تاریخ: ۱:۵۰ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۷

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایسنا، طبق قانون برنامه چهارم و پنجم توسعه قرار بود بیمه های تجاری ۱۰ درصد از حق بیمه شخص ثالث، سرنشین و اضافی را به وزارت بهداشت پرداخت کنند تا معالجه مصدومان ترافیکی در بیمارستان های دولتی رایگان و مشکلات مردم در این حوزه برطرف و مراجعه […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایسنا، طبق قانون برنامه چهارم و پنجم توسعه قرار بود بیمه های تجاری ۱۰ درصد از حق بیمه شخص ثالث، سرنشین و اضافی را به وزارت بهداشت پرداخت کنند تا معالجه مصدومان ترافیکی در بیمارستان های دولتی رایگان و مشکلات مردم در این حوزه برطرف و مراجعه گردد. این درحالیست که وزارت بهداشتی ها به طور مستمر از دیرکرد در پرداخت این قسمت از سوی بیمه های تجاری گلایه دارند و بیان می کنند با اینکه این سازمان های بیمه گر تجاری ابتدا پول را از مردم می گیرند و پس از آن آنان را بیمه می کنند، اما قسمت ۱۰ درصدی وزارت بهداشت را برای معالجه مصدومان نمی پردازند. به طوریکه حالا بدهی شان به وزارت بهداشت به ۱۰۰۰ میلیارد تومان دست یافته هست. اما باید سؤال کرد پول معالجه مردم که پیشتر به جیب بیمه های تجاری رفته هست، در کجا خرج شده و به چه سبب آنان هنوز قسمت معالجه مردم را از این پول پرداخت نکرده اند؟.  

 دکتر رضایی، رییس اداره بودجه معاونت معالجه وزارت بهداشت در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به عدم پرداخت هزینه معالجه رایگان مصدومان ترافیکی از سوی بیمه های تجاری، اظهار کرد: از سال ۱۳۸۴ با توجه به مشکلاتی که در تامین مالی معالجه مصدومان ترافیکی توسط بیمه های تجاری و پایه، برای بیمارستان ها و جایگاه ها درمانی ایجاد شده بود، دولت و مجلس در ماده ای تحت عنوان ماده ۹۲ در قانون برنامه چهارم توسعه گنجاندند. بر طبق این قانون بیمه های تجاری موظف گردیدند ۱۰ درصد بیمه شخص ثالث، سرنشین و اضافی را به حساب درآمد مخصوص وزارت بهداشت واریز کنند تا این ۱۰ درصد صرف معالجه مصدومان ترافیکی طبق تعرفه های دولتی گردد.

وی با بیان اینکه این قانون در برنامه پنجم توسعه هم تحت عنوان بند “ب” بر این اساس بیمه های تجاری موظف می باشند، ۱۰ درصد بیمه شخص ثالث، سرنشین و اضافی را به حساب وزارت بهداشت واریز کنند. البته تفاوت ماده ۳۷ برنامه پنجم توسعه با ماده ۹۲ برنامه چهارم توسعه این بود که در ماده ۹۲ اعلام گردیده بود بیمه ها پول را از مردم دریافت کرده و به وزارت بهداشت پرداخت کنند. این درحالیست که بیمه ها همزمان که پول بیمه را از مردم می گرفتند، آن را به حساب وزارت بهداشت واریز نمی کردند. بدین ترتیب این پول را در حساب های خود نگه می داشتند و دیر به حساب وزارت بهداشت واریز می کردند.

رضایی دنبال کرد: در نتیجه در ماده ۳۷ قانون برنامه پنجم توسعه اعلام گردید که همزمان با دریافت پول بیمه از مردم سریعا این پول به حساب وزارت بهداشت واریز گردد. باید توجه کرد که بیمه های تجاری تا زمانیکه پول را از فرد نگیرند، وی را بیمه نمی کنند. در نتیجه آنان پول را از مردم می گیرند، اما آن را دیر به حساب وزارت بهداشت واریز می کنند. از سویی کار وزارت بهداشت خدمت رسانی به مردم هست و این وزارتخانه پایبند به قانون، مصدومان تصادفی را به طور رایگان در بیمارستان ها معالجه می کند.

رییس اداره بودجه معاونت معالجه وزارت بهداشت با بیان اینکه متاسفانه بیمه های تجاری به قانون تمکین نمی کنند، گفت: به طوریکه اولا همزمانی که پول را از مردم می گیرند، نه تنها آن را به حساب وزارت بهداشت واریز نمی کنند، لکن با دیرکرد بسیار بسیاری این کار را انجام می دهند. گاهی هم با اینکه پول را از مردم دریافت کرده اند، اصلا ۱۰ درصد را به وزارت بهداشت نمی دهند.

این مطلبو از دست ندید!  خط و نشان طبیعت برای ساکنان حریم رودخانه ها/منوجان میزبان فوتبال جوانان کشور

تعداد مصدومان ترافیکی در حال افزایش هست

رضایی با بیان اینکه در حال حاضر بیمه های تجاری بیشتر از ۱۰۰۰ میلیارد تومان به وزارت بهداشت بدهکارند، گفت: این درحالیست که مصدومان ترافیکی در بیمارستان ها با توجه به شرایط جاده های کشور و با توجه به نوع خودروهایمان نه تنها کاهش نمی یابد، لکن روزبروز در حال افزایش می باشند. وزارت بهداشت نیز بنا به وظیفه، آنان را به طور رایگان معالجه و حتی لوازم مصرفی آنان را هم در محل بیمارستان تامین می کند، اما بیمه های تجاری پول را از مردم می گیرند و قسمت وزارت بهداشت را هم نمی دهند.

وی از اعلام ورشکستگی یکی از این صندوق های بیمه تجاری به اسم بیمه توسعه، اطلاع داد و گفت: ما از این بیمه تجاری شکایت کرده ایم و موظف هست که پول وزارت بهداشت را بپردازد. به هر حال اینکه ورشکست شده هست، سبب نمی توان که پولی را که از مردم دریافت کرده، ندهد. در حال حاضر اگر کسی بخواهد ماشینش را بیمه کند، ابتدا باید پول بیمه را پراخت کرده و یا پیش پرداختی بدهد.

رییس اداره بودجه معاونت معالجه وزارت بهداشت با بیان اینکه ما با این بیمه های تجاری جلسه گذاشتیم و نوشته ها بسیاری کرده ایم، گفت: اما متاسفانه هنوز اقدام عاجلی برای پرداخت پول وزارت بهداشت از سوی آنان انجام نشده هست. به هر حال ظرفیت مطالبات وزارت بهداشت از بیمه ها افزایش یافته هست. در نتیجه یا بیمه ها باید از قانون تمکین کنند و پول مردم را بابت معالجه رایگان مصدومان ترافیکی به وزارت بهداشت پرداخت کنند یا اینکه وزارت بهداشت وادار هست کارهای قانونی و حقوقی در این مورد انجام دهد.

رضایی تاکید کرد: در مواردی که بیمه های پایه در پرداخت مطالبات دیرکرد دارند، بیان می کنند ما از مراجع عمومی دولت پولمان را دریافت می کنیم و دولت پولمان را با دیرکرد می دهد؛ چراکه نفت ارزان شده و وضع بودجه مناسب نیست. در نتیجه پول وزارت بهداشت را هم با دیرکرد می دهیم. این درحالیست که  بیمه های تجاری پول بیمه را ابتدا از مردم می گیرند و تاخیرشان در پرداخت پول وزارت بهداشت قابل قبول نیست.

وی علاوه بر این گفت: بیمه های تجاری به تعداد ماشین ها و موتورهایی که در کشو وجود دارد، از مردم پول می گیرند، باید سؤال کرد که این پول کجا می رود؟. به چه سبب ۱۰ درصد قسمت وزارت بهداشت را نمی دهند. در نتیجه سازمان های نظارتی مثل سازمان بازرسی و دیوان محاسبه های باید از این بیمه ها حساب رسی کنند تا نگاه کنیم پول مردم برای چه مصارفی خرج می گردد.

انتهای پیام