‌اندازی و امید آن می‌رود که موجبات توسعه‌ی نوآوری باز، اشتغال تخصصی و پایدار، تشویق کارآفرینی در علم و فناوری و همچنین افزایش سرمایه‌گذاری در نوآوری را فراهم آوریم.