گروه: بلیط
تاریخ: 21:30 :: 2019/11/29
چگونه با هواپیما سفر کنیم؟

چگونه با هواپیما سفر کنیم؟ با اینکه سال های زیادی است که در سراسر دنیا پرواز با هواپیما یکی از راحت ترین و سریعترین نوع سفر و جابجایی محسوب می شود اما ممکن است که بعضی ها این سوال برایشان پیش بیاید که چگونه با هواپیما سفر کنیم؟ در این مطلب قصد داریم که به […]

چگونه با هواپیما سفر کنیم؟

با اینکه سال های زیادی است که در سراسر دنیا پرواز با هواپیما یکی از راحت ترین و سریعترین نوع سفر و جابجایی محسوب می شود اما ممکن است که بعضی ها این سوال برایشان پیش بیاید که چگونه با هواپیما سفر کنیم؟ در این مطلب قصد داریم که به این سوال پاسخی جامع و کامل ارائه دهیم و تک تک مراحل پرواز با هواپیما را از ابتدا تا انتها توضیح دهیم. امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار بگیرد .

گام اول)  چک-این (Check-in)، عرضه بلیط، تحویل مرتبه و اخذ کارت پرواز

نخستین گامی که برای یک سفر هوایی می بایست بردارید ، خرید بلیط می باشد. که شما برای خرید بلیط با اقسام بلیط ها و هزینه های مختلـف مواجه می شوید و شانس دارد گزینش برایتان سخت شود. چنان چه از مبدا به مقصد شما پرواز مستقیمی وجود نداشته باشد این کار سخت تر هم می شود . پس پیش از خرید با اشخـاص آشنا و حرفه ای در این زمینه مشـورت نمائید. برای سفر به بیرون از کشور می بایست قطعا پاسپورت خود را به همراه داشته باشید و حداقل شش ماه از تاریخ انقضای آن باقی مانده باشد. مناسـب تر هست علاوه بر پاسپورت ، مدرک شناسایی دیگری نیز همراهتان باشد. چنان چه که سفرتان درون کشور باشد، همراه دارا بودن کارت شناسایی معتبر الزامی می باشد.

پرواز با هواپیما

پرواز با هواپیما

توانایی گزارش ثبت حضور و ثبت نام (Check-in) به شیوه اینترنتی ، در پروازهای داخلی ، از ۲۴ ساعت پیش وجود دارد. ضمناً توانایی چک – این در باجه های اتوماتیک درون فرودگاه نیز وجود دارد. پـس از این که چک – این را انجام دادید ، کارت پرواز خود را اخذ نمایید . در بعضـی از فرودگاه ها این وهله بصورت دستی انجام می گـردد که می بایست اسناد خود را پیش از رسیدن به پیشخوان آماده نمایید . پـس از وهله ی چک – این چنان چه چمدانی همراه ندارید ضـروری است به همراه کارت پرواز پرینت شده در دست ، به گیت پرواز رجوع نمائید.

پرواز با هواپیما

پرواز با هواپیما

یکـی از نکاتی که می بایست به آن دقت نمایید ، لوازمی هست که با خود به فرودگاه می برید. بیشتر شرکت‌های هواپیمایی به مسافرین خود این اجازه را می‌دهند که یک کیف کوچک و یک وسیله فردی مثل لپ‌تاپ همراه خود داشته باشند. این مساله برای کمپانـی های مختلـف متفاوت هست پس می بایست پیش از بستن چمدان برای سفر به وب سایت کمپانـی هواپیمایی رجوع نمایید و قوانین آن کمپانـی را مطالعه نمائید.ضمناً مد نظر داشته باشید برای تعداد و وزن لوازمی که به همراه خود می‌برید، نیز محدودیت‌هایی وجود دارد و شانس دارد که برای وزن و یا تعداد اضافی لوازمتان هزینه زیادتری پرداخت نمایید.

پرواز با هواپیما

پرواز با هواپیما

اگر مرتبه همراهتان هست ، می بایست آن را در جامه دان ها بگذارید و به بخـش بار تحویل هید. زمان تحویل مرتبه به متصدی و اخذ کارت پرواز برچسبی به چمدان شما الصاق می‌شود و برچسب‌های کوچک دیگری روی پاسپورت شما چسبانده می شود . این برچسب‌های کوچک همـان سند تملک مرتبه شماست و حاوی اطلاعات فردی شما از قبیل شماره پرواز، مبدأ، مقصد و تاریخ پرواز است؛ پس هیچوقت تا وقـت گرفتن چمدان و خروج از فرودگاه مقصد آن‌ها را دور نریزید. در زمان تحویل مرتبه به ماموران از زدن برچسب تحویل بر روی وسایل خود اطمینان حاصل نمایید. اين برچسب‌ها به منزله رسيد مرتبه و چمدان‌های شما خواهد بود.

پرواز با هواپیما

پرواز با هواپیما

گام دوم) پرواز با هواپیما : سوار شدن (Boarding)

وظیفه ی خدمه ی پرواز هست که ترتیب سوار شدن مسافران را مشـخص نمایـند ، اغلب مسافران صندلی‌های عقب هواپیما، مسافران بیزینس‌کلاس (Business Class) هستنـد و مسافرانی که نیازهای ویژه ای دارند، در اولویت می باشند . هرچند برخـی وقتها هیچ ترتیبی وجود ندارد که اما این مقوله باعث ترافیک راهرویی در هواپیما می‌شود. به هر حال صرف‌نظـر از ترتیب سوار شدن، شما می‌توانید تا آخرین اعلان پرواز در سالن پرواز بمانید.

حداکثر وزن حمل مرتبه رایگان چقدر است؟

کمپانـی های هواپیمایی قوانین ویـژه خود را دربـاره وزن و تعداد چمدان ها دارد و هزینه ی گزافی بابت اضافه مرتبه می گیرند. پیش از سفر مقررات کمپانـی هوایی پروازتان را قطعا چک نمائید. اغلب ً حداکثر وزن حمل مرتبه رایگان برای هر مسافر در پروازهای داخلی ۲۰ کیلوگرم می باشد. چنان چه مرتبه اضافی داشته باشید خواهید توانست از تخفیف های کمپانـی های هوایی با هماهنگی های ضـروری پیش از پرواز برخوردار شوید. چنان چه مرتبه اضافی شما بیشتر از حد معمول باشد و شما بخواهید از تخفیف‌های خاص بهره گیری نمایید می بایست اضافه‌بار خود را با پایانه‌های باربری به شیوه غیرهمراه بفرستید، در غیر این صورت نرخ اضافه‌بار شما از طریق پایانه‌های مسافری به شیوه همراه خواهد بود.

پرواز با هواپیما

پرواز با هواپیما

شما خواهید توانست در زمان پرواز کیف دستی که حداکثر وزن آن ۴ کیلوگرم و حداکثر کـل ابعاد آن ۱۱۵ سانتی متر باشد را به درون هواپیما ببرید.در وقـت عرضه بلیط و مرتبه به باجه پذیرش، می بایست ساک یا کیف‌دستی مورد نظـر را برای حمل به کابین به مسئول باجه تحویل دهید تا بازبینی گـردد و موقعی تأیید، برچسب ویژه (اتیکت ویژه چمدان کابین) بر روی آن چسبانده شود. اغلب ً مدیریـت ساک‌دستی‌ها زمان چک-این و یا بوردینگ انجام می‌شود. علاوه بر چمدان درون کابین، وسایل دیگری مثل یک عدد پالتو، بارانی، پتو و لوازم تغذیه بچه را نیز می‌توانید بدون پرداخت هزینه درون هواپیما ببرید.

چه وسایل و کالاهایی را می‌توانید با خود به هواپیما ببرید؟

برای تامین امنیت و آسایش پروازها ، قوانین حمل مرتبه وضع شده اند. پس می بایست از این قوانین آگاهی کامل داشته باشید تا روند سفر هوایی شما تسریع گردد. داخل بعضـی اقلام مثل اقسام سلاح‌های گرم و سرد، اقسام دیدنی های جنگی، شکاری و ورزشی، اقسام اشیاء برنده، اقسام ابزار مثل آچار و چکش و حتی اسلحه اسباب‌بازی که شباهت بیشتری به اسلحه حقیقی دارند، به درون کابین هواپیما ممنوع می باشد. حمل بعضـی از اقلام از جمله اقسام مواد آتش زا و منفجره مثل باروت ، ترقه ، دینامیت و مواد منفجره ی پلاستیکـی ، اقسام کپسول و اسپری های شیمیایی تحت فشار مثل گاز اشک آور و اقسام مواد اسیدی و خورنده مثل سرکه ، بخاطر رعایت اصول ایمنی و امنیتی پرواز ممنوع می باشد.

اما  تحت شرایط ویژه ای اجازه‌ی واردکردن مایعات به درون هواپیماها را خواهید داشت. بر حسب قانون آوردن مایعات و ژل‌ها به درون هواپیما وقتی مجاز هست که در مخزن‌های ۱۰۰ گرمی یا کم‌تر قرار گرفته باشند. همـه مخزن‌ها می بایست در یک کیسه‌ی پلاستیکـی و زیپ‌دار با ظرفیت یک لیتر قرار داده شوند. هر مسافر اجازه‌ی حمل تنها یک کیسه‌ حامل مخزن مایعات را دارد. مد نظر داشته باشید این قانون برای مایعاتی هست که در کیف‌های دستی و همراه حمل می‌شوند. از خوراکی‌ها و مایعاتی که توانایی انتقال آن‌ها به انبار هواپیما با شرایط گفته‌شده وجود دارد می‌توان مربا، کره، پنیر، کرم‌ صورت و لوسین،‌ ژل‌ مو و شامپو، ژله، اودکلن، روغن، عطر و آب را نام برد. ضمناً وسایل الکترونیکـی خود مثل لپ‌تاپ، تبلت و تلفن همراه را می‌توانید به کابین هواپیما ببرید و یا به شیوه ایمنی بسته‌بندی و قفل نمایید و در انباری هواپیما بگذارید.

قبل از پرواز به چه نکاتی می بایست دقت کنیم ؟

علاوه بر خرید بلیط و دقت به وسایلی که با خود می برید دقت به نکات پایین هم برای دارا بودن یک پرواز موفق و بدون مساله خالی از لطف نیست.

۱- اگرچه در بیشتر مسائـل پروازها با تاخیر انجام می گردند ، ولی همیشه بهتر هست با در نظـر گرفتن توانایی گیرکردن در ترافیک و.. کمی زودتر از منزل خود بیرون شوید تا دیر به فرودگاه نرسید.

۲- در پروازهای میـان المللی می بایست تا یک و نیم ساعت پیش از پرواز و در پروازهای داخلی تا ۴۵ دقیقه پیش از پرواز می بایست در محل فرودگاه حاضر شده و حضور خود را به متصدیان اعلام نمایید. شما بايستی بليط خود را جهت تعيين شماره صندلی و دريافت كارت سوارشدن به هواپيما به مسئول مربوطه تحويل دهید. پـس از آن دقت نمائيد كه كارت سوار شدن به هواپيما و بليط خود را گم نكنید . سپس شماره صندلی‌تان مشص شده و حسب راهنمایی‌های متصدی مربوطه عمل نمایید .

۳- پـس از تحويل وسایل و مرتبه همراه و تائيد و كنترل بليط و دريافت كارت سوارشدن به هواپيما یا همـان كارت پرواز، نوبت داخل به سالن ترانزيت می‌رسد. در داخل ی این سالن بلیط، کارت شناسایی و کارت پروازتان بوسیـله ماموران امنیتی بازبینی می‌شوند.

۴-  آخرین گام داخل به سالن و انجام بازرسی نهایی هست که تحت تدابیر امنیتی و حفاظتی انجام می گردد. پـس از بازرسی با اعلان شماره پرواز و مقصد به منظور سوار شدن به هواپیما به درون اتوبوس جهت رفتن به باند هواپیما راهنمایی می‌شوید. در زمان داخل به هواپیما بخـشی از کارت پرواز که بوسیـله ماموران مدیریـت جداشده هست را به مهماندار هواپیما نشان بدهید تا آن‌ها شما را به سمت صندلی‌تان راهنمایی نمایـند . پـس از پیدا کردن صندلی خود، نشسته و حسب راهنمایی‌های مهمانداران عمل نمایید .