تاریخ: ۱۵:۲۰ :: ۱۳۹۶/۰۵/۲۶
وهابیسم سعودی تا کجا پیش می رود؟

گروه بین الملل: رژیم آل سعود مبتنی بر تفکر وهابیسم اساسی ترین محور فکری خود را بر از بین بردن شیعیان در خود عربستان سعودی و یا خارج از عربستان گذاشته است. این کشور با این تفکر انحرافی که باید مانع از گسترش نفوذ شیعیان در منطقه شود اقدام به نسل کشی در سایه سکوت […]

گروه بین الملل: رژیم آل سعود مبتنی بر تفکر وهابیسم اساسی ترین محور فکری خود را بر از بین بردن شیعیان در خود عربستان سعودی و یا خارج از عربستان گذاشته است. این کشور با این تفکر انحرافی که باید مانع از گسترش نفوذ شیعیان در منطقه شود اقدام به نسل کشی در سایه سکوت بین المللی کرده است. جنگ یمن مصداق بزرگی از این سیاست است؛ و البته در خود عربستان سعودی العوامیه را باید مثال زد که سردمداران سعودی شهروندان خودش را تنها به این دلیل که شیعه مذهب هستند نسل کشی می کند. مشکل بزرگ وهابیسم این است که قبل از اینکه استراتژی خود را بر خروج جهان اسلام از بحران فتنه گری و مذهبی گرایی تمرکز کند استراتژی خود را بر جلوگیری از نفوذ شیعیان گذاشته است و اجازه داده است در سایه بحرانی که درست کرده اند منطقه بیشتر از همیشه گرفتار تنش و بحران گردد.

وهابیسم سعودی تا کجا پیش می رود؟

براساس آنچه رسانه ها در خصوص العوامیه منتشر کرده اند العوامیه، شهرکی در منطقه نفت‌خیز شرق عربستان، سه ماه است که دور از چشم افکار عمومی جهان صحنه جنگی سنگین میان شیعیان مسلح و نیروی ارتش عربستان است. تصاویر ماهواره‌ای خبر از تخریب کامل یک محله این شهرک را می‌دهند. در شبکه‌های اجتماعی تصاویری بازنشر می‌شوند که درگیرهای مسلحانه و ساختمان‌های تخریب شده العوامیه را نشان می‌دهند. به‌نظر می‌رسد مرکز درگیرها محله المسوره، محله‌ای تاریخی در مرکز این شهرک است. کوچه‌های تنگ این محله صحنه درگیری شورشیان شیعه با نیروهای ارتش عربستان است.

تاکنون دست‌کم ۱۵ تن نفر در درگیری‌های العوامیه کشته شده‌اند. شواهد حاکی از آن است که ارتش عربستان از سلاح‌ و تجهیزات سنگین برای سرکوب شیعیان استفاده کرده است. به روایت تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، بخشی از این تجهیزات از جمله خودروهای زره‌پوش‌ که علیه غیرنظامیان به کار گرفته شدند، ساخت کانادا هستند. دولت کانادا اعلام کرده است صادرات سلاح به عربستان را بررسی ‌کند.

یکی از دلایل این درگیری‌های خشونت‌بار طرح ریاض برای تخریب محله تاریخی العوامیه است. دولت عربستان تصمیم دارد این محله را که قدمتی ۴۰۰ ساله دارد برای ساخت یک مرکز خرید تخریب کند. این تصمیم با مخالفت شدید ساکنان العوامیه روبه‌رو شده است که نگران نابودی میراث فرهنگی خود هستند.

براساس آنچه خود سازمان ملل منتشر کرده است از عربستان سعودی خواسته شده میراث فرهنگی و مذهبی شیعیان در این کشور مصون بماند اما عربستان سعودی قصد دارد با تشدید نسل کشی شیعیان و کشاندن آن به داخل عربستان سعودی ضمن اینکه منویات تفکر آل سعودی را بر منصه ظهور برساند همزمان می کوشد افکار عمومی داخل کشور را از کودتای سفید ولعیهد به تنشهای مذهبی سوق دهد تا بدین ترتیب حاکمیت محمد بن سلمان بیشتر متزلزل نشود.

عربستان آل سعودی خوب می داند که آنچه در العوامیه تحت لوای زدن فروشگاه اتفاق می افتد مبارزه و یا پاک کردن آثار جنبش شیخ آل نمر رهبر شیعیان عربستان سعودی است که علیرغم مخالفتهای بین المللی و در حالی که این کشور عضو مجمع حقوق بشر سازمان ملل متحد بود به شهادت رسید.

ضمن اینکه آل سعود با این اقدام خود گام مهمی در راستای کوچاندن و به حاشیه راندن شیعیان در عربستان سعودی انجام می دهد تا آنها نتوانند از انسجام لازم برخوردار باشند.

بدین ترتیب باید اذعان کرد حمله به العوامیه با اهداف خاصی صورت می گیرد که به بخشی از آن اشاره می شود:

۱- انحراف افکار عمومی از کودتای سفید ولیعهد در این کشور و قبضه کردن غیرقانونی قدرت

۲- ایجاد پوششی امنیتی برای سرکوب و ساکت کردن ولیعهدهای آل سعودی که این روزها از کودتای صورت گرفته بسیار ناراحت و نگران آینده خویش هستند.

۳- تفریق و کوچاندن شیعیان عربستان سعودی

۴- اجازه ندادن به ساماندهی شیعیان عربستان سعودی بعد از به شهادت رساندن شیخ نمر

۵- انحراف افکار عمومی عربستان سعودی و منطقه از شکست سیاستهای عربستان سعودی در یمن، سوریه، بحرین و کلا منطقه و منزوی شدن این کشور

۶- قدرت نمایی ولیعهد جدید عربستان سعودی و تثبیت جایگاه متزلزلش پس از کودتا در میان افکار عمومی

۷- ادامه استراتژی وهابیسم در مبارزه با شیعیان در هر نقطه ای از جهان که باشند

۸- معرفی کردن شیعیان عربستان به عنوان تروریست و گروهی اندک که ناراضی هستند و درصدد انجام اقدامات تروریستی در این کشور هستند

۹- دور کردن شیعیان منطقه از مراکز نفتی در العوامیه و کوچاندن آنها با این اوصاف باید تاکید کرد آنچه که امروز در عربستان سعودی و در شهر العوامیه روی می دهد قبل از اینکه ریشه مقطعی و برخواسته از یک خواسته مقطعی د باشد ریشه در تفکرات موجود در میان خاندان آل سعود و البته ولیعهد تازه به دوران رسیده این کشور دارد.

وهابیسم سعودی تا کجا پیش می رود؟

عربستان سعودی همانطور که با کمک مزدورانش در سوریه سرگرم شیعه کشی در فوعه و کفریا است همان اقدام را در خود عربستان سعودی با قدرت و حدت بیشتری انجام می دهد.

اما نکته کلیدی این است که همانطور که با شهید شدن شیخ نمر نهضت شیعیان در عربستان متوقف نشد، همانطور که با محاصره و کشتار شیعیان در فوعه و کفریا شیعیان تسلیم ظلم نشدند، همانطور که شیعیان یمن در سخت ترین شرایط از هویت دینی خود دفاع می کنند قطعا این سرکوب نیز راه به جایی نخواهد برد. نهضت شیعی که مبتنی بر آموزه های دینی رهبران فکری خود چون امام حسین (ع) است هیچ وقت در مقابل ظلم سرتعظیم فرود نمی اورد و هیچ وقت نیز نخواهد آورد. این راه ادامه دارد.