تاریخ: ۲۲:۰۵ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
پرده برداری از مهمات ایرانی برای خون آشام روسی/ خصوصیات با اهمیت تولید «RPG-۲۹» محلی با سرجنگی ترموباریک +تصویر

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از سرویس دفاع و امنیت مشرق، مبارزه با آلات زرهی که در نبردهای نظامی نقش انکار ناپذیری را بر عهده دارند، من جمله دغدغه های با اهمیت هر نیروی نظامی در دنیا هست و نیروهای پیاده به عنوان افرادی که آلات زرهی بیشترین لطمه را به آنان می […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از سرویس دفاع و امنیت مشرق، مبارزه با آلات زرهی که در نبردهای نظامی نقش انکار ناپذیری را بر عهده دارند، من جمله دغدغه های با اهمیت هر نیروی نظامی در دنیا هست و نیروهای پیاده به عنوان افرادی که آلات زرهی بیشترین لطمه را به آنان می رسانند، بسیار زود به فکر راه حلی تاثیرگذار برای مبارزه با این آلات افتادند. راکت اندازهایی مثل بازوکای آمریکایی یا Panzerschreck آلمانی در جنگ جهانی دوم شروع کننده مسیر برای توسعه جنگ افزار های ضد ضد زره راکتی بودند. پس از انتهاء جنگ جهانی دوم و روسها با معرفی سری RPG پس از انتهاء جنگ جهانی دوم و روسها با معرفی سری شاید معروف ترین و پر استفاده ترین جنگ افزار ضد زره تمام دوران را وارد بازار کردند. در زیادی از جنگ های رخ داده از شاید دوره جنگ ویتنام تا به امروز آر پی جی های روسی خصوصا مدل RPG-۷ در زیادی از جنگ های رخ داده از شاید دوره جنگ ویتنام تا به امروز آر پی جی های روسی خصوصا مدل به عنوان یک پای ثابت در درون درگیری ها حضور داشته هست.

سری آر پی جی روسی در سالهای بعد توسعه پیدا نمود و مدل های گوناگونی از آن برای نیازهای متفاوت رزمی توسعه پیدا نمود. یکی از مدل های خاص و معروف آر پی جی نمونه RPG_۲۹ ملقب به “خون آشام” یکی از مدل های خاص و معروف آر پی جی نمونه ملقب به “خون آشام” هست که مثل مدل های قدیمی در ظرفیت بالایی صادر نشد ولی در چندین مورد کارکرد خوبی را از خود در مقابل تانک های مشهوری نمایش داد.

آر پی جی ۲۹ و گلوله ضد زره مدل PG-۲۹V روسی

این سیستم در جریان درگیری های عراق پس از اشغال این کشور، دست کم در دو مورد تانک آبرامز ارتش آمریکا و در یک مورد تانک چلنجر ارتش انگلستان را دچار لطمه کرده هست. تا چند سال آمریکایی ها اذن مسلح شدن ارتش عراق به این جنگ افزار را نمی دادند چون گمان می کردند در صورت از دست دادن این جنگ افزار توسط ارتش عراق، تانک های آمریکایی موجود در این کشور دچار مشکل خواهند گردید. علاوه بر این در سال ۲۰۰۶ میلادی و در جریان جنگ ۳۳ روزه و بنا بر اعلام خود اسراییلی ها RPG-۲۹ علاوه بر این در سال ۲۰۰۶ میلادی و در جریان جنگ ۳۳ روزه و بنا بر اعلام خود اسراییلی ها من جمله جنگ افزار هایی بود که موجب ایجاد تلفات در ارتش اسراییل گردید. در جریان جنگ سوریه نیز این جنگ افزار در ظرفیت بالایی توسط دو طرف میدان مورد استفاده قرار گرفته هست. شکل کلی این اسلحه، یک استوانه تو تهی بوده و ترکیبی مثل راکت اندازه های بازوکا را به یاد می آورد. عمل گلوله گذاری در آن از انتهای جنگ افزار انجام شده و کالیبر (قطر داخلی لوله یا قطر خارجی پرتابه) آن ۱۰۵ میلیمتر  بوده و در مراجع خارجی دو نوع گلوله دو فاز ای و ترموباریک برای آن مذکور هست. عمل گلوله گذاری در آن از انتهای جنگ افزار انجام شده و کالیبر (قطر داخلی لوله یا قطر خارجی پرتابه) آن ۱۰۵ میلیمتر  بوده و در مراجع خارجی دو نوع گلوله دو فاز ای و ترموباریک برای آن مذکور هست. نوع نفوذگر پرتابه های این جنگ افزار استعداد نفوذ تا عمق ۷۵۰ میلیمتر در زره های تقویت شده تانک (جدا از مراحل واکنشی)، ۱۵۰۰ میلیمتر در بتن و تا ۳۷۰۰ میلیمتر در سنگرها و استحکامات خاکی را دارد.

این گلوله ها دارای ۸ پره پایدار کننده می باشند و عمده انرژی پیشران پیش از خرج گلوله از لوله به آن داده می گردد؛ برخلاف بعضی جنگ افزار های دوش پرت که یک پیشران ضعیف اولیه، گلوله را از محل پرت دور کرده و پس از آن پیشران کلیدی به کار می افتد .سرجنگی ترموباریک این جنگ افزار نیز کاربردهای ضد نفر داشته و برای منهدم کردن تجمع نفرات دشمن در مکان های مد نظر من جمله ساختمان ها و فضاهای بسته بکار می رود.  

سرعت خارج شدن گلوله از جنگ افزار ۲۸۰ متر بر ثانیه و برد تاثیرگذار آن ۵۰۰ متر هست.۱ نوع نفوذگر پرتابه های این جنگ افزار استعداد نفوذ تا عمق ۷۵۰ میلیمتر در زره های تقویت شده تانک (جدا از مراحل واکنشی)، ۱۵۰۰ میلیمتر در بتن و تا ۳۷۰۰ میلیمتر در سنگرها و استحکامات خاکی را دارد.۸ گناه تهی این جنگ افزار ۱۲. ۱ و در حالت پر شده با گلوله و آماده شلیک، ۱۸.۸۵ ۸ کیلوگرم هست. این جنگ افزار از نشانه گیر ثابت روی خود، نشانه گیر اپتیکی و دوربین دید در شب نیز بهره می برد که کارایی آن را با افزایش دقت و علاوه بر این استعداد استفاده در نبردهای شبانه افزایش می دهد.

تولید RPG-۲۹ و مهمات آن در ایران

در حالت رزمی این جنگ افزار ۱. ۸۵ متر طول داشته و برای حمل و نقل نیز طول آن تا ۱ متر قابل کاهش هست که از این نظر تنها ۵ سانتیمتر کشیده تر از آر-پی-جی-۷ شده و در جابجایی نیروهای نظامی مشکلی ایجاد نمی کند. اما عکس ها ذی ربط به مهمات این جنگ افزار به عنوان رکن کلیدی و تاثیرگذار آن، که در ایران تولید می گردند در دسترس نبود تا اینکه عکس ها ذی ربط به نمایشگاه IQDEX-۲۰۱۷ از سال ۱۳۹۰ و بنا بر عکس ها منتشر گردیده از یکی از بازدیدهای مقام معظم رهبری، مشخص شد که ایران جزء دارندگان این جنگ افزار قرار دارد و به نظر، تولید آن نیز در کشور نیز انجام می گردد.

این مطلبو از دست ندید!  مناظری زیبا از طبیعت زمستانی در نهاوند + فیلم

این عکس ها و توضیحات منتشره در مورد آن نمایش داد ایرانی ها نیز دو نمونه مهمات را توسعه داده اند که به مثل مدل های روسی، یکی ضد زره و دیگری ترموباریک هست. در سال ۹۱ نیز در مراسم دانش آموختگی دانشجوهای افسری دانشگاه امام حسین(ع) با حضور رهبر معظم انقلاب، این موشک در رژه کوتاه یک موتور چهارچرخ با استتار بیابانی و بهره مند از تورهای استتار چند طیفی حضور یافت.

مهمات ایرانی ضد زره برای آر پی جی ۲۹

مهمات ایرانی ترموباریک برای آر پی جی ۲۹

مدل ترموباریک مهمات توسعه پیدا کرده برای این راکت انداز، حداکثر ۱۰۰۰ اما عکس ها ذی ربط به مهمات این جنگ افزار به عنوان رکن کلیدی و تاثیرگذار آن، که در ایران تولید می گردند در دسترس نبود تا اینکه عکس ها ذی ربط به نمایشگاه بغداد برای نخستین بار مهمات ایرانی این راکت انداز را نمایش داد.۹ مهمات ضد زره ایرانی توسعه داده شده برای آر پی جی ۲۹، حدود ۵۰۰ متر برد، ۶ کیلو و ۹۰۰ گرم وزن، سرعت ۲۲۵ متر بر ثانیه و توان نفوذ ۵۰۰ میلی متر زره پس از زره عکس العمل دهنده را دارند. متر برد، ۶.

۹ کیلو وزن و سرعتی در حدود ۲۲۵ متر بر ثانیه را دارد. با این دو نوع مهمات میتوان گفت که آر پی جی ۲۹ توان دارد طیف بسیار وسیع ای از تهدیدات از تانک های مدرن تا نیروهای پیاده مخفی شده درون یک سنگر یا ساختمان را هدف قرار دهند. جنگ افزار گرمافشاری یا ترموباریک نوعی بمب یا موشک هست که در ابتدا توده ای از مواد آتش زا در شعاع انفجاری خود ایجاد می کند که با اکسیژن موجود در جو مخلوط می گردد.

  پس از آن در فاز بعد، این توده آتش می گیرد.   بطوریکه تمام منطقه آتش گرفته شده را نابود می کند.  سلاح گرمافشاری ابتدا به مساعدت یک خرج کوچک، اَبری از غبار انفجاری ایجاد می کند و پس از آن آن را با خرج دوم محترق می سازد.

  بمب گرمافشاری که بمب خلاء هم موسوم با استفاده از اکسیژن موجود در هوا برای سوختن، یک ابر انفجاری نیرومند ایجاد می کنند و با این کار در قیاس با بمب های معمولی، انرژی تخریبی خود را در طول زمان بیشتری آزاد می کند.

بنابر این، وقتی که این بمب در فضای سرپوشیده پناهگاه های زیرزمینی منفجر گردد، فشار تخریبی آن به مدت طولانی تری در فضای بسته پناهگاه باقی می ماند و موجب خراب کردن بیشتری می گردد و به این خاطر برای پاکسازی استحکامات و سنگرها سلاحی کارآمد به شمار می آید. با توجه به اینکه جنگ افزار های ترموباریک خصوصا در جریان درگیری های موخر در سوریه و عراق در ظرفیت بسیار بالایی مورد استفاده قرار گرفته و قویا در عملیات های ضد تروریستی در فضا های شهری و کلیه محیط های بسته عملکردی مناسب دارند، محتمل هست تجارب غنی حاصله از این نبردها، در حرکت صنعت های دفاعی کشورمان به سمت تولید این محصول موثر باشند و در عین حال، نمایش دهند کشورمان هم حالا در طراحی و ساخت موشک های ضدزره نسل جدید، یکی از پیشگامان در دنیا محسوب می گردد.

هدف قرار گرفتن تانک ارتش سوریه توسط آر پی جی ۲۹ توسط تروریست ها