تاریخ: ۱۸:۲۷ :: ۱۳۹۶/۰۶/۲۲
چاقی و بی تحرکی علل اصلی ابتلا به بیماری های مزمن است

فلوریا فتحی یونسی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه بیماری ها تنفسی، دیابت، فشار خون و سرطان از بیماری های خاموش و مزمن قلمداد می شود، افزود: ۷۰ درصد علل ابتلا به این بیماری ها، چاقی است.وی با بیان اینکه تغذیه ناسالم، سبک زندگی غلط، کم تحرکی و […]

فلوریا فتحی یونسی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه بیماری ها تنفسی، دیابت، فشار خون و سرطان از بیماری های خاموش و مزمن قلمداد می شود، افزود: ۷۰ درصد علل ابتلا به این بیماری ها، چاقی است.
وی با بیان اینکه تغذیه ناسالم، سبک زندگی غلط، کم تحرکی و عدم توان کنترل استرس از علل تاثیر گذار در بیماری هاست، گفت: می توان با داشتن سبک زندگی سالم، پیروی از یک نوع رژیم غذایی متنوع و متعادل داشتن تحرک جسمانی و ورزش از چاقی پیشگیری کرد.
فتحی یونسی مصرف روزانه پنج وعده میوه و سبزی معادل ۴۰۰ گرم در برنامه غذایی را ضروری دانست و یادآور شد: میزان مصرف نمک، شکر باید در حد مجاز باشد.
به گفته وی، میزان مصرف مجاز روزانه نمک سه تا پنج گرم است در حالیکه آمارها بیانگر آن است که میزان مصرف نمک مردم بالاتر از میانگین اعلام شده، است.
وی نهادینه کردن فرهنگ سلامت جامعه را نیازمند تغییر نگرش و تغییر رفتار آحاد جامعه دانست و افزود: از آنجا که پیشگیری مقدم بر درمان است، پیشگیری اولیه از ابتلا به بیماری ها جلوگیری می کند و منجر به کاهش هزینه های درمانی می شود.
فتحی یونسی با اشاره به اینکه نیمی از جمعیت جامعه را زنان تشکیل داده اند که نقش مهمی در مدیریت خانواده و تربیت فرزندان دارند، گفت: توانمند سازی بانوان از اولویت های وزارت بهداشت است.
وی با اشاره به اینکه تشخیص زودهنگام بیماری ها ۹۰ درصد از ابتلای به بیماری ها پیشگیری می کند، اضافه کرد: بانوان جامعه با آزمایش ساده می توانند از ابتلای خود به سرطان ها پیشگیری کنند.
وی طرح خطر سنجی بیماری ها را یکی از برنامه ها مرکز بهداشت دانست و افزود: طرح خطر سنجی وضعیت سلامت فرد در جامعه مورد بررسی و سنجش قرار می گیرد و با انجام غربالگری و تست چربی خون و قند خون افراد از وضعیت سلامتی خود در ۱۰ سال آینده آگاه می شوند.
وی تاکید کرد: ارتقای شاخصه ها سلامت یکی از ویژگی های جوامع توسعه یافته است چون ارتقای سطح دانش و آگاهی مردم نقش مهمی در تغییر رفتار آنان و برخورداری از سبک زندگی سالم دارد.
به گفته وی، فرهنگ سلامت و سبک زندگی سالم و ارائه آموزش مهارت های زندگی را باید از ابتدای زندگی و در مدارس و مهدکودک ها آغاز کرد.
فتحی یونسی با اشاره به اینکه مرکز بهداشت سنندج در راستای ارتقای سطح دانش و سلامت جامعه برنامه هایی با هدف توانمند سازی مردم در اولویت قرار داده است، افزود: همه موظف هستند در راستای توانمندسازی زنان جامعه با مرکز بهداشت همکاری کنند.
طبق آمارهای سال ۹۵ حدود ۷۹۶ زن دیابتی، ۲ هزار و پنج نفر زن مبتلا به فشار خون، یک هزار و ۴۸ نفر پردیابت و ۳۳۴ زن سرطانی در سنندج شناسایی شده است.
خبرنگار: شیوا اردلان منش ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
۷۳۵۲/۹۱۰۲