گروه: شغل
تاریخ: ۷:۱۸ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
پروژه شخصی سازی معالجه سرطان در ایران/خارجی ها دانشجو سرقت می کنند

خبرگزاری مهر – گروه دانش و فناوری، میترا سعیدی کیا: خبرگزاری مهرگروه دانش و فناوری، میترا سعیدی کیا چند سالی می گردد که مبحث برگشت نخبگان به کشور من جمله موضوعات ارزشمند در عرضه علم و فناوری محسوب  می گردد در این میان نیز شماری از نخبگان ایرانی به کشور بازگشتند و تصمیم گرفتند تحقیقات و […]

خبرگزاری مهر – گروه دانش و فناوری، میترا سعیدی کیا: خبرگزاری مهرگروه دانش و فناوری، میترا سعیدی کیا چند سالی می گردد که مبحث برگشت نخبگان به کشور من جمله موضوعات ارزشمند در عرضه علم و فناوری محسوب  می گردد در این میان نیز شماری از نخبگان ایرانی به کشور بازگشتند و تصمیم گرفتند تحقیقات و پروژه های خود را در وطن خود به پایان برسانند.

دکتر محمدرضا لرنژاد متولد ۱۳۴۳، مدرک تحصیلی دیپلم در رشته تجربی را در ایران اخذ کرده و اخیرا به کشور برگشته و می خواهد تحقیقات خود را در ایران به منصه ظهور برساند.

وی بعد از دوران سربازی در سال ۶۴ از آلمان پذیرش گرفت و در سن ۲۱ سالگی در رشته بیوشیمی در همین کشور به ادامه تحصیل پرداخت. لرنژاد مقارن با تحصیل، تحقیقات خود را در بیمارستانی در دوسلدورف آلمان انجام داد. وی علاوه بر این مرحله دکتری و فوق دکتری خود را در دانشگاه دوسلدورف ( رشته بیوشیمی ـ مولکولی) آلمان گذراند.

مشروح صحبتی خبرنگار راهنمای سفر من با دکتر محمد رضا لرنژاد به توصیف زیر هست:

*آقای دکتر لرنژاد دانستن پاسخ این پرسش شاید برای خیلی ها جذاب باشد که واقعا انگیزه برگشت شما به ایران چه بود؟چرا بعد از ۳۰ سال تصمیم گرفتید برگردید؟

در آن وقت هم با خود تفکر می کردم به چه علت کسانی که به کشورهای خارجی می جریان، برنمی شوند. تا اینکه این اتفاق برای من افتاد و بعد از ۳۰ سال زندگانی در آلمان و اتریش به ایران برگشتم.

مبحث برگشت به کشور همواره در درک من بوده؛ البته که طی این ۳۰ سال رابطه خود را با ایران قطع نکردم و با دانشگاه های متفاوت مثل دانشگاه تهران رابطه داشتم.

* * لطفا در مورد تحصیل و کار تحقیقاتی خود در آلمان بفرمایید.

* * چه جرقه ای موجب گردید شما تصمیم بگیرید در ایران عمل به تأسیس شرکت دانش بنیان کنید.

بعد تصمیم گرفتم که تحقیقات خود را در قالب یک شرکت دانش بنیان انجام دهم و در پارک فناوری پردیس ساکن شوم.

*قبل از اینکه وارد جزئیات طرح شما در شرکت دانش بنیان ساکن در پارک فناوری پردیس بشویم، از تفاوت تحقیق و پژوهش در دانشگاههای ایران و آلمان بگویید؟

در آلمان مقارن با درس خواندن کار می کنیم و در عین حال تحقیقات و پروژه های خود را پیش می بریم؛ در ایران این نوع نیست؛ دانشجویان از نظر تئوری قوی می باشند ولی از جنبه تکنیکی ضعیف اند.

در صورتی که هدف ما تنها عرضه خدمت به کشور هست. در کنار عرضه خدمات به کشور، کارآفرینی ارزشمند هست. ..

*فکر می کنید با اهمیت ترین چالش های تحقیقات در ایران چیست و کشور ما را از نظر امکانات و ابزارها پژوهشی چه طور بررسی می کنید؟

در ایران ضروری هست خودمان، خودمان را ساپورت کنیم، دستگاه بخریم، تحقیقات انجام دهیم؛ در ایران پول مطرح هست تا بتوان توسعه کرد و بسیاری از پروژه ها به سبب نبود بودجه با باخت رو به رو می گردد.

آ

آنان می دانند از هر ۱۰ شرکت دانش بنیان، ۲ شرکت به دستاورد می رسد که در آینده سود این شرکت ها میلیاردی می گردد.

ولی در ایران منحصرا اسماً معافیت مالیاتی وجود دارد یا شاید هم وجود دارد دربردارنده حال ما نمی گردد.

آ آلمانی ها شرکت ها را مثل نوزاد پشتیبانی می کنند زیرا اقتصاد کشورشان در آینده توان دارد به ابزار این استارتاپ ها متحول گردد.

* چیزی که آنجا هست ولی در ایران نیست، درازمدت تفکر کردن هست.

* با دیدن مشکلات تحقیق و پژوهش در ایران باز هم برای ادامه کار اینجا را انتخاب کردید. در طی وقت هایی که به ایران می رسیدم، مسائل مادی را می نگاه کردیم. یک مبحثی که همواره برای من جذاب بوده، این هست که حقوق اروپایی ها از ایرانی ها کمتر هست ولی همواره قانع هستند!

*کلا برای شما پول ارزشمند نبود که برگشتید؟ اصلاً قصد ندارید برگردید؟

یک مبحثی که همواره برای من جذاب بوده، این هست که حقوق اروپایی ها از ایرانی ها کمتر هست ولی همواره قانع هستند! خیر.

* چه ایده ای برای محققانی که مقیم ایران نیستند دارید؟ آیا سفارش ای به آنان برای برگشت به کشور دارید؟

اصلا قصد ندارم برگردم، با اینکه همسر بنده آلمانی هست و مسلمان شده اند، قصد نداریم برگردیم، ما فراتر از شرکت خود، پل رابطه ای بین دانشگاه آلمان و دانشگاه های ایران احداث کردیم.

* به نظر شما چه چیزی موجب می گردد بعضی از نخبگان ایرانی علاقه ای به برگشت نداشته باشند؟

وقتی نظر دانشجویان دکتری که به آلمان رسیدند را می پرسیدم، آنان بیکاری را مطرح نمودند.چند سال پیش هیأتی از آلمان برای بازدید دانشگاه ها به کشورمان وارد گردید آنان در ایران رسما به دانشجو سرقت مشغول بودند

تا وقتی که خارج شدنی دانشگاه ها مدرک باشد، همین جریان را خواهیم داشت. ۶ چند سال پیش هیأتی از آلمان برای بازدید دانشگاه ها به کشورمان وارد گردید آنان در ایران رسما به دانشجو سرقت مشغول بودند چند سال پیش هیأتی از آلمان برای بازدید دانشگاه ها به کشورمان وارد گردید آنان در ایران رسما به دانشجو سرقت مشغول بودند و بعضی دانشجویان مستعد ما رفتند. ۶ ماه پیش هم از زوریخ به اتاق بازرگانی ایران رسیدند که ما تفکر کردیم اینها علاقه مند به مشارکت با شرکت های دانش بنیان ایرانی می باشند.

* ولی سخن کردیم و نگاه کردیم هدف آنان، دانشجویان فنی امیرکبیر و شریف هست تا با بورسیه دادن به آنان، دانشجویان را تشویق به درس خواندن در کشورشان کنند.

*

* انگار سرطان مبحث کلیدی پروژه شماست و قرار هست تغییراتی در این زمینه احداث کنید. در فعلی احتیاج کشور مهندسی بافت هست و از سوی دیگر سرطان یک مشکل در کشورمان شمرده می گردد. طبق آمار وزارت بهداشت در عرض ۹ سال سرطان دو برابر شده و بین ۹۰ تا ۱۰۰ هزار نفر به سرطان دچار می باشند.

طبق تجربه ای که داشتیم، در پی هستیم در قالب شرکتهای دانش بنیان، بافت های سرطانی را شبیه سازی کنیم تا اثرها داروهای شیمی معالجهی را روی بافت های کهنه بررسی کنیم. البته که قسمتی از تحقیقات را در اتریش انجام داده ایم، این مبحث برای نخستین بار هست که در کشور ما انجام می گردد و از یک سال و نیم سابق اموری مرتبط به آن را شروع کرده ایم. بعضی علل سرطان به بیماری های روحی روانی رابطه دارد ولی از سوی دیگر ژنتیک نیز روی این بیماری تأثیرگذار هست.

* به چه علت به تفکر شخصی سازی سرطان افتادید؛ اصلا شخصی سازی چیست؟

از این رو تصمیم داریم به شخصی سازی سرطان بپردازیم. باتوجه به اینکه ژنتیک و خون رسانی بافت خیلی ارزشمند هست، ساخت بافت سرطانی هم ارزشمند هست. لذا تصمیم گرفتیم چنین پروژه ای را به عنوان شخصی سازی معالجه سرطان تشریح کنیم.

* از آنجایی که سرطان به خودی خود یک بیماری سخت هست و معالجه آن خیلی دشوار، بفرمایید که دقیقا قرار هست چه غیرمنتظره در روال معالجهی بیافتد؟

  هدف کلیدی ما این هست که معالجه سرطان را در ایران و خاورمیانه شخصی سازی کنیم و باب پژوهش را در این زمینه باز کنیم.  داروهایی که در کشورهای دیگر مثل ایالات متحده تولید می گردد، به سایر کشورها من جمله ایران می رسد.

   بر اساس اظهار کشور آلمان، داروهای معالجه سرطان که در کشور خودشان به تولید دست یافته، تنها روی ۲۵ درصد اشخاص تأثیرگذار بوده هست.

به همین سبب تمام کشورها به دنبال شخصی سازی معالجه سرطان می باشند زیرا به طور اساسی این بیماری با نوعی جهش ژنتیک اتفاق می افتد و پیشروی می کند. بافت های سرطانی دو فرد با یکدیگر متفاوتند از این رو ضروری هست معالجه هم متمایز باشد.

در شخصی سازی سرطان، معالجه، طبق بافت سرطانی هر شخص مشخص می گردد… به قدری مکانیزم سرطان پیچیده هست که ضروری هست نگاه کنیم فرد احتیاج به دوا، شیمی معالجهی و. .. با شخصی سازی معالجه سرطان، احتیاج فرد به دوا، نوع سرطان، نوع معالجه و .

مثل آزمایش غربالگری مشخص می گردد و دوای متناسب با خصوصیت سرطان تجویز خواهد گردید… مثل آزمایش غربالگری مشخص می گردد و دوای متناسب با خصوصیت سرطان تجویز خواهد شد

* آیا برای این اقدامتان سرطان خاصی مد نظرتان است؟

با شخصی سازی سرطان، احتیاج فرد به دوا، نوع سرطان، نوع معالجه و .

* در پروژه شخصی سازی معالجه سرطان آیا قرار هست دارویی نیز تولید شود؟

مثل آزمایش غربالگری مشخص می گردد و دوای متناسب با خصوصیت سرطان تجویز خواهد گردید سرطان های پستان، پوست، پروستات، روده و معده من جمله سرطان هایی می باشند که در ایران زیاد است؛ از این رو در پی هستیم معالجه این نوع سرطان ها را به شخصی سازی برسانیم. برای سرطان روده یا پستان ۸-۴ دوا وجود دارد، دوا ها را بررسی می کنیم و مسیر های معالجه را با داروهای موجود عرضه می کنیم.

*چه وقتی توان داریم این نوید را به کسانی که مستعد سرطان می باشند یا حالا به این بیماری به طرق متفاوت دچار می باشند بدهیم که سرطان با شخصی سازی راحت تر معالجه می شود؟

بنا داریم کار مشترکی مبنی بر تولید دوای ها معالجه سرطان بعد از شخصی سازی سرطان با دانشگاه اتریش انجام دهیم. زمانیکه روی ۵۰-۲۰ مریض کار کنیم، توان داریم این نوید را به مبتلایان به سرطان بدهیم که سرطان قابل معالجه هست.

*بر اساس گفته های خودتان، شخصی سازی یک پروژه مرتبط به یک کشور هست و نمی گردد آن را برای کشورهای دیگر به کار برد، چطور توان دارید دستاورد تحقیقات خود را در مورد شخصی سازی سرطان جابه جایی دهید؟

.. امکان جابه جایی دانش فنی به استان های کشور و کشورهایی مثل سوریه، عراق و ترکیه و.

* آیا کشورهای دیگر به دنبال شخصی سازی سرطان هستند؟

آ

* آیا برای انجام این پروژه با دانشگاه یا پژوهشگاه هایی هم در رابطه هستید؟

آلمانی ها این تحقیقات را از سال ۲۰۰۸ شروع کرده اند.

*حرف یا درخواست آخرتان ؟