گروه: بلیط
تاریخ: ۸:۱۸ :: ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
پیشنهاد شجریان برای کنسل یک نمایش؛ ورود سلبریتی ها به پروژه «اعتصاب بازار»!/ علوی تبار: سیاست ورزی متعارف دیگر پاسخگو نیست

سرویس سیاست مشرق –  «وبلاگ مشرق» » خوانشی همه روزه در لابه لای خبر ها و مطالب رسانه های کشور است. ما در مورد این خوانش البته آنالیز ها و سابقه هایی را نیز در اختیار مخاطب های محترم می گذاریم. شنبه تا چهارشنبه ساعت ۷:۳۰ با بسته مخصوص خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید. ***  پیشنهاد شجریان […]

سرویس سیاست مشرق –  «وبلاگ مشرق» » خوانشی همه روزه در لابه لای خبر ها و مطالب رسانه های کشور است. ما در مورد این خوانش البته آنالیز ها و سابقه هایی را نیز در اختیار مخاطب های محترم می گذاریم. شنبه تا چهارشنبه ساعت ۷:۳۰ با بسته مخصوص خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

پیشنهاد شجریان برای کنسل یک نمایش؛ ورود سلبریتی ها به پروژه «اعتصاب بازار»!

جدیدا خبری رسمی از خانه سینما منتشز شد که طبق آن، منوچهر شاهسواری، مدیر عامل خانه سینما در نشستی خبری، عدم برپایی جشن خانه سینما را در سال جاری اعلام نموده است.

او در توضیح این اقدام که همه ساله برگزار می گردید، گفته است: آنچه اعلام می نمایم شاید با فضای کنونی به شکلی هم پیمانی داشته باشد و در حالی که از زوایای گوناگون تعرضات اقتصادی و فرهنگی وارد می شود، باید قسمت خود را ادا کنیم.

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرآنلاین، شاهسواری تبیین می کند:

ایام پرغصه و پرقصه ای را می گذرانیم و به اتکای آن رمز عمیق تاریخ ما که وطن دوستی را در خود دارد، سال کنونی طبق سیاست چند سال خود که می گوید سینمای ایران قابل تفکیک نیست و رو به مردم ایران دارد، تصمیم گرفتیم جشن سینما را با داوری خوب به قوت اجرا کنیم اما از مراسم بزرگ و هزینه مازاد اجتناب می کنیم.

او با بیان اینکه عدم برپایی جشن سال کنونی یک تصمیم جمعی بود، گفته است:

چنین تصمیمی برای ما سخت بود چون قرار بود یک روز خوش دارا باشیم ولی این یک تصمیم جمعی بود. مجوز این کار باید از رییس جشن هم گرفته می گردید و خرسندم که از سوی آقای نصیریان تشویق هم گردیدیم.[۱]

علاوه بر این طی روزهای اخیر، مهدی پاکدل، از بازیگران سینما و تئاتر نیز متنی را به نقل از ارتباطات عمومی کنسرت_نمایش «سی» (که خود از بازیگران آن است) منتشر نمود که در آن با اهتمام بر پایانی شدن پروژه برای نمایش و آمادگی همه عاملان برای اجرای این نمایش، آمده بود:

«به علت مساعد نبودن شرایط اجتماعی و خاص و مخصوص بودن پروژه “سی”، به صلاحدید و پیشنهاد همایون شجریان، در نشستی سریع با حضور سهراب پورناظری، حسن معجونی، تهمورس پورناظری(مدیریت پروژه) و محمدرضا حسین زاده(مدیریت تولید) و سر انجام تمامی عاملان سی، مجوز این کار باید از رییس جشن هم گرفته می گردید و خرسندم که از سوی آقای نصیریان تشویق هم گردیدیم.»

*ظاهر امر این است که این هر دو رویداد سینمایی و نمایشی برای همدردی با مشکلات مردم و چیزی به اسم «بحران اقتصادی» کنسل شده اند!

و مشخص هم نیست که آیا ربط و رابطه ای میان گردانندگان این دو رویداد بوده است یا خیر؟

با مشورت و تصمیم جمعی، این پروژه به حالت انتظار درآمد تا در زمانی خوب تر و در روزگاری مهربان تر، با دلی خوش تر و اذهانی سبک بال تر در روزگاری که مردم شریف این مرز و بوم غم ها و نگرانی های معیشتی کمتری نسبت به حال و آینده خود دارا باشند و زمین و زمان محکم تری زیر پایشان باشد به فاز ی اجرا درآید.

»اما امر مسلم آنست که در هیچ فرهنگ و هیچ کشوری، قاعده همدردی و معیت این نیست که گروه ها و عاملان فرهنگی دست به رفتاری اعتصاب گونه بزنند که نتیجه آن سیاه نشان دادن وضعیت کشور و حکومت باشد.

آیا این انتظار زیادی بود که گروه نمایش «سی» برای همدردی با مردم، چند اکران رایگان برگزار می کرد؟!

اصلا آیا خوب تر نبود بعضی تئاتری ها و سینمایی های ایران، برای همدردی با مردم، در بلیط های چند صد هزار تومانی و حتی «بلیط یک میلیون تومانی» بعضی نمایش های خاص[۲] تخفیف می دادند تا مردم با امید بیشتری به مواجهه با مشکلات روزمره بپردازند؟!

آیا این سلبریتی ها حاضر هستند یکی و فقط یکی از کنسرت های خود را رایگان برگزار کنند تا این ژست همدردی باورپذیرتر باشد؟!

البته غیر از این سؤالات، انگاره های بدبینانه ای هم در مورد کارهای اعتصاب گونه بعضی مجامع نمایشی و سینمایی وجود دارد که بایستی آنان را در چارچوب «فتنه اقتصادی» و «ناامیدسازی مردم» در حقیقت پر بدیهی بود که اگر بعضی سلبریتی ها و مجامع سینمایی و نمایشی اراده ای برای همدردی و همیاری با مردم دارند بایستی نسبت به روحیه دادن به مردم و امیدبخشی به جامعه اقدام می کردند نه اینکه در یک حرکت عجیب نه فقط کارهای خود را کنسل کنند لکن در روی دیگر ماجرا همچنان به زندگی لاکچری، سفرهای خارجی و نمایش های گرانقیمت و طعنه هایی که به مردم می اندازند، مشغول باشند.

آنالیز کرد.

بازار کنسرت های موسیقی نیز داغ داغ است و کنسرت های بعضی خوانندگان تنها در ۱۰ دقیقه دچار sold out لازم به اشاره است که تأکیدات عاملان نمایشی ذکر شده بر سیاه و بحرانی بودن وضعیت اقتصادی کشور در حالیست که قیمت فروش سینمای ایران در بهار سال کنونی ۴۶ درصد نسبت به مدت همانند سال گذشته رشد داشته و توانسته یک رکورد را در تاریخ سینمای ایران بر جا بگذارد.

یا به فروش رسیده شدن تمام بلیط ها می شود.[۳]

جالب آنکه یکی از خوانندگان کشور در سال گذشته طی ۵ ماه ۲۳۰ کنسرت را برگزار کرده که فقط چند مورد آنان در خارج از کشور برگزار شده اند و مابقی کاملا ذی ربط به داخل ایران بوده است.

[۳]گالری ها و تماشاخانه های سطح شهر تهران نیز در شرایطی که مدعا می شود رونق وجود ندارد؛ بصورت تمام وقت مشغول به کار هستند و وقت ها آنان نیز تا سال آینده رزرو شده است و جای تهی ندارند.

این خبر ها به این علت به استحضار مخاطب های محترم رسید تا بیان شود اولا سبب مشکلات اقتصادی مردم برای تعطیلی کارهای فرهنگی و نمایشی بعضی سلبریتی ها یک سبب پذیرفته گردیده و عقلانی نیست و ثانیا مساله «بحران» نیز چندان حقیقی به نظر نمی آید.

اقتصاد ایران هم حالا در جایگاه هجدهم جهانی قرار دارد، ضریب جینی در ایران از آمریکا و چین و روسیه بالاتر است، قیمت بیکاری ۱۲ درصدی در ایران تنها ۷ درصد از نرمال جهانی بالاتر است که آنهم روند کاهنده دارد (مقایسه شود با قیمت بیکاری ۲۵ درصدی در اسپانیا) و میزان درآمدهای مالیاتی کشور نیز به ۲ برابر درآمد نفتی فرا رسیده است…

تطابق دادن این حقیقت ها با مشکلاتی که در افواه وجود دارد و تعدادی در میان سلبریتی ها و سیاسیون چپ بر آنان اهتمام دارند، مؤید نتیجه های زیادی است.

بعضی محافل تحلیلی اعتقاد دارند دشمن چند سالیست که پروژه «فتنه اقتصادی» و اعتراض ظالمانه را طراحی کرده و توسط عواملی در داخل مشغول به ثمر نشاندن آن است.

***

علوی تبار: سیاست ورزی متعارف دیگر پاسخگو نیست

«علیرضا علوی تبار»، فعال اصلاح طلب و از تئوریسین های این جریان خاص سیاسی، جدیدا طی یادداشتی مطوّل در روزنامه اعتماد به این مساله پرداخت که رویداد شومی که پیش لرزه آن در اغتشاشات دیماه ۹۶ اتفاق افتاد.

او طی ۸ اپیزود به زعم خود اثبات می نماید که شرایط بحرانی و نامتعارف است و پس از آن می نویسد:

وضعیت ایران بحرانی و حتی در حد مصیبت است و در نتیجه سیاست ورزی متعارف دیگر پاسخگو نیست. حال باید توضیح دهیم که سیاست ورزی عادی و متعارف (که در این وضعیت جواب نمی دهد) چیست؟

در قسمتی از جواب علوی تبار به این سوال خود فرما که طی آن به ۴ کانون از عمل سیاسی متعارف _که در وضعیت فعلی پاسخگو نیست!_ اشاره شده، آمده است:

«روشن گردید که به چه سبب نمی شود وضعیت فعلی را عادی و متعارف تلقی کرد. حال باید توضیح دهیم که سیاست ورزی عادی و متعارف (که در این وضعیت جواب نمی دهد) چیست؟«با توجه به تجربه جوامع متفاوت در مقابله مسالمت آمیز سیاسی برای ایجاد تغییر از چند روش و وسیله متفاوت استفاده می شود… از طریق تشکل های صنفی و نهادهای مدنی، ج ( مهمترین آنان عبارت هستند از: الف) صندوق رای و کوشش برای تغییر ترکیب نهادهای انتخابی حکومت، ب) مطالبه گری صنفی، جنسی، قومی و. از طریق تشکل های صنفی و نهادهای مدنی، جاعتراض های خیابانی، د) اعتصاب.»

مقابله سیاسی عادی تنها به استفاده از دو وسیله اول (صندوق رای، مطالبه گری) محدود می شود و بهره گیری از دو وسیله دیگر را به سبب امکان سوءبرداشت یا سوءاستفاده کنار می گذارد.[۴]

*»این فعال اصلاح طلب در بخش دیگری از یادداشت خود نیز بر کارهای نوآورانه در کارهای متعارف اهتمام کرده است. نخست اینکه سیاست ورزی متعارف (یعنی صندوق رأی و مطالبه گری صنفی) دیگر جواب نمی دهد و دوم اینکه راه های دیگر نظیر اعتراض خیابانی هم است!

[۴]*به زعم ما یادداشت علوی تبار دو استرس و اهتمام کلیدی زیادتر ندارد.

نخست اینکه سیاست ورزی متعارف (یعنی صندوق رأی و مطالبه گری صنفی) دیگر جواب نمی دهد و دوم اینکه راه های دیگر نظیر اعتراض خیابانی هم است!گرچه نویسنده در یادداشت خود اشاره کرده است که معتقد به نوآوری در اقدمات متعارف است اما هم او در یادداشت خود معترف است که مادام که نظارت های شورای نگهبان وجود داشته باشد و نهادهای انتصابی کشور هم تحولات مورد انتظار(اصلاح طلبان) را نداشته باشند، صندوق رأی نیز حتی در صورت موفقیت، بی کاربرد می باشد… یعنی سمت «به زعم ما علوی تبار در حال اشاره به همان سمتی است که حجاریان در چند پارسال با انگشت نشان داده بود.[۵]

یعنی سمت«خیابان».

او چند ماه قبل طی اظهاراتی در یک مرکز دولتی بیان کرد:

[۵]خاصّه اینکه علوی تبار در گفت وگو های قبلی خود نشان داده است به چیزی تحت عنوان «حرکت خیابانی میلیونی» زیادتر علاقه مند است تا نوآوری در اعمال سیاس ورزی متعارف. می اندیشم نقطه عطفی در ایران در حال اتفاق افتادن است و ایران احتیاج به یک تغییر بنیادین دارد. تحولی که امید دارم برای انجام شدن آن جامعه ما وارد یک دوره از خشونت فراگیر نشود... یادتان باشد ما در همین تهران تظاهرات سه میلیونی مسالمت آمیز هم داشته ایم؛ یعنی می شود نیروی اجتماعی بزرگ تری نیز فراهم کرد، بدون آنکه به خشونت منتهی شود.

او تبیین کرده بود: باید جامعه خودمان را بسیج کنیم؛ ما به حضور جمهور احتیاج داریم؛ جمهور باید یک دیگربار نقش خود را در بنیان گذاری ایفا کند.[۶]

بگذارید با صراحت بگویم که اعتقاد ندارم که زمان زیادی داریم.

***

می اندیشم نقطه عطفی در ایران در حال اتفاق افتادن است و ایران احتیاج به یک تغییر بنیادین دارد…!

«غلامرضا انصاری»، فعال اصلاح طلب و عضو حزب وحدت ملت جدیدا در گفت و گو با ایسنا گفته است:

« یادتان باشد ما در همین تهران تظاهرات سه میلیونی مسالمت آمیز هم داشته ایم؛ یعنی می شود نیروی اجتماعی بزرگ تری نیز فراهم کرد، بدون آنکه به خشونت منتهی شود…بعضی اعتقاد دارند معنی جمله به کار رفته از سوی علوی تبار مبنی بر «ایفای نقش جمهور در بنیانگذاری!» چیزی غیر از «عملکرد نامتعارف قسمتی از مردم در کف خیابان برای تغییر حکومت» توان ندارد باشد. امروز آنان بیشتر زندان هایشان را به جایگاه ها فرهنگی مبدل کرده اند؛ چه شده است که ما روز به روز بر زندان هایمان می افزاییم؟»[۷]

*عضو حزب وحدت ملت: بیشتر کشورهای توسعه یافته زندانهایشان را به جایگاه ها فرهنگی مبدل کرده اند ولی ما.

معلوم نیست آمریکا و انگلیس و آلمان و غیره چه طور اکثریت یا تمام زندان های خود را به بنیاد فرهنگی مبدل کرده اند که ایران هم حالا در آخر صف مانده است و هیچ شخص و رسانه ای هم از این رویداد خبری ندارد؟!

!«گذاشته ایم عارضه هایی نظیر اعتیاد و کودکان خیابانی و.

به وجود بیاید بعد برایش محل حفظ پیدا نماییم در حالیکه کشورهای توسعه یافته که ما اعتقاد داریم اعتبار های اخلاقی و دینی ما از آنان بالاتر است عارضه ها را ازباپرداختن به علتهاوپیچیدن نسخه مناسب برای معالجه بنیادی توجه و جلوی بروز آن را می گیرند.

*بایستی اقرار کرد که طرح بعضی اصلاح طلبان برای سیاه نمایی و بحران نمایی از وضعیت کشور به حالتی غیر قابل تحمل و تهوّع آور فرا رسیده است…

***

۱_ https://www.khabaronline.ir/detail/788985/culture/cinema

2_ https://www.isna.ir/news/96050200763/

3_ https://www.khabaronline.ir/detail/706090/culture/music

4_ http://www.magiran.com/npview.asp?ID=3769776

5_ https://roozame.com/detail/5787993

6_ mshrgh.ir/833235

7_ https://www.isna.ir/news/97042211684/