تاریخ: ۱:۳۰ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
پاسداشت شهدای دریانورد | خصوصیت  های قرآنی “ایثارگران دریانورد”

تاریخ معاصر ما از اوائل برتری انقلاب اسلامی تاحالا شاهد ظهور و بروز افرادی بوده که در مسیر اعتلای مادی و معنوی ایران اسلامی از جان و مال خود گذشتند تا به طور مستمر پرچم وطن اسلامی‌مان در سراسر جهان سرافرازی کند. شهدای دریانورد از عالی‌ترین مصادیق اینچنین اشخاص می باشند.  این بزرگواران در جهت تقویت نظام […]

تاریخ معاصر ما از اوائل برتری انقلاب اسلامی تاحالا شاهد ظهور و بروز افرادی بوده که در مسیر اعتلای مادی و معنوی ایران اسلامی از جان و مال خود گذشتند تا به طور مستمر پرچم وطن اسلامی‌مان در سراسر جهان سرافرازی کند. شهدای دریانورد از عالی‌ترین مصادیق اینچنین اشخاص می باشند.  این بزرگواران در جهت تقویت نظام اسلامی با دارا بودن خصلت‌هایی اخلاقی مثل شهامت، عزت نفس، محافظت امانت، از خودگذشتگی،  وجدان کاری و نیز خصلت‌های رفتاری مثل تلاش در اکتساب رزق حلال و روحیه خدمت به مردم بسیاری از تمایلات دنیوی خود را کنار گذاشتند تا جایی که جان خود را در این مسیر تقدیم خداوند متعال کردند. شهدای دریانورد همان‌هایی می باشند که با آگاهی از خطرهای فراوان  کاری، دل به دریا زدند تا دشمنان و منافقین بدانند به طور مستمر خون دینی و غیرت اسلامی در رگ‌های ایران اسلامی جریان دارد.

در ادامه، بمناسبت شهید شدن این دریانوردان غیور،  شرح بعضی از این ویژگی‌های اخلاقی تهی از لطف نیست.  

1ـ کوشش در اکتساب رزق حلال

  یکی از شاخصه‌های مهمی که می‌‎توان در حرکت این دریادلان یافت و آن را عبرتی برای تمام مردم و مسئولین نظام معرفی کرد، کوشش در جهت اکتساب حلال به نرخ جان هست و این ارزشی هست که نمی‌توان جایگزینی برای آن یافت. در ارزش آن باید گفت خداوند در آیه‌ای از قرآن تمام مردم را دعوت به غذای طیب و پاک می‌کند و می‌فرماید: «یَا أَیُّهَا النَّاسُ کُلُوا مِمَّا فِی الْأَرْضِ حَلَالًا طَیِّبًا وَلَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ؛ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُّبِین؛ ای مردم، از آنچه در زمین حلال پاکیزه هست بخورید و از گام‌های شیطان پیروی نکنید؛ زیرا او دشمن معلوم شماست» ( در ارزش آن باید گفت خداوند در آیه‌ای از قرآن تمام مردم را دعوت به غذای طیب و پاک می‌کند و می‌فرماید: «یَا أَیُّهَا النَّاسُ کُلُوا مِمَّا فِی الْأَرْضِ حَلَالًا طَیِّبًا وَلَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ؛ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُّبِین؛ » (بقره۱۶۸) قرار گرفتن رزق حلالِ پاکیزه در کنار عدم پیروی از گام‌های شیطان به عنوان بزرگ‌ترین دشمن بشریت گویای ارزش رزق حلال نزد خدا و ارزش والای رفتاری این عزیزان شهداست. در عصری که بعضی مسئولین و مسئولان رتبه بالای کشور در جهت اکتساب درآمد با پیروی از گام‌های شیطان دست به هر اقدام غیر انسانی و حرامی می‌زنند، شهدای دریانورد در جهت اکتساب رزق حلال جان بر کف گذاشتند و حماسه‌ای آفریدند که برای همیشه اسم نیکشان در یادها باقی خواهد ماند و به صورت قطع تاریخ ایران اسلامی برای غارتگران بیت‌المال چیزی جز لعن و نفرین ثبت نخواهد کرد.

در عصری که بعضی در جهت اکتساب درآمد با پیروی از گام‌های شیطان به بیت‌المال دستبرد می‌زنند و یا حقوق‌های نامتعارف نجومی دریافت می‌کنند، شهدای دریانورد در جهت اکتساب رزق حلال جان بر کف گذاشتند و حماسه‌ای آفریدند که برای همیشه اسم نیکشان در یادها باقی خواهد ماند

 

اما در ارزش اکتساب رزق پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع) روایات بسیاری را صادر فرمودند. به عنوان نمونه امام رضا (ع) در روایتی فرمود: «زحمتکش براى خانواده از راه حلال مشابه مجاهد در راه خداست» (الفقه المنسوب إلى الإمام الرضا (علیه السلام)، ص۲۵۵) و نیز امیر مؤمنان(ع) در روایتی فرمود: «کسی که به دنبال به دست آوردن روزی حلال باشد، مثل مجاهد در راه خدا است» (دعائم الإسلام‏، ج۲، ص۱۵)

۲ـ خدمت به خلق الله و وجدان کاری

به عنوان نمونه امام رضا (ع) در روایتی فرمود: «زحمتکش براى خانواده از راه حلال مشابه مجاهد در راه خداست» (الفقه المنسوب إلى الإمام الرضا (علیه السلام)، ص۲۵۵) و نیز امیر مؤمنان(ع) در روایتی فرمود: «کسی که به دنبال به دست آوردن روزی حلال باشد، مثل مجاهد در راه خدا است» (دعائم الإسلام‏، ج۲، ص۱۵)یکی دیگر از شاخصه‌ها و ارزش‌های اسلامی، داشتن روحیه خدمت به مؤمنان و در عین حال داشتن وجدان کاری هست. امام سجاد علیه‌السلام در ارزش آن ضمن روایتی فرمود: «[هیچ گاه] احسان به برادرهای [مؤمن] خود را کوچک نشمارید، پس در آینده خداوند به شما فایده ای می‌رساند به گونه‌ای که هیچ چیز جای آن را پر نمی‌کند؛ فَلاَ تَحْتَقِرُوا الْإِحْسَانَ إِلَی إِخْوَانِکُمْ فَسَوْفَ یَنْفَعُکُمُ اللَّهُ تَعَالَی حَیْثُ لاَ یَقُومُ مَقَامَ ذَلِکَ شَیْ ءٌ غَیْرُه» (البرهان، ج۱، ص۱۵۷) این خصلت نیز در شهدای دریانورد به صورت واضح دیده می‌شود. یکی از همسران این دریانوردان در شرح میزان ارزش همسرش به کار و خدمت به مردم گفت: «زمانی که من با او ( احسان ابولی قاسم‌آبادی) در کشتی بودم به چشم خود می‌دیدم که چقدر منضبط و به فکر کارش هست، نسبت به کارش غیرت و وجدان دارد. می‌گفت هنگامی همه خوابند من باید مواظب کشتی باشم، اکنون مراقبش باشید. کشتی او مقصر نبود کشتی چینی با آنان تصادف نمود.»

زیادتر بخوانید:
شهدای آتش­‌نشان شاخصی برای «عمل به هنگام»

»می‌توان گفت شهدای دریانورد همان پاسداران و مجاهدان مرزهای کشور بودند که سر انجام گمنامی و در زمینه خدمت به مردم جان خود را تقدیم خداوند متعال کردند. در روایتی امیرالمؤمنین(ع) فرمود از رسول خدا شنیدم که اظهار کرد: «هر مسلمانی که به گروهی از مسلمین خدمت کند خداوند متعال به تعداد آنان، خدمتگزارانی را در بهشت به وی عطا خواهد کرد؛ أَیُّمَا مُسْلِمٍ خَدَمَ قَوْماً مِنَ الْمُسْلِمِینَ إِلَّا أَعْطَاهُ اللَّهُ‏ مِثْلَ‏ عَدَدِهِمْ‏ خُدَّاماً فِی الْجَنَّةِ» (الکافی، ج۲، ص۲۰۷)

در روایتی امیرالمؤمنین(ع) فرمود از رسول خدا شنیدم که گفت: «هر مسلمانی که به گروهی از مسلمین خدمت کند خداوند متعال به تعداد آنان، خدمتگزارانی را در بهشت به وی عطا خواهد کرد؛ أَیُّمَا مُسْلِمٍ خَدَمَ قَوْماً مِنَ الْمُسْلِمِینَ إِلَّا أَعْطَاهُ اللَّهُ‏ مِثْلَ‏ عَدَدِهِمْ‏ خُدَّاماً فِی الْجَنَّةِ» (الکافی، ج۲، ص۲۰۷)یکی از همسران این دریانوردان در شرح میزان ارزش همسرش به کار و خدمت به مردم گفت: «زمانی که من با او ( احسان ابولی قاسم آبادی) در کشتی بودم به چشم خود می‌دیدم که چقدر منضبط و به فکر کارش هست، نسبت به کارش غیرت و وجدان دارد. »رهبر معظم انقلاب نیز در بیاناتی با اشاره به انواع جهاد فی سبیل الله فرمود: «تلاش برای اعتلای فرهنگ اسلامی، خدمت صادقانه و خالصانه به مردم، دغدغه دین داشتن و برای پاسداشت ارزش‌ها پایداری کردن، یک نوع جهاد هست و اجری کمتر از جهاد فی سبیل‌الله ندارد» و این مسأله‎ای هست که در احادیث نیز به آن اشاره شده هست. یکی از زیباترین ارزش‌هایی که خداوند آن را ویژه مؤمنان از ادیان کرده هست، ایثار و از خودگذشتگی در ازاء مؤمنان هست.»

 

 

 

این خصلت به مقداری ارزش دارد که خداوند در آیاتی از قرآن به طور مستقیم و غیر مستقیم به آن اشاره داشته هست و امروز می‌توان نمود عینی آن را در شهدای حرم و شهدای ساختمان پلاسکو و نیز شهدای دریانورد یافت.

۳ـ ایثار

» (غرر الحکم، ص۶۱) و نیز پیامبر (ص) در روایتی خطاب به امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) فرمود: «اى على، چون روز قیامت گردد ، منادى از میان عرش ندا مى‌دهد:کجایند دوستداران على و کسى که دوستش مى‌دارد؟ کجایند آن کسانی که به علت خدا با یکدیگر دوستى مى‌ورزیدند؟ کجایند آن کسانی که براى خدا به یکدیگر بذل و بخشش مى کردند؟ کجایند ایثارگران؟ .

امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) در روایتی در ارزش ایثار فرمود: « «بیمى بر شما نیست و اندوهگین نمى شوید؛ در نتیجه هنگامی از این منظر به واقعه ی شهید شدن دریانوردانِ دریادل نگاه می‌کنیم، می‌توان گفت این بزرگوران یکی از خوب ترین صحنه‌های عالم را رقم زدند و مثل اصحاب امام حسین(ع) اسم و یاد خود را در تاریخ به زیبایی رسم کردند تا الگویی برای سایر مردم و مسئولین نظام اسلامی باشند.» ( ما هم مثل زینب(س) این جمله را می‌گوییم: «در واقعه ی شهدای مدافع حرم، سانحه پلاسکو، شهید حججی، سانحه کرمانشاه و نیز شهدای دریانورد علی رغم ناراحتی و غصه فراوان، چیزی جز زیبایی مشاهده نکردیم… «بیمى بر شما نیست و اندوهگین نمى شوید؛ لا َخَوْفٌ عَلَیْکُمْ وَ لاَ أَنتُمْ تَحْزَنُونَ»(الأعراف ۴۹)» کجایند همرهان پیامبر، محمّد؟ آسوده خاطر باشید و شادمان «شما و همسرانتان، شادمانه به بهشت درآیید؛ أمِنوا و قَرّوا عَینا «ادْخُلُواْ الْجَنَّةَ أَنتُمْ وَ أَزْوَاجُکُمْ تُحْبَرُونَ» (الزخرف۷۰) (تفسیر فرات کوفی، ص۴۰۸)

«اى على، چون روز قیامت گردد، منادى از میان عرش ندا مى‌دهد:کجایند دوستداران على و کسى که دوستش مى‌دارد؟ کجایند آن کسانی که به علت خدا با یکدیگر دوستى مى‌ورزیدند؟ کجایند آن کسانی که براى خدا به یکدیگر بذل و بخشش مى کردند؟ کجایند ایثارگران؟ لا خَوْفٌ عَلَیْکُمْ وَ لاَ أَنتُمْ تَحْزَنُونَ

 

 

امید که خداوند به ما این معرفت را عطا کند که به وجه آیه بودن اتفاقات موخر بنگریم.

انتهای‌پیام/ 

یادداشت: سعید شیری