پروژه پژوهشی ـ نمایشی «درباره تصویرت از من تجدید نظر کن» به صحنه رفت

0
اشتراک

پروژه پژوهشی ـ نمایشی «درباره تصویرت از من تجدید نظر کن» به صحنه رفت

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار تئاتر و سینمای خبرگزاری فارس، پروژه پژوهشی ـ نمایشی«درباره تصویرت از من تجدید نظر کن» کاری مشترک بین ایران و هلند به کارگردانی زوج هنرمندان آروند دشت آرای از ایران و مارین ون هولک از هلند در دو سانس در جشنواره بین المللی تئاتر فجر به روی صحنه رفت.

شرکت کنندگان این پروژه زوج تئاتری آروشا بیگی از ایران و مالته شولتز از آلمان، زوج استوارت دینسون از انگلستان و آزاده میرزایی از ایران و دیبا خاتمی از ایران و مایکل بلوس از هلند هستند.

در پی استقبال مخاطبان از پروژه بین‌المللی و بینافرهنگی «درباره تصویرت از من تجدید نظر کن»، این نمایش مهر ماه در دو نوبت در تئاتر شهر روی صحنه رفت.

«درباره تصویرت از من تجدید نظر کن» پروژه پژوهشی – اجرایی است که در قالب یک کمپین از سال ٩٢ آغاز شده و تاکنون نمونه‌هایی از آن در کشورهایی نظیر هلند روی صحنه رفته و قرار است تا ۳ سال دیگر نیز اجراهای مختلفی در نقاط مختلف دنیا داشته باشد.

در ابتدای این نمایش آروند دشت آرای صحبت‌هایی با تماشاگران داشت.

وی عنوان کرد: از سال ۸۴ راجع به تئاترهای بینافرهنگی مطالعه کردم و همزمان یازده سال پیش تئاتری از آثار ونسان ون گوگ را را کار کردم که جزو اولین پروژه‌های بینافرهنگی بود برای این اثر ۱۵ بازیگر از فرانسه به ایران آوردم و کار را با ایرانیان و فرانسوی‌ها انجام دادم.

وی در ادامه افزود: اینها قرار بود دو ماه در ایران باشند اما در تمرین متوجه می شدم که ایرانیان با هم یک تیم می‌شدند و فرانسوی ها هم با هم یک تیم می‌شدند خلاصه اجراها جلو رفت تا اینکه من یک روز توپی وسط سالن انداختم و آنها بدون دو دستگی با هم به بازی پرداختند اینجا بود که با هم یک گروه شدند. این اجرا دو زبانه در ایران و فرانسه به صحنه رفت اما خود من دستاوردی از این تشابه فرهنگی ندیدم فقط یک نمایش دو زبانه بود.

دشت آرای با اشاره به اینکه کار بعدی‌اش با بازیگران هفت کشور مختلف بود، توضیح داد: در این اثر زبان را حذف کردم اما هیچ یک از آنها زیر بار دیگر فرهنگ‌ها نمی‌رفتند مثلا یکی می‌گفت من فرانسوی هستم آن یکی می‌گفت آلمانی هستم و خلاصه مشکلات زیاد بود. باز هم من دستاوردی از این کار عایدم نشد.

وی در ادامه گفت: در این سفرهایی که داشتم از من سوالات عجیبی می‌پرسیدند مثلا اینکه آیا همه ایرانیان شلوار جین می‌پوشند؟ یا همه ماشین دارند یا با شتر هم رفت و آمد می‌کنید؟ خلاصه اینکه من متوجه شدم تصویری که از ما ایرانیان دارند به شدت دچار سوتفاهم است که این را شاید از رسانه‌ها، فرهنگ‌ها، سیاست یا هر چیزی دیگری دریافت کرده‌اند.

وی با بیان اینکه سپس نمایش «لندن، روم، آمستردام» را به صحنه برده، توضیح داد: دراینجا من فهمیدم که درباره شباهت‌ها صحبت کردن تشابه فرهنگی ایجاد می‌کند. دراین نمایش ما همه برخوردها را کنار گذاشتیم، باز هم البته این کار راضی‌ام نکرد و احساس می‌کنم عمیق نشدم، دراینجا دیگر وارد دهه سی زندگی‌ام شدم و به شدت افسرده بودم قبلتر از من می‌پرسیدند که چرا تئاتر کار می کنی هدفت چیست؟ اما حال از من می‌پرسیدند کارت چقدر فروش رفت!

دشت آرای درباره نحوه آشنایی خود با همسر هلندی‌اش گفت: اتفاق مهم زندگی من آشنایی با مارین بود که در صحنه تئاتر هم از وی خواستگاری کردم . بعد از ازدواج متوجه شدم آنچه یازده سال می‌خواستم به صحنه در آوردم اینک در زندگی خودم اتفاق افتاده است یعنی اختلاف فرهنگی!

وی سپس صحنه خواستگاری خود در نمایشی را بر پرده تئاتر به تماشاگران نشان داد.

دشت آرای از تلاش دوباره خود برای ساخت مستندی درباره ازدواج‌های بینافرهنگی گفت: برای این کار نیاز به پول داشتیم و هیچ پولی هم در دست نداشتیم با خانوم نغمه ثمینی صحبت کردیم که نویسندگی کار را بر عهده بگیرند. قرار بود اینطور شود که زوج ایرانی و خارجی باشند کار خیلی سخت بود بنابراین همسرم یک فایندینگ خود در هلند پیدا کرد و معجزه‌ای مالی برایمان رخ داد و بهترین قرارداد زندگی‌مان را بستیم با آن پول می‌توانستیم به دعوت بازیگر و همه کارها برسیم.

وی با اشاره به اینکه سه زوج پیدا کردند و در جاهای مختلف جلسات اجرایی گذاشتند، گفت: الان همه شما در یک جلسه آزمون این زوج‌ها هستید، حتی قرار نبود این جلسه داوری شود اما این اتفاق افتاد چون تازه قرار است خانوم ثمینی کار را برای ما بنویسد، در برگه‌های ارائه شده پایان کار شما یکی از زوج‌ها را در هر بخش انتخاب کنید در حقیقت از نظر شما برای انتخاب یک زوج خوب برای کار تئاتری‌مان استفاده می‌کنیم.

در ادامه این نمایش از هر یک از زوج‌ها صحبت‌هایی درباره چگونگی آشنایی‌شان با یکدیگر ، فعالیت‌ها، مشاغل و علائقشان سوال‌هایی پرسیده شد. سپس تماشاگران نیز سوال‌هایی از آنها پرسیدند.

نقطه عطف این مصاحبه‌ها این بود که زوج‌ها هر یک از هنرمندان تئاتر در ایران یا کشور خود محسوب می‌شدند می‌بایست بخشی از خاطراتشان را در صحنه به اجرا در آورند.

در بین  تماشاگران این پروژه، هنرمندانی از جمله بهزاد فراهانی نیز حضور داشتند که سوالاتی از زوج‌ها پرسیدند.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.