تاریخ: ۱۱:۱۵ :: ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
کاتالیست تازه ای برای تجزیه ی آمونیاک با استفاده از نانوذرات مس ساخته گردید

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، یافته‌های موخر محققان نشان می‌دهد که واکنش‌های تحت تابش نور را می‌توان با استفاده از نانوذرات پلاسمونیک در شرایط ملایم‌تر نیز انجام داد. در طبیعت نور عامل واکنش‌های شیمیایی مختلفی هست و شیمی‌دان‌ها کوشش دارند تا با مطالعه‌ی این فرآیند‌ها از آن برای […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، یافته‌های موخر محققان نشان می‌دهد که واکنش‌های تحت تابش نور را می‌توان با استفاده از نانوذرات پلاسمونیک در شرایط ملایم‌تر نیز انجام داد. در طبیعت نور عامل واکنش‌های شیمیایی مختلفی هست و شیمی‌دان‌ها کوشش دارند تا با مطالعه‌ی این فرآیند‌ها از آن برای ایجاد واکنش‌های شیمیایی تصنعی استفاده نمایند. در صنعت طبق معمول از گرما برای ایجاد انرژی اکتیواسیون استفاده می‌شود.

اخیراً محققان نشان دادند که نور و گرما را می‌توان با هم برای ایجاد عکس العمل ذخیره‌سازی هیدروژن استفاده نمود و با این کار فرآیند در شرایط ملایم‌تر و سریع‌تر اتفاق بیفتد.

فتوکاتالیست‌های پلاسمونیک می‌توانند سد اکتیواسیون را در یک عکس العمل شیمیایی کاهش دهند که این کار با استفاده از تهییج الکترونیکی یا لرزش مولکول‌ها یا اتم‌های جذب شده، انجام می‌شود.

واکنش‌های شیمیایی متفاوت با استفاده از کاتالیست‌های فلزی که در فراروی نور قرار گرفته‌اند، صورت می‌گیرند. هنوز معلوم نیست که آیا افزایش سرعت به‌صورت مستقیم از زوال پلاسمون‌ها و تولید الکترون‌های پر انرژی نشأت می‌گیرد یا گرمایش منطقه‌ای کاتالیست مسئول این کار هست.

این مطلبو از دست ندید!  ۸ کلید غیرکاری برای موفقیت کاری

محققان دانشگاه رایس به رهبری پیتر نوردلند و نوام هالاس، اثرگذاری نور بر تجزیه آمونیاک با کاتالیست روتنیم را مطالعه کردند. این عکس العمل پتانسیل استفاده در صنعت برای ذخیره‌سازی و رهاسازی هیدروژن به‌عنوان سوخت را دارد و تنها محصول جانبی آن نیتروژن هست. با این وجود دمای بالا برای انجام عکس العمل ضروری هست.

این گروه تحقیقاتی از نانوذرات روتنیوم و مس به‌عنوان کاتالیست برای این عکس العمل استفاده کردند. نتیجه های نمایش داد که این عکس العمل ۱۷۷ برابر سریع‌تر از زمانی هست که تنها از کاتالیست روتنیوم استفاده می­شود.

برای مشخص کردن اثرگذاری دما، محققان دما را روی سطح کاتالیست با استفاده از دوربین مادون قرمز کاوش کردند و سر انجام دریافتند که گرمادهی به کاتالیست در تاریکی هیچ تأثیری روی قیمت عکس العمل ندارد.

پژوهشگران در حال طراحی نانوساختار‌های پلاسمونیک مختلفی می باشند تا از آن‌ها به‌عنوان کاتالیست برای واکنش‌های دیگر استفاده نمایند.