تاریخ: ۷:۰۲ :: ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
چه طور بدون «قطب نما» در سفر راه خود را پیدا کنیم؟

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از  گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛هرچند امروزه وسیله و لوازم بسیار دقیقی برای جهت‌یابی هنگام سفر‌ها به کمک گردشگران آمده هست، اما بازهم باید برای شرایط اضطراری آماده بود تا با استفاده از عاملان طبیعی یا لوازمی تماما خستین جهت درست را تشخیص داد، در نتیجه فرض کنید […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از  گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛هرچند امروزه وسیله و لوازم بسیار دقیقی برای جهت‌یابی هنگام سفر‌ها به کمک گردشگران آمده هست، اما بازهم باید برای شرایط اضطراری آماده بود تا با استفاده از عاملان طبیعی یا لوازمی تماما خستین جهت درست را تشخیص داد، در نتیجه فرض کنید گم شده‌اید و وسط ناکجا‌آباد ایستاده‌اید و نمی‌دانید چه باید بکنید. دو نکته با اهمیت را در لحظه‌ای که احساس می‌کنید گم شده‌اید فراموش نکنید:

دو نکته با اهمیت را در لحظه‌ای که احساس می‌کنید گم شده‌اید فراموش نکنید:اول اینکه آرامش خودتان را محافظت و دیگر اینکه عاقلانه فکر کنید. شما می‌توانید مدت‌ها بدون غذا زندگی کنید. منحصرا باید آب پیدا کنید.

چگونه بدون قطب‌نما گم نشویم؟

کارهای اولیه

در این مطلب زیادتر از اینکه بخواهیم بدانیم چه مهارت‌هایی برای زنده ماندن لازم هست، اهتمام می‌شود نحوه یافتن راه بدون استفاده از قطب‌نما را یاد دریافت کنیم.

برای آغاز بد نیست از یک ارتفاع بالا بروید و خوب اطراف را نگاه کنید. اهتمام کنید تا ردی از گذر آدم را در حدود خود پیدا کنید. اگر چیزی پیدا نکردید خوب تر هست تصمیم بگیرید که در کدام مسیر باید حرکت کنید.

اگر نقشه‌ای در دست ندارید اهتمام کنید عارضه ها طبیعی اطرافتان را روی یک کاغذ بکشید. شمال و جنوب را همان‌طور که اندکی پایین‌تر خواهیم گفت: روی آن مشخص کنید.

یادتان باشد قرار نیست زیادتر از توانایی‌تان از ارتفاع بالا بروید. اگر خسته بودید باید اندکی استراحت کنید و با اندکی فکر کردن راه دیگری برای جمع‌آوری اطلاعات جهت رهایی به‌دست بیاورید.

آسمان آبی و ابر سفید

با یک روش بسیار دقیق آغاز می‌کنیم. این روش احتیاج به آسمان صاف و زمان فراوان دارد. یکی از محاسن این روش این هست که احتیاج به هیچ وسیله خاصی (که در طبیعت نیست) ندارد. یک شاخه درخت یک متری، دو قلوه سنگ یک اندازه و یک سنگ بزرگتر و چیزی که شبیه به ریسمان برایتان عمل کند، همه وسایلی هست که احتیاج دارید.

در طول روز پیش از ظهر شاخه یک‌متری را به طور عمودی درون زمین فرو ببرید. زمین مورد استفاده برای این روش باید تماما صاف باشد. در فاز بعد در انتهای سایه شاخه یک متری، یکی از قلوه سنگ‌ها را قرار دهید. ریسمان را در انتهای دیگر چوب جایی که به زمین فرو رفته هست، ببندید. سنگ بزرگتر را به ریسمان گره بزنید و از این طریق یک دایره روی خاک ترسیم کنید.

در طول روز سایه شاخه درخت بلند استهر چه به سمت ظهر می‌روید سایه‌ها کوتاه‌تر می‌شود و پس از ظهر روند بلند شدن سایه‌ها دو مرتبه هم تکرار می‌شود.

وقتی سایه در کوتاه‌ترین حد خود قرار دارد باید با یکی از قلوه‌سنگ‌ها در انتهای سایه شاخه درخت، نشانه (ظهر) قرار دهید. سمتی که شاخه سایه‌اش کوتاه‌تر هست در نیم کشور کره شمالی زمین، شمال را نشان می‌دهد. به سادگی می‌توان جنوب، شرق و غرب را پیدا کنید. با تقسیم‌بندی منطقه های به‌دست آمده، می‌توان ساعت درست کرد. این روش بسیار فوری هست و همه چیز را به طور تقریبی به شما نشان می‌دهد.

ستاره‌ای از سرزمین سرد

در طول شب می‌توانید از طریق ستاره‌ها مسیر خود را پیدا کنید و در عین حال مراقب راه رفتن خود در تاریکی باشید، چون که هم امکان دارد لیز بخورید هم اینکه ستاره‌ها را گم کنید و بی‌جهت دور خود بچرخید.

وقتی در نیم کشور کره شمالی گم شده‌اید ستاره قطبی اولین چیزی هست که باید پیدایش کنید. یکی از ساده‌ترین راه‌های پیدا کردن آن، دیدن صورت فلکی دب اکبر (خرس بزرگ) هست. آن را به طور یک ملاقه هم می‌توان در آسمان یافت. اگر فاصله دو ستاره آخر این صورت فلکی را ٥برابر کنید به ستاره قطبی می‌رسید. ستاره قطبی خود اولین ستاره صورت فلکی دب اصغر یا خرس کوچک هست. در نیم کره جنوبی باید صورت فلکی صلیب جنوبی را پیدا کنید.

زیادتر بخوانید:در سفر چه چیزهایی با خود ببریم؟ 

دیجیتال خوب تر هست یا آنالوگ

راه دیگر استفاده از ساعت مچی آنالوگ هست. با استفاده از زمان می‌توانید جهت شمال یا جنوب را پیدا کنید. ساعت را به شکلی دقیق روبه‌روی خود نگه دارید و عقربه ساعت شمار(عقربه کوچک‌تر) را به طرف خورشید نشانه بگیرید. زاویه بین ساعت ١٢ و یک را به دو قسمت تقسیم کنید. امتداد این میانه جنوب هست. این روش برای زمانی خوب هست که در حدود نیمروز قرار دارید.

این مطلبو از دست ندید!  نانوکامپوزیت مستحکم و زیست‌تخریب‌پذیر از الیاف طبیعی کنف ساخته شد

این روز‌ها خیلی‌ها ساعت دیجیتال استفاده می‌کنند. اگر شما هم مثل من ساعت آنالوگ ندارید، روی کاغذ یک ساعت عقربه‌دار نقاشی کنید و بر طبق روش پایین عمل کنید.

از شیوه ای که گفته گردید، می‌توان در روز‌های ابری هم استفاده نمود. با اهمیت پیدا کردن مکان خورشید در آسمان هست.

قطب‌نمای سوزنی اگر بخواهید برای خود قطب‌نما درست کنید احتیاج به یک سوزن نازک و یک لیوان آب دارید. سوزن می‌تواند روی آب شناور باشد اگر آن را به آرامی روی سطح آب قرار دهید منحصرا باید اندکی صبوری به خرج بدهید.

سه راه برای قراردادن سوزن روی آب وجود دارد: سوزن را روی یک تک کاغذ قرار دهید. چه کاغذ شناور بماند یا فرو برود هیچ مشکلی ایجاد نخواهد گردید. اگر کاغذ در آب فرو برود سوزن روی آب شناور می‌ماند. اگر روی سوزن اندکی روغن بمالید کار برایتان آسان‌تر می‌شود. سوزن را با چنگال هم می‌توان به آرامی وارد آب کرد به به صورتی که غرق نشود.

چگونه یک قطب‌نمای سوزنی بسازیم

پیش از اینکه سوزن را در آب بیندازید با مالش دادن آن در یک جهت به آهن‌ربا، چاقو و یا مالیدن آن منحصرا در یک جهت به پارچه ابریشمی یا پنبه‌ای، سوزنْ مغناطیسی یا قطبی درست کنید. مثل سوزن قطب‌نما.

به طور مثال با ٣٠ بار مالش دادن سوزن به آهن‌ربا از جانب خودتان به سمت بیرون، سوزن به اندازه کافی خاصیت آهن‌ربایی پیدا می‌کند. علاوه بر این مالش سر سوزن از پایین به بالا بر پارچه ابریشمی موجب می‌شود که سر سوزن نقطه شمال را نشان دهد. حتی می‌توانید آن را در یک جهت میان مو‌های سر خود بکشید. توجه کنید که همیشه منحصرا در یک جهت مالش دهید.

حال اگر آن را روی یک چوب پنبه یا پوشال کوچک قرار دهید (سوزن را به چوب‌پنبه چسب بزنید، یا درون آن فرو کنید یا در دو طرف سوزن چوب‌پنبه‌هایی کوچک فرو کنید) و روی آب (آب راکد یا ظرفی مملو از آب) شناور کنید، مثل یک قطب‌نما عمل می‌کند و سر سوزن رو به شمال می‌چرخد.

بدون سایه بالا سر

اما اگر سایه‌ای در کار نبود با نشانه‌هایی که در طبیعت هست نیز می‌توان راه را پیدا نمود.اولین راه در جایی به دردتان خواهد خورد که تعداد بسیاری درخت و گیاه وجود داشته باشد.

شاخه‌های درختان زیادتر رو به جنوب که آفتاب بیشتری دارد رشد می‌کنند. البته در یک نگاه کلی می‌توان پی به این مبحث برد، در نتیجه درختان را به طور تکی برانداز نکنید.

خزه‌هایی که روی تنه درختان رشد می‌کند زیادتر گرایش به سمت شمالی درخت دارند تا سمت جنوب آن؛ پس سمت شمالی درخت رطوبت بیشتری دارد.

اگر با تنه بریده یک درخت رو به رو شدید به خط‌های درون تنه توجه کنید. سمت جنوب درخت که زیادتر از آفتاب بهره‌مند هست، زیادتر رشد می‌کند.

در بهار برف سمت جنوبی کوه‌ها زود‌تر از سمت شمالی آن‌ها آب می‌شود. علاوه بر این گیاهانی که سمت جنوبی کوهستان رشد می‌کنند از گیاهان سمت شمال ساقه‌های کلفت‌تری دارند. میوه‌های سمت شمال دیرتر از سمت جنوب کوهستان می‌رسند.

نشانه‌های موجود در طبیعت یک تنه نباید مورد استفاده قرار گیرد، چون که این نشانه‌ها با عاملان دیگری مثل باد تغییر می‌کند.حیوانات هم می‌توانند در یافتن شمال و جنوب به ما کمک کنند. به طور مثال مورچه‌ها خاک لانه‌هایشان را در سمت جنوبی لانه می‌ریزند تا شاید بعدازظهر‌ها از سایه آن تل خاک استفاده نمایند و سنجاب و دارکوب لانه‌هایشان را در سمت شرقی درخت می‌سازند.

مرجع:شهروند