پایان ششمین فصل کاوش در تپه صادق

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سفیر شرق دکتر روح الله شیرازی،عضو هیات علمی گروهباستان شناسی دانشگاه سیستان و بلوچستان در گفت و گو با ما گفت:تپه صادق یکی از تپه های اقماری شهر سوخته است و تراکم آثار باستانی در این تپه بسیار زیاد […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سفیر شرق دکتر روح الله شیرازی،عضو هیات علمی گروهباستان شناسی دانشگاه سیستان و بلوچستان در گفت و گو با ما گفت:تپه صادق یکی از تپه های اقماری شهر سوخته است و تراکم آثار باستانی در این تپه بسیار زیاد است.

وی بیان کرد:این کاوش با همکاری دو دانشگاه سیستان و بلوچستان و دانشگاه سون یاتسن چین از ۱۳ دی ماه آغاز شده بود و پس از حدود یک ماه به پایان رسید.

عضو هیات علمی گروه باستانشناسی دانشگاه سیستان و بلوچستان بیان کرد:تپه صادق محوطه ای به ابعاد ۲۰۰ در ۱۵۰ متر و در ۷۵ کیلومتری زابل و ۲۰ کیلومتری غرب شهر سوخته قرار دارد و یکی از مرتفع ترین و مهم ترین تپه های اقماری محسوب می شود و حداکثر ارتفاع ان ۶ متر از سطح زمین های هموار اطراف آن است.

شیرازی افزود:در طی این کاوش نتایج جالبی از دوره های متوالی ساخت و ساز که شامل دو ردیف خشت و خمره بزرگ،دیوارهای نسبتا قطور و معماری در استقرار قسمت های پایین است اشاره کرد.

وی بیان کرد:از شاخص ترین یافته های این تپه می توان به بخشی از یک کاسه ی سفالی خاکستری رنگ که بقایای یک تصویر متحرک را نشان می دهد و تعداد ۲۰ لیوان سفالی گلابی شکل و مهره های زینتی اشاره کرد که مربوط به بقایای مادی عصر مفرغ است.