تاریخ: ۹:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
چرخ لنگ صنایع دستی در خراسان جنوبی‌؛ هنرمندان‌ مکانی برای عرضه محصولات ‌ندارند

– اخبار استانها – به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از بیرجند، مدتی است گردشگری در کشور و به تبع در خراسان جنوبی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد ظرفیتی که این استان با دارا بودن کویر بکر، جاذبه‌های طبیعی و خدادادی، آسمان پر ستاره شب‌های کویری، چشمه‌های آب معدنی، آبگرم و […]

– اخبار استانها –

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از بیرجند، مدتی است گردشگری در کشور و به تبع در خراسان جنوبی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد ظرفیتی که این استان با دارا بودن کویر بکر، جاذبه‌های طبیعی و خدادادی، آسمان پر ستاره شب‌های کویری، چشمه‌های آب معدنی، آبگرم و دیگر جاذبه‌ها دارد اما مهمترین عاملی که می‌تواند عامل پیشرفت گردشگری و صنایع دستی در خراسان جنوبی شود تامین زیرساخت‌های اصلی است.

البته یکی از مهمترین زیرساخت‌های اصلی یعنی بازارچه‌های صنایع دستی در استان لنگ می‌زند و هنرمندان در برخی از نقاط مکانی برای عرضه محصولات خود ندارند.

صنایع دستی توانایی متحول کردن اقتصاد خراسان‌جنوبی را دارد

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی و گردشگری خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند، با بیان اینکه صنایع دستی توانایی متحول کردن اقتصاد خراسان‌جنوبی را دارد اظهار داشت: با آری گفتن به تولید ملی و صنایع دستی استان اقتصاد خراسان‌جنوبی شکوفا و متحول خواهد شد.

بازارچه صنایع دستی قزوین می‌تواند میزبان همایش‌های بزرگ باشداحداث بزرگترین بازارچه صنایع دستی شمال کشور در آق‌قلاگلستان| بزرگترین بازارچه صنایع دستی شمال کشور در آق‌قلا ساخته می‌شود

حسین عباس‌زاده بیان کرد: با حمایت مردم از صنایع دستی بومی، صنعتگران نیز می‌توانند اقتصاد خراسان‌جنوبی را با کمک صنایع دستی متحول کنند. 

رونق تولید کفش‌های بیرجندی 

وی گفت: یکی از اقداماتی که در سال‌های اخیر صورت گرفته آموزش برخی رشته‌های خاص صنایع دستی چون کفش سنتی بیرجندی است که در حال حاضر ۱۰ کارگاه تولید کفش سنتی در بیرجند فعال است و بسیاری از آنان کفش‌های خود را به دیگر نقاط نیز صادر می‌کنند.

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: در سال ۹۳ دوره آموزشی تولید کفش‌های سنتی را برگزار کردیم که همه این‌ها برای حفظ و ماندگاری صنایع دستی اصیل خراسان‌جنوبی صورت گرفت البته آموزش صنایع دستی در رشته‌ای چون کفش سنتی بیرجندی به صورت استاد شاگردی است و چون حوله بافی به صورت تجمیعی نمی‌توان آموزش داد.

عباس‌زاده با اشاره به راهکارها و تمهیدات برای فروش بیشتر صنایع دشتی و بازاریابی افزود: قرار بود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای احداث یا تکمیل چند بازارچه در استان تخصیص یابد که با وقوع سیل و تحمیل هزینه‌ها به دولت، این رقم محقق نشد.

راه‌اندازی بازارچه دایمی فروش صنایع دستی در تمام شهرستان‌های استان

وی از تخصیص ۱۲۰ میلیون تومان برای احداث بازارچه صنایع دستی در کاروانسرای امینی بیرجند و ۷۰۰ میلیون تومان به منظور توسعه زیرساخت‌های صنایع دستی در روستای جهانی توبافی خراشاد خبر داد و افزود: قرار است ۲۰۰ میلیون تومان دیگر برای بازارچه صنایع دستی ابلاغ شود اما منطقه مدنظر تعیین نشده است.

این مطلبو از دست ندید!  اختصاص ۱۵۵میلیارد ریال اعتبار جهت جبران خسارات سیل در آذربایجان غربی

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی و گردشگری خراسان جنوبی بیان کرد: بازارچه دایمی صنایع دستی در همه شهرستان وجود دارد و در طبس بخش خصوصی پای کار آمده است و فضایی در باغ گلشن پیش‌بینی شد که به دلیل تخصیص نیافتن اعتبار به جایی نرسید.

عباس‌زاده یادآور شد: در خضری نیز با همکاری شهرداری بازارچه ساخته شد و در بیرجند در باغ اکبریه و خانه فیاض بخش بشرویه نیز بازارچه راه‌اندازی شده است اما بقیه شهرستان ها بازارچه موقت دارند.

حق بیمه‌ برخی از هنرمندان قطع شده است

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی و گردشگری خراسان جنوبی با بیان اینکه تا سال ۹۲ حدود ۳۵۰ نفر از هنرمندان صنایع دستی بیمه بودند اما به دلایلی چون عدم تمدید مجوزها و عدم پرداخت حق بیمه به ۲۲۰ نفر رسیده و بیمه آنان قطع شده است افزود: در سال ۹۷ مجلس مصوب کرد برای سال ۹۸ بیمه قالیبافان و هنرمندان صنایع دستی فعال شود.

وی بیان کرد: سهمیه خراسان‌جنوبی برای این بحث ۴۴ نفر است که برای مرحله اول ۳۰ نفر و برای مرحله دوم ۱۴ نفر است  و اسامی متقاضیان را به تهران ارسال کردیم و انتخاب بر اساس اولویت‌ها توسط مرکز صورت می‌گیرد.

عباس‌زاده خاطرنشان کرد: از برنامه‌های میراث فرهنگی برای رونق صنایع دستی ایجاد بازارچه‌های دائمی صنایع دستی در خراسان‌جنوبی است و در بیرجند بازارچه باغ اکبریه را داریم که امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های دقیق شاهد رونق این بازارچه باشیم و در بازار بیرجند نیز کاروانسرای امینی در حال مرمت و بازسازی برای ایجاد بازارچه دائمی صنایع دستی است.

چهار بازارچه دائمی صنایع دستی در خراسان‌جنوبی

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی و گردشگری خراسان جنوبی افزود: در حال حاضر چهار بازارچه دائمی صنایع دستی در خراسان‌جنوبی در شهرهای بیرجند (باغ اکبریه)، خانه فیاض بخش در بشرویه، فردوس و سرایان فعال است و در بسیاری از شهرها نیز مقدمات کار ایجاد بازارچه دائمی در حال فراهم شدن است.