تاریخ: ۲۲:۲۷ :: ۱۳۹۶/۰۵/۰۱
پیشی گرفتن فروش کتاب‌های الکترونیک از کتاب‌های سنتی در برخی جوامع

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، علی اکبر شیرکوند گفت: هر اقدامی که باعث شود تولید محتوا به صورت فرمت‌های صفر و یک انجام گیرد، نشر دیجیتال تلقی می‌شود. وی افزود: ‌این نشر گاهی بر روی یک لوح فشرده، وب سایت، ‌شبکه‌های اجتماعی، اپلیکیشن‌های موبایلی، بازی و … […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، علی اکبر شیرکوند گفت: هر اقدامی که باعث شود تولید محتوا به صورت فرمت‌های صفر و یک انجام گیرد، نشر دیجیتال تلقی می‌شود.

وی افزود: ‌این نشر گاهی بر روی یک لوح فشرده، وب سایت، ‌شبکه‌های اجتماعی، اپلیکیشن‌های موبایلی، بازی و … است و حتی پیام‌های کوتاهی که از طریق پورتال‌های مختلف، بر روی تلفن‌های همراه منتقل می‌شود، شامل تعریف نشر الکترونیک یا دیجیتال و قانون مقررات نشر الکترونیک می‌شود.

شیرکوند با اشاره به سیر روند تحول نشریات و نشر الکترونیک گفت: نشر الکترونیک نخست با رسانه‌های مکتوب آغاز شد و با رسانه‌های الکترونیک، ‌دیجیتال، سایبر، شبکه‌های مجازی و رسانه‌های مبتنی بر موبایل تغییر و تحویل پیدا کرد.

وی سپس به تعریف انواع کتاب‌های الکترونیکی پرداخت و گفت: ‌این کتاب‌ها با توجه به ویژگی‌ها، امکانات و کاربردهایشان به گروه‌های مختلف تقسیم می‌شوند. نخست کتاب‌های الکترونیکی که فقط به صورت متن هستند به این معنا که در این دسته کتاب‌های الکترونیکی فقط شامل اطلاعات متنی هستند و هیچگونه تصویر، نمودار و جزوه آن را شامل نمی‌شوند.

وی افزود: دوم کتاب‌های الکترونیکی دارای تصاویر اسکن شده است که در کنار اطلاعات متنی تعدادی تصویر اسکن شده وجود دارد.

این مطلبو از دست ندید!  ضرورت انجام آمایش زیست محیطی برای استقرار کلبه های شناور در تالاب انزلی

شیرکوند با اشاره به برخی اشکال رسانه‌های دیجیتال گفت: این رسانه‌ها نخست شامل نرم افزارهای رایانه‌ای، دوم بازی‌های رایانه ای، سوم اینترنت، چهارم هنرهای دیجیتال و پنجم تلفن همراه و سرویس‌های مختلف آن است.

وی درباره مشخصات و ویژگی‌های رسانه‌های دیجیتال صحبت کرد و گفت: این مشخصات شامل هزینه کمتر، نزدیک بودن و بی واسطه‌گی ـ چیزی شبیه ارتباط چهره به چهره ـ آزادی از زمان و مکان و زبان است. سایر مشخصات شامل استفاده از مولتی مدیا، سرعت به روز رسانی، قابلیت دسترسی، فقدان محدودیت انتشار و سرعت بازخورد مخاطبان است.

شیرکوند با تأکید بر اینکه سهم بازار نشر الکترونیک در کشورهایی همچون کانادا، انگلیس و آمریکا حدود ۵۰ درصد از بازار کلی صنعت نشر است، افزود: عادت مطالعه الکترونیک کاملا در این جوامع نهادینه شده است اما کاهش فروش کتاب‌های الکترونیک در سال‌های گذشته در چند کشور دلائل مختلف می‌تواند داشته باشد.

وی در پایان گفت: دهه ۱۹۹۰ نشر الکترونیک در جهان فراگیر شد و در کریسمس ۲۰۱۲ برای نخستین بار فروش کتاب‌های الکترونیک از کتاب‌های سنتی پیشی گرفت و کتابخوان شرکت آمازون رکورد جدیدی را ثبت کرد.