گروه: اخبار
تاریخ: ۱۵:۱۲ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
پنجاه اختراعی که اقتصاد پیشرفته را شکل داد

   آتلانتیک| تیم هارفورد،    تیم هارفورد، یک کتاب تازه پنجاه اختراع بزرگی را ارزیابی می کند که اقتصاد پیشرفته را شکل داده اند. تیم هارفوردِ اقتصاددان در این کتاب به ارزیابی اختراعاتی پرداخته که زندگانی کسی و اجتماعی ما را دگرگون کرده هست و توضیح می دهد که به چه علت اختراع سیم خاردار انقلاب […]

 پنجاه اختراعی که اقتصاد پیشرفته را شکل داد
  آتلانتیک| تیم هارفورد،    تیم هارفورد، یک کتاب تازه پنجاه اختراع بزرگی را ارزیابی می کند که اقتصاد پیشرفته را شکل داده اند. تیم هارفوردِ اقتصاددان در این کتاب به ارزیابی اختراعاتی پرداخته که زندگانی کسی و اجتماعی ما را دگرگون کرده هست و توضیح می دهد که به چه علت اختراع سیم خاردار انقلاب بود، پول کاغذی تصادف بود و سامانه های گرمایش، هواسازی و تهویۀ مطبوع باعث افزایش بهره وری در تولید بودند. دِرِک تامسون دربارۀ چند مورد از برجسته ترین اختراع های کتاب با هارفورد گفت وگو کرده هست.

  در سال ۱۹۰۲ کارگرانِ شرکت چاپ و لیتوگرافی سَکت و ویلهلمز در نیویورک، از شدت گرما و رطوبتِ تابستان کلافه شده بودند؛ گرما و حرارتی که باعث دگرگونی شکل کاغذ ها و خرابی چاپ هایشان می گردید. 

او دریافت که دستگاه هواساز او آنقدر پیش رفت تا به تولید انبوه نخستین تهویه مطبوع پیشرفته در شرکت کریر دست یافت، که تاکنون هم یکی از بزرگترین تولیدکنندگان سامانه گرمایش، هواسازی و تهویه مطبوع در دنیا شمرده می گردد. گسترۀ تاثیر تهویه مطبوع زیاد فراتر از چاپ پیشرفته بود، این نوآوری به بهره وری بین المللی، کوچ و حتی سیاست شکل تازهی بخشید.

داستان تهویه مطبوع و ۴۹ توسعه علمی دیگر، مبحث کتابی تازه هست به نام پنجاه اختراعی که اقتصاد پیشرفته را شکل داد، نوشتۀ تیم هارفورد، اقتصاددان و ستون نویس فایننشیال تایمز. من جدیدا با او دربارۀ ارزشمند ترین پیشنهاد های کتابش گفت وگو کردم.

درک تامسون: مدت ها پیش از اختراع کریر، آدم ها میل به خنک کردن خود داشتند.

تیم هارفورد: حقیقتاً، خنک کردن اشیا دشوار بود! پیش از اختراع تهویه مطبوع، می بایست، چیزی که زیاد سرد هست را بر می داشتید و به نقاطی داغ، جابه جا می کردید. زمانی این تکه های یخ برای بکارگیری ذوب می گردیدند، هوا را از بوی نامطبوع پر می کردند.

تامسون: دقیقاً، خداوند را شکر بابت اختراع ویلیس کریر! اثرها بین المللی تهویۀ مطبوع که شما شرح می کنید، شگفت انگیزند. شما به نقل از استیون جانسون گفته اید که تهویۀ مطبوع بازنشستگان محافظه کار را قادر کرد که به جنوب و غرب بروند، و به این ترتیب، دلیل انتخاب رونالد ریگان گردید.

هارفورد: بله، و البته ضروری هست دورنمایی بین المللی را نیز مدنظر قرار داد. این اختراع، تن ها ایالات متحده را دگرگون نکرد؛ لکن دنیا را دگرگونی داد. این بدان معناست که تهویه مطبوع، ما را کاراتر کرده هست، علاوه بر این با احداث تراکم در سنگاپور، مردم را قادر می سازد به مدتی طولانی تر کار کنند و دنیا را به جایی غنی تر بدل سازند. تهویه مطبوع سویه ای تاریک نیز دارد. این واحدهای تهویه، دمای داخل را خنک می کنند، ولی، خورۀ انرژی اند و در گرمایش بین المللی سهیم اند.

تامسون: نخستین اختراع موجود در کتاب، گاوآهن تامسون: نخستین اختراع موجود در کتاب، هست که زمینه سازِ انقلاب در قسمت کشاورزی گردید. »

اختراع دوم در کتاب گرامافون »اختراع دوم در کتاب است؛ که به بیشترِ خوانندگان اذن داد در منزل های سراسر دنیا، طنین افکن گردند، به طوری که ستارگان جایی به ستارگان بین المللی مبدل گردیدند. آیا تفکر می کنید که فناوری، ذاتاً اثر سوپراستار ۲ و نابرابری را پدید می آورد؟

اول اینکه آیا فناوری به طور مستمر بر نابرابری می افزاید؟ دوم اینکه، آیا سیاست توان دارد آن را جبران کند؟

نمونۀ معروف فناوری ای که کارگران را از کار بی کار کرد، دستگاه بافندگی خودروی بود، که معروف هست از طریق لادایت ها ۳ تخریب گردید.    اما به عقیده من می توان گفت که آن دستگاه ها در حقیقت نابرابری سودی را کم شدن دادند، زیرا کارگران کم تخصص تر نیز می موفق شدند از این دستگاه های بافندگی تازه، بکارگیری کنند و از این مسیر پول زیادتری به دست آورند.

اما سیاست و حقوق می باشند که بر اساس مرسوم برندگان فناوری را تشخیص می کنند.

آآیا سیاست توان دارد نابرابری را نیز جبران کند؟ البته که توان دارد. دولت رفاه قادر به انجام چنین کاری هست.

تامسون: در حقیقت، «دولت رفاه» اختراعی هست که شما در این کتاب دربارۀ آن بحث می کنید، که این تشریحی زیاد موسّع از اختراع شمرده می گردد. به گفتۀ شما، بنیان گذاران دولت رفاه پیشرفته به نبرد افزار اکثر از رفاه علاقمند بودند. به عقیده من لزوم سیاسیْ مادر اختراعات سیاسی بود.
 پنجاه اختراعی که اقتصاد پیشرفته را شکل داد 
  هارفورد: دولت رفاه، همچنان که از اسمش بر می آید، برای قوی کردن نقش دولت طراحی گردید. در ابتدا این مفهوم طراحی گردید تا دولت را قدرتمندتر سازد و اعتماد مردم به دولت را جذب کند.

به اظهار کلی تر، «ضرورت به عنوان مادر اختراع» کلیشه ای تأمل برانگیز هست. اختراعی مثل رمزنگاری نامتقارن را در نظر بگیرید. آ

اما بعد ازآن، سیم خاردار را در نظر بگیرید. اینجا لزوم، به وضوح، مادر اختراع بود. آ

تامسون: در ۱۸۷۵ سیم خاردار شما توضیح می دهید که چه طور سیم خاردار، مفهوم پیشرفته مالکیت خصوصی را احداث کرد.

هارفورد: بعد از قانون هومستد، سیم خاردار به کشاورزان اذن داد تا حق مالکیت خود را اقدامی کنند. در هر اکتساب و کاری، اگر در اقدام نتوانید حق مالکیت را به اجرا درآورید، دیگر ارزشی ندارد که قانون چه می گوید. قانون می گوید که تولیدکنندگان موسیقی، صاحب حقوق آن می باشند.

تامسون: کدام اختراع مذکور در این کتاب را زیادتر دوست دارید، یا شاید اختراعی که معتقدید اکثر از تمام حداقل گرفته شده است؟

هارفورد: اختراع مورد علاقه من، کاغذ تامسون: کدام اختراع مذکور در این کتاب را زیادتر دوست دارید، یا شاید اختراعی که معتقدید اکثر از تمام حداقل گرفته شده است؟هارفورد: اختراع مورد علاقه من، بود. بقیه گفتند که: «باید خودرو چاپ را در کتاب بگنجانی. »، »، ولی بدون کاغذ، خودرو چاپ چندان به کار نمی آید. بله، شما توان دارید روی پوست حیوانات چاپ کنید. کاغذ چیزی هست که صنعت چاپ را به جنبه اقتصادی مقرون به صرفه می کند. علاوه بر این کاربردهای اقدامی دیگری، همچون دستمال توالت، دارد.

تامسون: همانگونه که شما می نویسید، نخستین نمونۀ پول کاغذی در تاریخ دنیا، از طریق بازرگانان در سیچوان چین در حدود سال ۱۰۰۰ میلادی صحیح گردید. این مثال یک سند بدهکاری (آی. این نوع پول نوعی پول رایجِ رسمی دولتی نبود. ولی وعدۀ ارزش، یکی از خصوصیت های پول هست، و آی. یو وعدۀ پول هست. لذا اشخاص به جای حمل سکه های فلزی با خود، به معاملۀ اسناد بدهکاری خود دست زدند. آ آن ها تصادفاً پول رایج خصوصی را اختراع کردند.

هارفورد: پول کاغذی، نوعی سند بدهکاری قابل خرید و فروش بود، که از قرض کلیدی، مشتق شده بود؛ و اگر قرض قابل خرید و فروش باشد، حکم پول را دارد.

تامسون: درسی زیبا در شکل گیری پول وجود دارد؛ و شما می نویسید زمانی دولت چین از این مبحث مطلع گردید، کوشید که عرضۀ اوراق قرض را کنترل کند.

هارفورد: در حقیقت دولت خیلی به دنبال کنترل این پول نبود، لکن بنا داشت تا آن را به انحصار خود در آورد. علتش هم این هست: فرض کنید شما یک سند بدهکاری از من دارید. می گویید: «خُب، می تونم یه سند بدهکاری برات بنویسم، یا می تونم این سند مربوط به تیم هارفورد رو بهت بدم، که خیلی آدم خوبیه.» پس اکنون، قرض من (سند بدهکاری مربوط به تیم) به عنوان پول، دست به دست می گردد.

شگفتی در اینجاست که سند بدهکاری تیم توان دارد بار ها و بار ها خرید و فروش گردد، همانگونه که شما با آن در مغازه خرید و فروش کردید. ولی هیچ کس هرگز برای طلب آن پول به سراغ من نمی آید. لذا مطمئنا دولت مایل هست که خود را در چنین فرآیندی وارد کند.

تامسون: آیا شما، در تألیف این کتاب، چیزی در مورد اینکه اختراعات از کجا متاثر می گردند آموختید؟

تامسون: آیا شما، در تألیف این کتاب، چیزی در مورد اینکه اختراعات از کجا متاثر می گردند آموختید؟هارفورد: این، کتابی در مورد منشأ پیشنهاد ها یا چگونگی رخ دادن اختراعات نیست. بعضی از اختراعات در این کتاب از نوابغ قسمت خصوصی سرچشمه می گیرند و بعضی از مورد ها با پشتیبانی دولت روی داده اند.  منبع: ترجمان
مترجم: امیرمسعود دنیا بین

اطلاعات کتاب شناختی:
Harford, Tim. Fifty Inventions That Shaped the Modern Economy. Riverhead Books, ۲۰۱۷.

پی درج کرد ها:

*
**
*** وب سایت ترجمان در تاریخ ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۶ آن را با عنوان «پنجاه اختراعی که اقتصاد پیشرفته را شکل داد» و ترجمۀ امیرمسعود دنیا بین انتشار یافته کرده هست.
[ ۱]
[ ۲] او علاوه بر این نویسندۀ کتاب آوازه آفرینان (Hit Makers) نیز هست.
[ ۳]Luddite:
[ ۴]Winner-take-all.
[ ۵]IOU: Owe You.