گروه: بلیط
تاریخ: ۹:۱۳ :: ۱۳۹۷/۰۳/۲۷
«چالش آفرین» یا «شادی آفرین»

روزنامه جوان: همین روز گذشته و در حالی که جمعیت بسیاری از مردم در حال تماشا و لذت بردن از فوتبال بودند، در سالن دیگری که اکران یک فیلم سینمایی بر طبق برنامه در حال انجام بود چیزی حدود ۱۰ یا ۱۵ نفر تماشاگر حاضر بود! بعد از گذشت چهار سال از پخش زنده مسابقات […]

روزنامه جوان: همین روز گذشته و در حالی که جمعیت بسیاری از مردم در حال تماشا و لذت بردن از فوتبال بودند، در سالن دیگری که اکران یک فیلم سینمایی بر طبق برنامه در حال انجام بود چیزی حدود ۱۰ یا ۱۵ نفر تماشاگر حاضر بود!

بعد از گذشت چهار سال از پخش زنده مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۱۴ و تجربه اندوزی بکر و بدیعی از طرف سینما داران، سال کنونی هم پخش زنده مسابقات فوتبال جام جهانی روسیه در سالن‌ها و پردیس‌های سینمایی، موجب کشمکش و طرح مجادله‌های لفظی پینگ پونگی بین دو جریان مخالف و قبول کننده گردید. هر چند سر انجام با میدان داری سینما داران مجال تکرار این تجربه جالب و البته تا حدی چالشی در دسترس سینما داران و تماشاگران قرار گرفت؛ اما همچنان طیفی از سینماگران به عنوان اصلی‌ترین مخالفان چنین اقدامی بر موضع های و ادله مخالفتشان ابرام و اصرار دارند.

سینماگران اعتقاد دارند این اقدام سینما داران موجب رکود فروش آثار سینمایی و اجحاف در حق سینما و هنر می‌شود و از سویی سینما داران با طرح این مساله که اختصاص سالن به پخش فوتبال نه فقط هیچ ضربه‌ای به صنعت سینما نمی‌زند لکن موجب رونق قسمتی و بالا رفتن درآمد سینماداران و به تبع آن پویایی و تحرک زیادتر هنر صنعت سینما می‌گردد.

علی سرتیپی به عنوان یکی از فعالین حوزه سینما که هم در بحث توزیع و پخش آثار سینمایی و هم سینما داری، نمونه‌ای قابل اعتنا و تکیه شمرده می‌گردد. سرتیپی به علل گفته شده در جواب به انتقادات سینماگران در ارتباط با به محاق رفتن فیلم و سینما در صورت پخش فوتبال در سالن‌ها به خبرنگار «جوان آنلاین» می‌گوید: از آنجایی که من، هم عضو صنف تهیه کنندگان سینما هستم و هم مدیریت پردیس سینمایی کوروش را برعهده دارم؛ این اتفاق و تصمیم را یک حرکت آوانگارد و البته مدبرانه می‌دانم. حقیقت مساله این هست که من در حوزه‌های تولید، توزیع و پخش و علاوه بر این اکران و نمایش فعالیت دارم و همین مساله موجب شده که بدون هیچگونه سوگیری یا طرفداری بلا وجه و بدون منطق نسبت به موضوعات مترتب بر این اقدام اعلام می‌کنم که این اقدام موجب رونق قسمتی به سینما و کمک خیلی خوبی به جریان فیلمسازی و سالن داری می‌کند. نکته قابل اعتنا این هست که همین روز گذشته و در حالی که جمعیت بسیاری از مردم در حال تماشا و لذت بردن از فوتبال بودند، در سالن دیگری که اکران یک فیلم سینمایی بر طبق برنامه در حال انجام بود چیزی حدود ۱۰ یا ۱۵ نفر تماشاگر حاضر بود!

این مطلبو از دست ندید!  لایحه نرخ کرایه تاکسی، مترو و اتوبوس به شورا رسید

نکته قابل اعتنا این هست که همین روز گذشته و در حالی که جمعیت بسیاری از مردم در حال تماشا و لذت بردن از فوتبال بودند، در سالن دیگری که اکران یک فیلم سینمایی بر طبق برنامه در حال انجام بود چیزی حدود ۱۰ یا ۱۵ نفر تماشاگر حاضر بود!سرتیپی در مورد نرخ بلیط تماشای فوتبال که بر طبق بعضی خبر ها حتی تا رقم ۹۰ هزار تومان هم مخابره گردید، اظهار می‌دارد: این مبحث صحت دارد! ما روز گذشته خبر‌هایی از وجود بلیط ۲۰ هزار تومانی تا یکصد هزار تومانی را هم شنیدیم! البته نرخ بلیط ما همان ۲۰ هزار تومان هست و اعلام رقم‌هایی غیر از این ذی ربط به معامله توسط دلالان و در بازار سیاه بود که موجب تعجب و شگفتی ما نیز گردید.

این پخش کننده سینما با اشاره به اینکه روز گذشته رقم ۵۰۰ میلیون تومان فروش از محل پخش مسابقه فوتبال به گوش رسید، می‌افزاید: امید دارم که این روند ادامه دار باشد و با توجه به اثرگذاری مثبتی که در بین آحاد مردم و قشر‌های متفاوت داشته، بتوانیم به چنین فضا‌هایی پهنه و گستره شمول بیشتری بدهیم.

خوب ترین مساله روز گذشته این بود که مردم با خرسندی و با روحیه‌ای عالی و خوب از سالن‌های سینما بیرون رفتند و به عقیده من ایجاد و استمرار همین شادمانی در بین مردم جامعه خوب ترین اتفاق و نتیجه‌ای بود که ما از چنین تصمیم و اقدامی گرفتیم.

پخش فوتبال از سالن‌های سینما به غیر از بعضی سینماگران مدعی و مطالبه گر جدی تری به نام صدا وسیما هم دارد که به سبب عدم دستیابی به هر گونه انتفاع و درآمد مادی از قِبَلِ چنین سوژه ای، می‌تواند به عنوان یکی از چالش‌های عمده و قسمت خواه برای این اقدام در آینده باشد.