چهار صفر از پول ملی باید کم شود/ با حذف کارت سوخت موافق نبودم

0
اشتراک

چهار صفر از پول ملی باید کم شود/ با حذف کارت سوخت موافق نبودم

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمود بهمنی نماینده مردم البرز در مجلس شورای اسلامی در خصوص برنامه ششم توسعه  "تیتر۱" گفت: بررسی برنامه ششم در مجلس پنج ماه  تمام طول کشید و و چهار ماه در کمیسیون و سه هفته در صحن علنی به صورت سه شیفت  همکاران کار کردند و در نهایت به اتمام رسید، خوشبختانه موارد خوبی در برنامه آمده است.

نماینده مردم ساوجبلاغ هشتگرد و نظرآباد با اشاره به موارد مهم برنامه ششم افزود: برای ایثارگران موارد خوبی به تصویب رسیده است، برای شاغلین و بازنشستگان و تطبیق حقوق کار جدی صورت گرفت تفاوت حقوق برای شاغلین رو حداکثر ۱۰ درصد دیدیم و همسان سازی حقوق و مزایا مصوب و برای رفاه حال مردم میانگین دو سال آخر را ملاک برای سنوات بازنشستگی قرار داده شد.

محمود بهمنی تصریح کرد: ما ۱۵۰۰ هزار مددجوی کمیته امداد امام خمینی(ره) و ۷۰۰ هزار نفر در سازمان بهزیستی داریم که حقوق بسیار اندکی در حد ۴۰ هزار تومان داشتند، در برنامه ۲۰ درصد حقوق را برای اینها در نظر گرفتیم که حدود ۱۸۰ هزار تومان که حداقل امرار معاش را داشته باشند.

وی در خصوص بودجه سال ۹۶ عنوان کرد: انتظار داریم بودجه سال ۹۶ چهارشنبه در صحن مطرح شود و سعی می کنیم ظرف ده روز این را مصوب کنیم تا برود برای شورای نگهبان، در این فاصله شورای برنامه ششم را ایراداتش را برمی گرداند و فرصت کافی برای بررسی در مجلس خواهد بود.

بهمنی اذعان کرد: برنامه ششم توسعه از سال ۹۶ تا سال ۱۴۰۰ خواهد بود البته قرار بود از سال ۹۵ تا ۹۹ باشد که این مسئله تغییر کرد.

رئیس کل سابق بانک مرکزی در خصوص حذف صفر از پول ملی گفت: ما در دولت قبل حدود پنج سال بر سر مسئله حذف صفر از پول ملی کار کردیم و به این نتیجه رسیدیم که چهار صفر از پول ملی حذف شود ولی اجرای آن زمان ما نرسید.

وی ادامه داد: ما اگر یک صفر کنیم واحد ریال ما می شود ده ریال، آیا ما ده ریالی داریم؟ اگر سه صفر حذف کنیم هزار ریالی داریم؟ ما امروز اگر بخواهیم یک صد ریالی را داشته باشیم باید بالای این ارزش پول نیکل سکه بپردازیم و حتی در خصوص اسکناس های صد ریالی، پانصد ریالی و هزار ریالی همین طور است، ما برای اسکناس هزار ریالی باید صد و سی و هفت تومن هزینه کاغذ، چاپ و … را بدهیم.

بهمنی در مورد انتقاد عده ای که حذف صفر باعث تورم می شود اظهار داشت: عده ای مطرح می کنند که این مسئله امکان دارد باعث تورم شود؛ تورم به حجم پول بستگی دارد نه به صفر پول و این مسئله هیچ تاثیری روی تورم نخواهد گذاشت؛ هنوز هیچ تصمیمی که در این خصوص گرفته نشده و این کار بسیار پیچیده ای است و دوستان باید قبلش آمادگی لازم را فراهم کنند.

این کارشناس اقتصاد در باره تجربه دیگر کشورها در زمینه حذف صفر از پول ملی عنوان کرد: ترکیه یک زمانی شش صفر خود را حذف کردند در حالی که تورم ۱۲۰ درصد داشتند، شما نمی توانید یک گونی اسکناس برای خرید همراه ببرید و الان میبینید که این کشور تورم را به نزدیک تک رقمی رساندند و این نتیجه این گونه برنامه ها است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا حامل های انرژی و سوخت برای سال آینده تغییر قیمت نخواهد داشت؟ گفت: نه، امروز نمی توانیم تصمیم بگیریم برای سال آینده، باید ببینیم وضعیت بودجه کشور چگونه خواهد بود، اما فعلاً مجلس افزایش قیمت را در نظر نگرفته است، دولت اگر نتواند بودجه خود را تامین کند وضعیت تغییر خواهد کرد، اصولاً اقتصاد دانها مخالف افزایش قیمت ها نیستند اما معتقدیم باید به همان نسبت قدرت خرید مردم را هم بالا ببریم، ما در بعضی از کالاهای اساسی تا سی درصد افزایش قیمت داریم.

بهمنی با انتقاد از حذف کارت سوخت افزود: با حذف کارت سوخت موافق نبودم، به دلیل اینکه هنوز قیمت های ما با قیمت های جهانی تفاوت دارد، ما هنوز با قاچاق بنزین رو به رو هستیم، ولی اگر کارت بود حداقل می دانستیم چه کسی چه مقدار سوخت مصرف می کند.

نماینده مردم البرز در مجلس در پایان با اشاره به مالیات بر ارزش افزوده گفت: در این دوره پیش بینی کردیم که مالیات بر ارزش افزوده های استان البرز در همین استان مصرف شود و به تهران نرود، کارخانه جات منبع آلودگی برای استان ما هست ولی چون دفاتر مرکزی آنها تهران است مالیاتشان به آنجا می رود و قرار شد که مالیات را آنها دقیقاً در استان هزینه کنیم.

 

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.