گروه: ورزش
تاریخ: ۱۹:۳۲ :: ۱۳۹۶/۰۵/۲۷
چهر‌ه‌های ملی قومی‌سازی نشوند/مردم باید درباره وابستگی‌های خارجی آگاه باشند

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «احمد ولی مسعود» برادر «احمد شاه مسعود» قهرمان ملی افغانستان اعلام کرد که قومی‌سازی چهره‌های ملی تشدید کننده بحران‌ها در این کشور است. وی همچنین از مردم و جریان‌های سیاسی این کشور خواست تا با گرامیداشت هماهنگ از این چهره‌ها وحدت و همگرایی در افغانستان […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «احمد ولی مسعود» برادر «احمد شاه مسعود» قهرمان ملی افغانستان اعلام کرد که قومی‌سازی چهره‌های ملی تشدید کننده بحران‌ها در این کشور است.

وی همچنین از مردم و جریان‌های سیاسی این کشور خواست تا با گرامیداشت هماهنگ از این چهره‌ها وحدت و همگرایی در افغانستان را تقویت کنند.

مسعود در مراسم بزرگداشت روز استقلال افغانستان گفت که «شاه امان الله» با ایجاد توازن میان قدرت‌های بزرگ موفق به گرفتن استقلال افغانستان از انگلیس شد.

برادر احمدشاه مسعود ادامه داد که امروز با گذشت ۹۸ سال از استقلال این کشور، مردم و نیروهای فعال سیاسی به ویژه رهبران این کشور باید از خود بپرسند که در گفتار و رفتار‌شان چقدر استقلال دارند.

وی در ادامه مهم‌ترین عامل بحران کنونی در افغانستان را وابستگی به قدرت‌های خارجی دانست و اظهار داشت مردم این کشور باید درباره وابستگی‌های سیاسی و اقتصادی آگاهی داشته باشند.

مسعود تاکید کرد که شاه امان الله و برخی دیگر از چهره‌های سیاسی و ملی همچون «احمد شاه مسعود» قهرمان ملی کشور، نماد و الگوهای اجتماعی- سیاسی در کشور هستند، اما برخی تلاش می‌کنند تا با ایجاد تنش و سوء تفاهم، این چهر‌ه‌ها را قومی‌سازی کرده و به تفرقه دامن بزنند.

مسعود چندی پیش نیز گفته بود رویکرد حکومت‌داری در افغانستان از زمان حضور نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۰۱ میلادی همواره بر مبنای تئوری «تفرقه بینداز وحکومت کن» استوار بوده است.

وی همچنین تاکید کرده بود که وحدتی در حکومت وحدت ملی افغانستان وجود ندارد و افزایش اختلاف‌ها باعث فروپاشی سیاسی و ایجاد بحران در افغانستان شده است.

لازم به ذکر است که افغانستان سال ۱۲۹۸ هجری شمسی در زمان حکومت شاه امان الله، استقلال خود را از استعمار انگلیس به دست آورد.