گروه: مسافرت
تاریخ: ۱۴:۲۲ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
چینی ها به آشپزخانه ما نفوذ کردند ولی ما آنان را به خانه نیاوردیم

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایسنا، این گردهمایی با عنوان «چشم انداز توسعه ارتباطات ایران و چین با محوریت گردشگری و تجارت» در هتل لاله تهران با حضور سفیر چین در تهران و جمعی از فعالین گردشگری دو کشور، به همت انجمن دوستی ایران و چین و علاوه بر این سفارت آن […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایسنا، این گردهمایی با عنوان «چشم انداز توسعه ارتباطات ایران و چین با محوریت گردشگری و تجارت» در هتل لاله تهران با حضور سفیر چین در تهران و جمعی از فعالین گردشگری دو کشور، به همت انجمن دوستی ایران و چین و علاوه بر این سفارت آن کشور در ایران برگزار گردید.

مبادلات تجاری و انسانی بین ایران و چین چقدر بوده؟

بر طبق آماری که سفیر چین در ایران اعلام کرد، در سال ۲۰۱۷ برای ۱۱۷ هزار نفر ایرانی ویزای چین صادر شده، در حالی که جمعیت مسافر از آن کشور به ایران کمتر از ۷۰ هزار نفر بوده است. زیادتر سفرها بین دو کشور نیز با داعیه تجارت و نه گردشگری صورت می پذیرد.

پانگ سن ـ سفیر چین در ایران ـ در این سمینار به سابقه دوستی دو ملت اشاره نمود و یادآور گردید: در سال های موخر با پشتیبانی رؤسای دو کشور، توسعه ارتباطات دوطرفه روند خوبی داشته و در راستای های مختلفی پیشرفت های تازه ای حاصل شده است. سال ۲۰۱۶ رییس جمهور خلق چین سفر موفقیت آمیزی به ایران داشت و تفاهمنامه ای برای همکاری دو کشور در چارچوب طرح «یک جاده ـ یک کمربند» امضا گردید که برای توسعه همکاری های دو طرف، پایه محکمی را ایجاد نموده است.

وی اضافه کرد: همکاری اقتصادی و تجاری نیز روند با ثباتی به خود گرفته، به نحوی که در ۱۱ ماه اول سال ۲۰۱۷، ظرفیت تجارت دو طرف به ۳۳ میلیارد و ۳۶۰ میلیون دلار فرا رسیده است. همکاری های دو کشور در چارچوب طرح «یک جاده ـ یک کمربند» نتیجه های چشمگیری داشته، این همکاری ها دربردارنده حوزه های حمل و نقل، نفت و گاز، پتروشیمی، متالوژی، ساخت و ساز زیربنایی بوده است. تعاملات انسانی بین دو کشور نیز در حال گسترش است.

او اضافه کرد: سال ۲۰۱۷ سفارت چین در ایران برای ۱۱۷ هزار نفر ویزا صادر کرده که نسبت به سال گذشته ۸.۸ گردشگران چینی نیز همچنان به ایران سفر می کنند و این روند رو به رشد است.

پانگ سن دنبال کرد: سال های موخر تعداد اتباع چین که به خارج از کشور سفر کرده اند، افزایش قابل ملاحظه ای داشته است. در این میان زیادی به کشورهای در مسیر یک جاده ـ یک کمربند (جاده ابریشم) عزیمت کردند. سال ۲۰۱۷ تعداد گردشگران چینی که به سایر کشورها عزیمت کردند ۱۲۹ میلیون نفر بوده است.

او پس از آن به ارتباطات طولانی و تمدن درخشان دو کشور اشاره نمود و اضافه کرد: تقویت همکاری های گردشگری مبحث مهمی برای ترویج تعاملات انسانی است. چین به همکاری گردشگری اهمیت زیادی می دهد و متمایل است با طرف ایرانی این سطح همکاری را ارتقاء دهد.

سفیر چین در تهران گفت: با نهایت میل آرزو دارم برپایی این سمینار مجال تازه ای برای افزایش مبادلات فعالین گردشگری دو کشور باشد.

چین را غنیمت بشمارید

وی در ادامه پیام وزیر گردشگری جمهوری خلق چین را قرائت کرد که در آن آمده بود: ««چین و ایران کشورهای متمدنی در دنیا می باشند و برای پیشرفت تمدن جامعه بشری، قسمت خود را ادا کرده اند. بیشتر از دو هزار سال پیش، دو ملت از طریق جاده ابریشم همکاری داشته و با رفت و آمدهای نزدیک، دوستی قدیمی و محکمی را ایجاد نموده اند. سال ۲۰۱۶ نیز چین و ایران دیگربار ارتباطات مشترکی را ایجاد کردند. این ارتباط فصل تازه ای برای دو کشور باز کرد که مجال مهمی برای گسترش همکاری های گردشگری بود.

چین بزرگ ترین منشاء گردشگری دنیا است و علاوه بر این از نظر مقصد جهانگردان، رده چهارم را دارد. ما متمایل هستیم در حوزه هایی مثل تحقیق و توسعه، بازاریابی و تعلیم افراد، همکاری خود را با طرف ایرانی تقویت نماییم. امید دارم فعالین گردشگری چین و ایران این مجال را غنیمت محسوب و به تبادل نظر پرداخت کنند و همکاری های خود را گسترش دهند.»

 یک دهم درصد از گردشگران چینی را هم نداریم

پس از آن سعید اوحدی ـ معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری ـ »با یاد شهدای سانچی اظهارات خود را شروع نمود و در حالی که اهتمام داشت با مثبت نشان دادن فضای سرمایه گذاری در ایران نظر چینی ها را به پروژه های گردشگری جلب کند، گفت: موقعیت سیاسی و اقتصادی ایران و چین بستر شایسته ای برای توسعه تجارت بوده است، اما ایران ظرفیت زیادی برای توسعه همکاری های گردشگری دارد که چینی ها از آن اطلاع ندارند.

وی علاوه بر این به ناتوانی زیرساخت در ایران اشاره نمود و اضافه کرد: رنکینگ ایران در حوزه زیرساخت از بین ۱۳۶ کشور، ۱۱۷ است. علاوه بر این از بین ۱۱۳۳ هتل موجود تنها سه درصد با کیفیت و پنج ستاره می باشند و از ۱۴۰۰ میلیارد دلار درآمد گردشگری دنیا کمتر از نیم درصد قسمت به ایران است. این در حالی است که مقام های عالی رده ایران به اهمیت گردشگری واقف می باشند و بر توسعه آن تاکید کرده اند. مقام معظم رهبری تاکید کرده اند؛ گردشگری کم عارضه ترین صنعت برای کشور است و حتی پنج برابر شدن تعداد گردشگران را مطالبه کرده اند، انتظار وی با علم به ظرفیت کشور، حتی از چشم انداز ۲۰ ساله زیادتر است.

او دنبال کرد: این آمار حدس های ما نیست، لکن پژوهش ها دو و نیم ساله کارشناسان سازمان جهانی جهانگردی آن را تعیین کرده است.

اوحدی علاوه بر این به سطح تعاملات گردشگری ایران و چین اشاره نمود و اضافه کرد: جذب یک میلیون گردشگر در برابر ۱۰۰ میلیون گردشگری که از چین خارج می گردد، رقم قابل ملاحظه ای نیست با این حال ما حتی پذیرای یک دهم درصد از گردشگرانی که هر ساله از این کشور خارج می گردد، نیستیم.

معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری پس از آن به قوانین سرمایه گذاری ایران برای خارجی ها اشاره نمود و گفت: مترقی ترین قوانین جذب سرمایه گذار، مربوط به ایران است. هیچ ریسکی در این حوزه متوجه سرمایه گذار نیست، چون که دولت ما این خطر را قبول نموده است. قوانین سرمایه گذاری در ایران، نفع، سرمایه و اعتبار افزوده را صد درصد تحت بیمه قرار می دهد و هر زمان که سرمایه گذار عزم کند توان دارد نفع و اصل سرمایه خود را از کشور خارج کند.

قسمت غم انگیز ایران از جهان!

در ادامه این گردهمایی، بهمن عشقی ـ دبیرکل اتاق بازرگانی، صنعت های و معادن و کشاورزی تهران ـ

او در ادامه به مبحث نشست اشاره نمود و اضافه کرد: ایران در سال ۲۰۱۵، چهارمین کشور توریست پذیر در خاورمیانه بود، اما علی رغم بیشتر از پنج میلیون گردشگر نتوانسته در بین ۱۰ مقصد با اهمیت آسیایی جایی داشته باشد.

وی دنبال کرد: جمع سفر چینی ها در سال ۲۰۱۶، یک میلیارد و ۲۳۵ میلیون عزیمت بوده که گردش ۱.۲ ۲ تریلیون دلاری را بهمراه داشته، از این ظرفیت بالغ بر ۲۶۰ میلیارد دلار به اتباع دولت چین تعلق داشته است. بی شک چین مهمترین کشور در گردشگری است.

عشقی نیز به تعاملات فرهنگی دو کشور اشاره نمود و اضافه کرد: عمق ارتباطات ایران و چین به ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح برمی گردد. ما تا ۶۰۰ پارسال همچنان مرز مشترک داشتیم و هرگز دو دولت به روی هم تیغ نکشیده اند.

وی گفت: در حال حاضر غیرقابل انکارترین دولت جهان، چین است، این در حالی است که تا سال ۱۹۷۰ میلادی اتحادیه جماهیر شوروی چنین جایگاهی داشت. چین کم کم به کارخانه جهان مبدل می گردد.

این فعال اقتصادی گفت: آنچه این وضع را جبران می کند، صنعت گردشگری است. هر چند که قسمت ایران از درآمد گردشگری جهان غم انگیز است.

وی در ادامه به علاقه مندی چینی ها به برقرار کردن همکاری با ایران از طریق گردشگری اشاره نمود و اضافه کرد: برای برقرار کردن چنین موازنه ای بخش زیادی از کارهای باید در شهر پکن اتفاق بیفتد. راه برای توسعه صلح جهانی و تبادلات تجاری باز نمی توان، مگر با عبور از صنعت گردشگری.

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایسنا، این سمینار با دو پنل تخصصی ارزیابی مشترکات فرهنگی ایران و چین با نگاهی به چالش ها و موانع موجود در توسعه گردشگری و عرضه راهکار با حضور رایزنان سفارت چین در ایران و فعالین بخش خصوصی و البته در غیاب نماینده وزارت خارجه کشورمان ادامه یافت.

چینی ها ایران را با امام خمینی و علی دایی می شناسند

فریدون وردی نژاد ـ سفیر اسبق ایران در چین و مشاور رسانه ای رییس دفتر رییس جمهور ـ که مدیریت این بخش تخصصی را به عهده داشت، به ناتوانی شناخت در بین ملت های دو کشور نسبت به یکدیگر اشاره نمود و اضافه کرد: برداشت هایی که در جامعه عمومی نسبت به فرآورده ها چین وجود دارد، با حقیقت همخوانی ندارد، آنچنان که برداشت های صاحبان سرمایه در چین نسبت به وضع امروز و امنیت ایران با حقیقت ها همخوانی ندارد.

وی به سال هایی که ساکن چین بود اشاره نمود و اضافه کرد: هنوز خیلی ها ایران را با عراق اشتباه می گیرند. در دوره ای باید قطعا اسم امام خمینی (ره)، پرشین و علی دایی را می آوردیم تا متوجه می گردیدند در مورد چه کشوری حرف می زنیم. بر این باورم گردشگری و تقویت فرآیند تخصصی آن که قسمتی از دیپلماسی عمومی و اقتصادی جهان امروز است توان دارد به شناخت دو کشور کمک کند.

به چه سبب ایرانی ها می اندیشند چین یعنی جنس بنجل؟

فریال مستوفی ـ رییس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی ایران ـ نیز به استناد تجربه ای که از بازار تجاری چین داشته است، گفت: سرمایه گذاران خارجی برای اینکه وارد بازار ایران گردند به طرح های توجیه پذیر احتیاج دارند، در نتیجه لازم است برای جذب سرمایه گذار چینی زیادتر به این مبحث اهمیت داده گردد.

وی نیز به ذهنیت های خطایی که مردم کشورمان در مورد چین دارند، اشاره نمود و اضافه کرد: خیلی ها این اعتقاد را دارند که جنس چینی بنجل است، در حالیکه ما خودمان نباید این جنس بنجل را از چین بخریم. ما به شناخت کامل از چین احتیاج داریم. مبحث آن است که همیشه با اروپا کار کرده ایم و شناختی از آنان بدست اورده ایم، ولی با چینی ها اینچنین نبوده ایم.

این ما نبودیم که ریشه بلال رنگ شده را جای زعفران به چینی ها قالب کردیم

جمشید حمزه زاده ـ رییس اتحادیه هتلداران ایران ـ نیز در سخنانی انتقادی نسبت به نحو سفر چینی ها به ایران، ضمن اعلام آمادگی برای گسترش همکاری با چینی ها به منظور برطرف خلاءهای گردشگری به ویژه در بخش رستوران های چینی، گفت: متاسفانه چینی ها جدیدا ترجیح می دهند به جای هتل از منازل مسکونی استفاده نمایند که این مشی آنان بشدت مورد انتقاد عاملان گردشگری ایران است. ما درخواست داریم این وضع با ورود مقام های دو کشور خاتمه پیدا نماید.

رامین ذبیحمند ـ عضو هیات مدیره جامعه راهنمایان ایران ـ ـ نیز با ابراز تاسف نسبت به وضع گردشگری ایران و چین، گفت: روند موجود پایدار نخواهد ماند.

او با انتقاد به مشی بدون کنترل گردشگران چینی در ایران، گفت: در هیچ کشور دنیا گروه های گردشگری اذن ندارند بدون راهنمای رسمی و کارت دار وارد سایت های تاریخی گردند. ما به عنوان راهنمای ایرانی حتی در چین اذن نداریم هنگام بازدید از اماکن تاریخی از تخفیف ها استفاده کنیم، در حالی که چینی ها در ایران به هر شکل که دوست دارند سفر می کنند.

وی گفته بود: با روند موجود در ارتباطات گردشگری ایران و چین توان نداریم خوش بین باشیم، الا اینکه بخش دولتی ایران به پشتیبانی از گردشگری بپا خیزد. باید از آژانس ها پشتیبانی گردد و اذن ندهند هیچ شخصی بدون تور و راهنمای رسمی در ایران سفر کند.

حرمت الله رفیعی ـ رییس هیات مدیره انجمن دفاتر خدمات مسافرتی ایران ـ نیز گفت: چین به همه جا در ایران نفوذ کرده، حتی به آشپزخانه های ما، ولی ما حتی قادر نبوده ایم پذیرای گردشگران این کشور باشیم. خروجی ما به چین زیادتر از ورودی آنان به ایران است. چند سال است که گردشگری وِرد زبان همه شده، از مقام معظم رهبری گرفته تا هر رییس جمهوری که قصد دارد از مردم رأی بگیرد و گردشگری را شعار قرار می دهد، اما با این حال نمی دانیم مشکل چیست که توان نداریم در گردشگری پیشرفت کنیم.

او نیز از اقامت چینی ها در خانه های شخصی انتقاد نمود و گفت: اگر ما بخواهیم این کار را در چین انجام بدهیم یقینا اذن نخواهیم داشت، ولی آنان به سادگی در کشور ما این کار را انجام می دهند.

وی پس از آن به خدمات دهی دانشجوهای چینی در ایران به هموطنان شان که مشکلاتی را برای صنعت گردشگری کشورمان پدید آورده اشاره نمود و اضافه کرد: مشکل اینجاست که توریست چینی از سفر به ایران لذت نمی برد، ولی ما که به آنان خدمات نداده ایم که اکنون زیر سؤال برویم، دوستانش در ایران بوده اند که خدمات ضعیفی داده اند و اکنون آنان را به مبلغان بدی برای گردشگری ایران مبدل کرده اند. این ما نبودیم که رشته های بلال رنگ شده را به جای زعفران به چینی ها به فروش رسیده ایم. ما این کار را انجام نمی دهیم، ایرانی ها اصلا اینطور نیستند.

این فعال گردشگری دنبال کرد: باید از خودمان سؤال کنیم که به چه سبب حضور ایرانی ها در نمایشگاه های چین کمتر شده است. وقتی یک نفر ۲۰ میلیون هزینه می کند تا در نمایشگاه شرکت کند، اما در نتیجه می بیند که گردشگران چینی سراغ هموطنانشان در ایران می رود قطعا از ادامه حضور در این بازار دلسرد می گردند.

تزریق ۱۱۰ میلیارد دلار از چین به کشورهای جاده ابریشم

دوو ـ رییس بخش فرهنگی سفارت چین در ایران ـ در عکس العمل به این انتقادها، گفت: به عنوان نماینده دولت چین در ایران همیشه از آژانس هایی که مجوز داشته اند برای فعالیت های گردشگری پشتیبانی کرده ایم و توقع مان این بود که از کشور ایران، آژانس های دارای صلاحیت وارد عمل گردند.

وی اضافه کرد: غیر از مبحث اقامت، غذای چینی و گسترش رستوران های مورد احتیاج گردشگران چینی برای ما اهمیت زیادی دارد. ما به راهنمای چینی زبان بسیار احتیاج داریم. شاید نبودن چنین امکاناتی موجب شده گردشگران ما به هم ملیت های خود در ایران گرایش پیدا نمایند.

دوو پس از آن به تعاملات فرهنگی دو کشور و گسترش آن از طریق طرح یک جاده ـ یک کمربند اشاره نمود و گفت: گردشگری شاید صنعتی باشد که برای طرفین هیچ ضرری ندارد و بیشترین اعتبار افزوده را حاصل می کند. ما در سال ۲۰۱۶، ۱۵۰ میلیون گردشگر خروجی داشتیم که اعتبار آن نزدیک به ۲۰۰ میلیارد دلار بود. تصمیم گرفته ایم که در پروژه جاده ابریشم ۸۵ میلیون گردشگر را به سمت کشورهای در مسیر این جاده هدایت نماییم. تخمین کرده ایم ۱۱۰ میلیارد دلار از این راه عاید کشورهای در مسیر جاده ابریشم خواهد گردید. این پروژه یقینا در صنعت گردشگری این کشورها تاثیر بسزایی خواهد داشت.

وی اضافه کرد: تعداد گردشگران چینی در حال افزایش است، در نتیجه ارقام بزرگتر و بهتری را از گردشگران چینی توقع داریم.

هر کشور روی یک میز

در ادامه محمد محب خدایی ـ معاون گردشگری کشور ـ با تاکید بر پشتیبانی بخش دولتی از بخش خصوصی، گفت: ما حاضر هستیم برای برطرف ملزومات گردشگران چینی و مشکلات موجود کمک کنیم تا جریان گردشگری از چین در مسیر عادی خود قرار گیرد.

وی پس از آن از ایجاد میز ویژه کشورهای در اولویت گردشگری در این معاونت اطلاع داد و اضافه کرد: نخستین جلسه برای میز عراق تشکیل گردید که بر این اساس ما برای هر کشور به نسبت فرآورده ها مورد احتیاج برنامه ریزی می کنیم.

خدایی از سفارت چین دعوت نمود در میز ویژه این کشور همکاری جدی داشته باشد و راهبردهای مشترک را در مسیر درست تشریح کند.

معاون گردشگری اعتقاد دارد: با یک حرکت آسان میتوان دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بدون توسعه زیرساخت به ظرفیت گردشگری اضافه کرد و ضریب اشغال هتل ها را تا ۸۰ درصد ارتقاء داد.

در حاشیه این سمینار یک روزه، بعضی شرکت های خودروسازی چین در کنار انگشت شمار آژانس های گردشگری فعال در این بازار، غرفه هایی را برپا کرده بودند، علاوه بر این بیشترین حضار چینی در این سمینار عاملان شرکت های خودروسازی و نفتی در ایران بودند.

این نخستین سمینار در سال های پس از گسترش ارتباطات گردشگری ایران و چین بود که تنها به داعیه جذب گردشگران چینی به ایران و نه فرستادن گردشگرانی از ایران به آن کشور، با تمایل و پیگیری سفارت و وزارت گردشگری چین برگزار گردید.

انتهای پیام